Správne osvetlenie nádrže

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod Richie » 09 Sep 2014, 13:04

Som pasívny akvarista :) Mám cca 100L nádrž s dvoma skalármi, dvoma labelami a pár neónkami, ktoré ako zázrakom prežívajú pretože celá moja aktivita okolo akvária spočíva v tom, že ich 2x denne nakŕmim a raz za 2 týždne im vyčistím filter a vymením tak 1/3 až 1/2 vody.

Súčasťou akvária je horný kryt s dvoma neónovými žiarivkami (T8 8W), ktoré potrebujem vymeniť - sú staré, takmer nesvietia - a keďže za tých pár rokov čo akvárium mám som bojoval s viacerými problémami vrátane štetinkovej riasy, rad by som dostal radu od odborníka, aké je najvhodnejšie osvetlenie vzhľadom tak na ryby, ako aj rastliny.

Kedysi som čítal článok ešte na cichlidportale ktorý pojednával zväčša o tom, aké osvetlenie vhodné nie je s prísľubom budúceho článku o tom, aké osvetlenie vhodné je, no nedočkal som sa. Myslím, že táto téma zaujme viacerých akvaristov, vie niekto odborne poradiť?
Richie
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 09 Sep 2014, 12:45

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod Miho » 09 Sep 2014, 18:58

Nuž smola, nevyšlo to :)
Nechcem sa mi o tom projekte moc rozpisovať, skúsim stručne.
Myšlienka bola dobrá, ale nič nové pod slnkom, riadiacich systémov pre akvaristov je dosť a niektoré sú dokonca aj celkom namakané, ale drahé.
Snaha bola o logický, slušne fungujúci a cenovo prístupný systém. Kopec preštudovaných materiálov sme mali za sebou, už len zrealizovať testovacie pracovisko (vy tomu hovoríte akvárium :D ).
- najskôr vybuchol na to určený priestor :x
- po nájdení náhradného priestoru a nakúpení techniky som zistil, že v objekte nie je pitná voda :roll:
- napriek tomu som spojazdnil dve testovacie akva, do ktorých som vláčil vodu z domu v bandaskách :!:
- objednal som potrebné súčiastky (LED všetkých možných vlnových dľžok, chladiče, optiku, driver-y,...) ako ináč- z číny, aby to nestálo rádovo tisíce, ale len stovky :idea:
- LED čipy som dal zapiecť na chladiace podložky do profesionálnej pretavovacej pece(bežne som v nej pretavoval značkové LED) a tie čínske súčiastky to nevydržali- roztopili sa :shock:

Spolu s financiami sa stratil aj entuziazmus a dnes relaxujem pri pohľade na malé akva, čo mi ostalo v kancli v práci. :D
Miho
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 07 Sep 2014, 16:25

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 10 Sep 2014, 10:02

ked uz je tu tato tema ,co vravite na RGB pasiky vodeodolne,mate dajake skusenosti,vdaka
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod hladkyp » 17 Sep 2014, 18:10

LED RGB sa používa ak potrebuješ plynulú zmenu farby svetla. Nemyslím si, že rybám by zmena farby svetla prospela. Používajú sa hlavne na reklamné nasvetlenie, alebo osvetlenie fasád. Viem si to predstaviť v spálni ako dekoračné osvetlenie. Do akvária si určite radšej kúp iba klasické pásiky ak chceš viacerých farieb ktoré spínaj všetky naraz. Ideálne by bolo keby si kúpil iba jednu farbu a tú si cez programovateľný kontroler časovo stmievaj. Lacnejšia varianta je niekoľko časových spínačov a postupné spínanie a vypínanie.
hladkyp
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 17 Sep 2014, 17:04
Bydlisko: Čachtice

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 18 Sep 2014, 13:41

takze lepsie bude led pasik a biele a modre svetlo plus nastavenie jasu tak si to myslel
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod hladkyp » 18 Sep 2014, 14:05

Rôznymi farbami pásikov si namiešaš farbu akú budeš chcieť. Osobne by som to tak neriešil. kúp pásiky iba jednej farby a tie spínaj postupne, dosiahneš tým zmenu jasu. Ale pokiaľ chceš môžeš to riešiť aj stmievačom. Sú firmy ktoré to majú vymyslené pre potreby akvaristiky, ale musel by si trocha googliť. Vedel by som ti navrhnúť riešenie , ktoré sa používa pri osvetlení priestorov ale bolo by to veľmi drahé raadodvo 1000€.
hladkyp
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 17 Sep 2014, 17:04
Bydlisko: Čachtice

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod ascari » 18 Sep 2014, 14:46

Ahoj, ja mám vedľa seba dva pásiky, studená a teplá biela a svietia spolu ako ranné a večerné osvetlenie. Potom mám ešte trubice ktoré sa zapínajú a vypínajú postupne. Už si nepamätám presne ako to mám nastavené ale cca o 9tej sa zapnú ledky, po dvoch hodinách 1 trubica, potom zase po dvoch hodinách druhá trubica a večer sa v opačnom poradí po hodine vypínajú o 21, 22 a 23.00hod.
Modré led by som určite nechcel, ale to je vec vkusu...
Obrázok užívateľa
ascari
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 10 Sep 2014, 11:40
Bydlisko: Lučenec

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 18 Sep 2014, 15:27

mam akva osvetlene 2 trubicami 150 cm ,je to dostacujuce,ledkou som chcel skusit ci rybky nebudu lepsie vyfarbene,nieze by neboli,videl som to u jedneho znameho
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod simon » 18 Sep 2014, 15:46

Richie píše:Som pasívny akvarista :)
Súčasťou akvária je horný kryt s dvoma neónovými žiarivkami (T8 8W), ktoré potrebujem vymeniť - sú staré, takmer nesvietia - a keďže za tých pár rokov čo akvárium mám som bojoval s viacerými problémami vrátane štetinkovej riasy, rad by som dostal radu od odborníka, aké je najvhodnejšie osvetlenie vzhľadom tak na ryby, ako aj rastliny.

Ja by som to riešil tak, že keď už máš ten kryt so zabudovanými držiakmi na žiarivky, kúpil by som nové žiarivky a založil ich tam. Potom zvoliť kombináciu žiariviek. Ja mám tiež dve T8, ale 30W. Jedna je modrá, druhá fialová. Kombináciu treba zvoliť aj podľa toho, či je tam viac alebo menej rastlín. Či to prostredie potrebuje viac, alebo menej svetla. Asi tak zjednodušene. To, že si mal štetinkovú riasu, tak to neviem čo stým, ale riasa je súčasťou vodného systému. Niektoré nám vyhovujú, iné nie. Videl som štetinkovú riasu v akva a bola nádherná.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod ascari » 18 Sep 2014, 16:25

jojo: ja mám tiež T8 150cm a obidve mám farbu svetla 865. Mám kúpenú aj akvarele taká do fialova odtieň ale ju nepoužívam lebo sa mi to nepáčilo. Obyčajné philipsky 865 stoja niečo kolo 2€ za kus ale v nejakom elektro veľkosklade hľadaj, v malých predajniach sú drahšie.
Obrázok užívateľa
ascari
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 10 Sep 2014, 11:40
Bydlisko: Lučenec

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia