Externy filter

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Externy filter

Neprečítaný príspevokod KlimO » 12 Dec 2015, 12:29

Cavko chalani postaci mi toto do mojej jednodruhovky 100x50x40? Momentalne mam atman at202 a stve ma na nom asi vsetko ... Tie naplne co davaju k filtru co si o tom myslite?http://www.akvariumonline.sk/aqua-nova/7969-aqua-nova-ncf-1200.html
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod Janek » 12 Dec 2015, 12:49

Náplně jsou strašně naprd, je třeba zainvestovat do nějakého substrátu, např sera siporax nebo eheim substrat pro, nebo minimálně do kvalitnějšího bioakvacitu. Co to filtru samotného, nemůžu vynachválit, každý (včetně mého) šlape jako hodinky. Poměr cena/výkon/spotřeba je prostě špica ... ale nebál bych se do tvého akva koupit i NCF1500 který mám sám ... ten větší výkon a objem filtračních hmot uvítáš, rezerva se vždycky hodí.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod KlimO » 12 Dec 2015, 12:58

Janek a povies mi presne ake naplne v akom mnozstve do akeho poschodia? Cakam ze v porovnani s mojou cerpacou hlavou a nastoknutou kockou bude menej udrzbovy a nebudem musiet kazdy tyzden prat zasrany molitan lebo uz pomaly ani nefiltroval
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod nhkg » 12 Dec 2015, 13:01

A fakt má 11 litrů prostoru pro náplně? To by pak odpovídal Filtr JBL CristalProfi e1501 greenline, který stojí 3x tolik...
@KimO: Proti kostce to musí být úplně jiná lidga, ale i u externího musíš s bordelářskou osádkou často proprirat předfiltr.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod Janek » 12 Dec 2015, 13:23

Já ty své vycpal prakticky celé substrátem eheim substrat pro. Z původní zůstala jen keramika, ve spodním koši, do dalšího patra na dno jsem dal jemný bioakvacit jako jistou formu předfiltru aby bordel zbytečně nešel do substrátu, zbytek koše vyplněnej substrátem, stejně jako ten následující, změna přichází ve vrchním koši kdy je od spodu vyplněno substrátem a na vrchu mezi čerpadlem a košem zase vrstva jemného bioakvacitu. Takto uzpůsobený filtr je na pomalou biologickou filtraci, nesmí se do něj hrnout bordel, takže doporučuji na sání filtru nasadit předfiltr který se propírá častěji, ale na to postačí i kuchyňská houbička s vyříznutou dírou.
Čištění probíhá v intervalu 3-4 měsíců => propláchnutí substrátu akvarijní vodou, propláchnutí keramiky, vyprání molitanů

nhkg: Mám oba, jak JBL tak aquanova, jedou mi tu vedle sebe :D Objemem filtrační hmoty jsou srovnatelné, výkonem taky, JBL má o něco lepší zpracování ale koše koncipované jinak, takže bych dokonce řekl že se do NCF vejde víc filtračního materiálu, je tam méně prázdného prostoru kudy má být vedena voda. JBL ač je skvělý, není oproti NCF o tolik lepší abych za něj zaplatil 3x víc jak píšeš, můj JBL byl první nákup exteráku, nelituji, ale znovu už bych koupil jen NCF.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod KlimO » 12 Dec 2015, 13:54

Ja som tiez cital ze ta aqua nova je vlastne nieco ako znacka eheimu?
Janek to znamena ze cely filter je precpany biologickoi filtraciou ktora mi zabezpecuje hodnoty vody a necistoty ako hovienka atd by sa zachytavali na tom predfiltry? Neviem si to predstavit ako to myslis...
Ja by som chcel docielit aby mi vo vode neplavali skoro ziadne necistoty teda prve 2 poschodia by sluzili abybsa tak zachytil bordel a dalsie vyplnene niecim na co sa zachytavaju bakterie co je asi blbost co
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod Janek » 12 Dec 2015, 14:19

Chápeš to správně, nicméně biologická filtrace, tedy na urovni chemismu vody je mnohem důležitější než ta mechanická. Na mechanickou je absolutně nesmysl pořizovat externí filtr, jelikož ho zablátíš hned a budeš muset často rozebírat, což pro kanistráky není moc dobré, čím měně otevírání, tím lépe, předejde se netěsnění a tak dále.
Ale zrovna do afiky bych určitě vnější pořídil, právě pro tu biologickou, vzhledem k absenci rostlin, většímu množství ryb a tak dále. Na mechanickou bych tam stále nechal i za použití vnějšího i ten vnitřní, s ADEKVÁTNĚ VELKOU kostou bioakvacitu, což ti zaručí že nebudeš muset prát kostku každý týden, ale třeba jednou za měsíc až dva. Vnější filtr ti ani nikdy nemá šanci pochytat všechen nepořádek. Zato ten vnitřní ano, ale nikdy to nesmí být jen honič vody, tzn čerpadlo a na něm naražená miniaturní kostka, to je pak ucpaný za týden a nemá smysl, jak filtračně tak praticky. Další bonus v použití dvou filtrů je zabránění v případě poruchy, přeci jen jeden filtr to nějakou dobu podrží a nepůjde o minuty/hodiny jako kdyby bylo akva bez filtrace
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod KlimO » 12 Dec 2015, 14:27

Ja mam na atmane 20x10x10 kocku, je to malo?
Janek jansom bol praveze v domneni ze externy filter ti daleko lepsie vycisti mechanicke necistoty nakolko ta voda prechadza viacerymi poschodiami
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod Janek » 12 Dec 2015, 14:44

On může, ale je to nepraktický, vnější se hůř čistí, každým otevřením trochu riskuješ že už nebude těsnit tak jako dřív a tak dále. Kostku bych klidně dal větší, hlavně jestli propíráš správně, pokud se totiž musí zajíždět znova po každém praní, což bude asi tvůj případ pokud čistíš každý týden, nefunguje a jen do sebe táhne bordel který ale není zpracovávan bakteriemi. Takže se tam hromadí mnohem rychleji. Nebo taky nemusí být vypráno dostatečně, často se obyčejným propláchnutím a vyždímáním vyčistit pořádně nedá, chce to s ním pár minut mlátit, v mém případě o stěnu sprcháče, dokud se nedostane ven i uvnitř nahromaděné bahno.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Externy filter

Neprečítaný príspevokod KlimO » 12 Dec 2015, 22:03

Ja napustik vodu z akvaria a mackam a mackam potom vylejem a znovu napustim a znovu mackam.... Robim to aj 6x...
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť