chemizmus vody pri chove cichlíd

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod yurocck » 27 Aug 2015, 20:43

Ahojte,
včera som po dlhšom čase robil sera testy vody a prekvapilo ma nemerateľné kH - uhličitanová tvrdosť vody. Mával som ho okolo 5 , pri cichlidách by vraj mali byť okolo 8 - 12 . Ale pretože rybky nemajú nejaké problémy a dokonca sa vytierajú , neriešil som to. Myslím , že kH mi spadlo zvýšeným prevzdušňovaním ,teraz v lete. Treba ho upraviť aspoň na tých 5 ?
Aký máte na to názor , prípadne radu, dajte. Nechcem za každú cenu do akva niečo liať , ak to nie je treba. Ďakujem.
pH : 7,6
teplota :26,8
dkH : 15 až 20
NH4+NH3: 0,009
kH: nemerateľné
NO2: 0,00 mg /l
NO3: do 40 mg /l
Obrázok užívateľa
yurocck
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 28 Feb 2015, 19:22
Bydlisko: Žilina

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Aug 2015, 15:22

Podľa mňa máš chybné testy. Staré? To máš lakmusové alebo kvapkové? Lakmusy merajú po určitom čase somariny...

Za bežných podmienok pri pH 7,6 (a ak je ešte k tomu stabilné) je v podstate nemožné, aby si mal nemerateľné KH. Tiež sa zvykne uvádzať dGH (celková tvrdosť) nie dkH... Neverím, že pri dGH 15-20 by bolo KH 0. Čpavky by mali byť nemerateľné a nie 0,009 atď...

Testy ti merajú blbosti... ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod yurocck » 31 Aug 2015, 21:45

Ďakujem za záujem a odpoveď.

Pred dvoma dňami som robil údržbu akva :výmena 1/3 vody,vyhodil som komlet rastliny - boli zničené od rýb a rias ,vyčistenie filtra,odsatie detritu , atď...
Do novej vody som pridal: 1 lyžicu NaCl, 3 lyžičky sódy bicarbony - dá sa ňou jednoducho upraviť kH - vždy po výmene vody a dávku dávať po častiach - každý druhý, tretí deň.

Dnes som robil testy - mám polročné kvapkové testy Sera box
T - 29,5 - teplo ako hovado:D
pH - 7,9
dGH - 15 až 20 - to dKH pol preklep , išlo mi o celkovú tvrdosť :D
NO3 - 25 zlepšenie
NO2 - 0
čpavky - 0 , predošlé meranie bolo ok, hodnota je odčítaná z tabuĺky priloženej k testom - závislosť k pH
kH - 6 , merané totožnými testami , tie predošlé hodnoty si neviem vysvetliť , možno som prehodil reagenty , alebo bol buffer vody už úplne v prdeli :D.

Myslím , že teraz je tá voda celkom v poho . Ahoj
Obrázok užívateľa
yurocck
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 28 Feb 2015, 19:22
Bydlisko: Žilina

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod miso64 » 22 Mar 2019, 21:40

ake mate skusenosti pri uprave PH,
aj pri dlhodobom pouzivani vody v akvariu sa PH hodnota hybe o cca hodnote 7.5 , co je troska malo pre malawi.
ako to riesite?? pomoze investica do kvalitneho koraloveho piesku, alebo staci pouzitie pripravku pH plus, napr
https://www.akvariumonline.sk/sera/905- ... 38102.html
alebo zakupit mineralne soli na tento ucel urcene
hodnoty pochadzaju s chovu zavojnatiek a tu istu vodu budem davat do malawi, pre uplnost
miso64
 
Príspevky: 37
Registrovaný: 14 Mar 2019, 23:10

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod Michal_1987 » 23 Mar 2019, 06:48

Ja osobne si myslím, že ak nemáš WF alebo nejaké F1 by bolo ph 7.5 pri malawaských cichlidách problém.
Michal_1987
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 22 Aug 2018, 10:24
Bydlisko: Otrhánky - Okres: Bánovce nad Bebravou

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod miso64 » 23 Mar 2019, 22:02

dvacka navyse ma nezabije,, pripadne pomiesat velke vrece kremiciteho piesku plus 5 kileciek toho koraloveho.
potom zavesim dake postrehy,
miso64
 
Príspevky: 37
Registrovaný: 14 Mar 2019, 23:10

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod Michal_1987 » 24 Mar 2019, 12:20

Michal_1987 píše:Ja osobne si myslím, že ak nemáš WF alebo nejaké F1 by bolo ph 7.5 pri malawaských cichlidách problém.


Teraz pozerám, že som sa pri písaní príspevku riadne dokopal. Malo to byť, že pH 7.5 by pri malawských cichlidách nemal byť problém, ak nemáš WF...
Michal_1987
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 22 Aug 2018, 10:24
Bydlisko: Otrhánky - Okres: Bánovce nad Bebravou

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod miso64 » 10 Máj 2019, 18:10

skusim sa opytat tu,
Mam problem nasledovny, neskutocne som prehnojil vodu v akvarku co zabieham,vodu som vymenil, filter vyplachol,
Nepytajte sa radsej ako sa mi to podarilo...
stale vsak na teste ukazuje velmi vysoke hodnoty NO2 a NO3.
co by s tou vodou mohlo byt??
mohlo by pomoct pridanie nitrifikacnych bakterii??, alebo zase vymenit vodu a vyhodit napln filtracnych medii?
za chvilu tam pojdu rybky a tie testy od firmy sera ukazuju spravne
miso64
 
Príspevky: 37
Registrovaný: 14 Mar 2019, 23:10

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod kvietik » 10 Máj 2019, 18:36

prehnojil? ty hnojíš v zábehu a ešte pre Malawi? Ak je tam no2 tak ešte akva nie je zabehnuté, takže počkať z rybami pokiaľ nebude na nule samozrejme. Výmena vody je ok myslím, ale do filtra by som nešahal.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: chemizmus vody pri chove cichlíd

Neprečítaný príspevokod miso64 » 10 Máj 2019, 18:41

mal som tam rastlinky, noo neboli peniaze na dokoncenie tak sa mi podarilo zohnat male rastlinky ktore som nastrkal do piesku, a pri tom objeme akva a absencie testovania sa to proste prehnojilo.
rastliny som vyhadzal vodu vymenil, a neviem kde je problem furt,
a preco nesahat, externy filter ma naplne ktore su vymenitelne,aj sa to obcas doporucuje vymenit,je normalne rozoberatelny , alebo skor vyberatelny ten filter
miso64
 
Príspevky: 37
Registrovaný: 14 Mar 2019, 23:10

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron