UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod Rostro » 20 Dec 2014, 09:55

Na tému UV lampa sa vedú rozlišné názory. Niekto ju používa nonstop zapnutú, niekto iba v akútnych prípadoch a iný je zásadne proti používaniu UV lampy. Preto ma zaujíma váš názor či ju používate, alebo nie a v podstate prečo ;)
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 20 Dec 2014, 14:49

ja mam UV v ext filtri vstavanú používam to tak 1:1 deň zapnutá deň vypnutá keď odkalím nádrž dolejem cárstvu vodu mam ju zapnutú 3dni v kuse
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 20 Dec 2014, 16:18

Tak ako ty satan , aj ja som pred rokmi pri zakladaní nádrže pre raje nainštaloval do filtračného syst. UV a po každej výmene vody som poctivo vodu prepaloval jeden den.Teraz z odstupom casu tu nepovazujem za potrebné. Voda z vodovodu mikrorganizmy neobsahuje. Obsahuje skor kovy a tie z vody UW neodstráni.
UV je potrebná ak by si používal vodu zo studne, alebo nepytnú.
Potom ešt ostáva len preventívne prepalovanie vody UV lampou ak by sa do vody dostali nežiaduce migroorganizmy napríklad živou potravou. Odporúčaný ciklus je na jednu noc týždenne. Už si tiež niesom istý, či je to prínosom. Podla názorou aj inych, čo som na rôznych fórach prechádzal diskutoval, takéto používannie UV znižuje prirodzenu imunitu rýb, nakolko im vytvárame dezinfekčné prostredie. Potom pri náhodnom zavlečení cudzorodej baktérie do akva kôli strate prirodzenej imunity môže dôjsť k rýchlemu hromadnému uhýnu a nestíhame ani zareagovať a nasadit vhodné liečivo.
Je vela názorou za aj protipoužívaniu, ja momentálne UV nepoužívam, ale mám ju odloženú pre prípad, že by som ju potreboval.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod Rostro » 20 Dec 2014, 17:16

Tiež ju mám ako súčasť filtra. Skoro ju ani nepoužívam. Poväčšine keď si všimnem väčší zákal a nepomôže výmena vody. Názorov je fakt veľa a rôznych....
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod paloi » 20 Dec 2014, 17:24

Ja som UV lampu nikdy nemal. Pre mňa ušetrené bubáky. Pýtal som sa aj mojich pažravých rýb, či to mám kúpiť. Ale všetky sa zhodli na tom, že im mám radšej kúpiť krmivo.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 20 Dec 2014, 19:15

paloi píše:Ja som UV lampu nikdy nemal. Pre mňa ušetrené bubáky. Pýtal som sa aj mojich pažravých rýb, či to mám kúpiť. Ale všetky sa zhodli na tom, že im mám radšej kúpiť krmivo.


A ako znela otázka : "Vyberte si žrádlo alebo solárko ?" :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod jusko » 21 Dec 2014, 20:55

UV lampa má v akvaristike dané, na čo sa má používať.
Mať ju stále zapnutú je totálny nezmysel.
Lampu jednoznačne používať len vtedy, kedy je na to dovod!!!
Obrázok užívateľa
jusko
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 12 Sep 2014, 09:43

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod stiff » 23 Dec 2014, 22:11

jusko píše:UV lampa má v akvaristike dané, na čo sa má používať.
Mať ju stále zapnutú je totálny nezmysel.
Lampu jednoznačne používať len vtedy, kedy je na to dovod!!!


Mohol by si vysvetliť, kedy je na to dôvod? Nie len tu niečo pustiť a potom nechať tak, dík ;) Tiež by ma zaujímalo, čo má uv lampa dané v akvaristike, že sa na to smie používať... Čo to "dané" prosím ťa je? A prečo vlastne je nezmysel mať ju zapnutú stále? Poznám ľudí, ktorí to majú pustené stále. Mohol by si...? Ešte raz dík ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod sumdir » 25 Dec 2014, 16:05

ja som pouzil UV lampu ked som napustal akvarko, ked saobjavil biely zakal.ale mal som ju len pozicanu, v podstate by sa zakal odstranil aj sam, ale s almpou je to vraj rychlejsie. ale v podstate tiez neviem presne jej vyuzitie, len mi jeden skusenejsi kamos tak poradil a lampu pozical ;)

Jusko, kedy je vlastrne dobre tu lampu pouzit?
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 25 Dec 2014, 19:06

Já mám lampu zapnutou neustále dle doporučení výrobce (Eheim). Bere to pár watů, tak to neřeším. UV lampa snižuje riziko infekce. Díky rychlosti průtoku z filtru to určitě nestihne dobít všechny baktérie za několik hodin a tak mi neustálé zapnutí dává smysl. Snížení imunity ryb při neustálém provozu je možné, ale kdo dokáže říct, co ohrožuje rybky víc? Nevím.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron