rašelina - zníženie pH a KH

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 20 Okt 2014, 08:52

Ahojte, keďže sa potýkam s problémom, ako znížiť pH v akváriu a nechcel som zatiaľ investovať do RO alebo demi kolóny, tak som bol postavený pred vyskúšanie metódy zníženia pH a KH rašelinou. Pre vytvorenie predstavy, ako to funguje som vykonal nasledovné pokusy:

parametre vstupnej vody: pH 7,8, vodivosť cca 500uS, KH 11-12 stupňov, GH merať neviem, voda po odstáti 24 hod v plastovej nádobe dosahuje pH až 8,2 (toto pH je potom aj v akváriu a už sa mení veľmi málo)

do 5l tejto vody som pridal 3dcl vrchoviskovej rašeliny pH 3,5 až 5,0 (písané na obale, ako hodnota výsledného výluhu z tejto rašeliny - asi v čistej vode alebo mäkkej vode???), vzorku som nijak neprevzdušňoval, iba som nechal otvorený otvor na vrchnák (otvor priemeru 3cm), priebežne som odoberal výluh a kontroloval pH, v prípade tejto vzorky kleslo pH po 24 hodínách na 6,8, po 48 hodinách bolo výsledné pH 6,74 a KH 1,5, to sú výsledky pred filtrovaním výluhu, výluh som filtroval cez posteľnú plachtu v dvoch cykloch, najprv odstránenie hrubých častí a potom filtrát ešte raz prefiltrovať celý znovu (rašelina vo vode bola úplne voľne, nedával som ju do pančuchy alebo niečo, takže filtrácia bola náročnejšia, lebo rašelina bola voľne vo výluhu, pokiaľ by sa výluh robil trebárs v akváriu s otvorenou veľkou plocho hladiny, tak by sa dalá časť rašeliny, ktorá pláva na hladine odobrať vo veľkom množstve ešte pred filtrovaním, ale pripravoval som v inej nádobe, kde to nie je možné riešiť takto, resp. ak by to bolo v akváriu alebo v nádobe so širším hrdlom dal by sa výluh odoberať z vrstvy výluhu napr. čerpadlom, čím by sa predišlo, že bude pred filtrovaním vo vzorke tak veľa rašeliny), po 2-násobnom prefiltrovaní mi vychádzalo pH výluhu 7,01 a KH cca 1,5 (nárast pH môže byť spôsobený tým, že filtračnú plochu som musel niekoľkokrát preplachovať vodou s kohutika o pH 7,8 aby sa dalo cez ňu filtrovať, lebo sa na nej usádzalo relatívne veľké množstvo rašeliny), výluh aj po 2-násobnom prefiltrovaní bol dosť tmavý (jantárovo hnedý, rašelina je tmavohnedej farby), takýto výluh som dal do akvária 1:1 s odstátou vodou, že čo to spraví, po naliatí do akvária, som myslel, že voda ako v Dunaji po dažďoch :-) oproti čistej vode bez výluhu samozrejme žltohnedá farba a zákal, ale po 12 hodinách cez noc sa to zlepšilo, uvidím ešte dnes keď prídem domov, to asi poukazuje na to, že lepšia filtrácia (cez lepši, hustejší filtračný materiál by mohla pomôcť, len zas sa zvyšujú nároky na filtráciu z hľadiska prípadne tlaku a doby filtrovania)

včera som naložil vzorku 5l vody + 6 dcl rašeliny (2-násobné množstvo rašeliny oproti prvému pokusu), pH po 24 hodinách kleslo z 8,2 na 6,05, KH som zatiaľ nemeral, nechávam ešte výluh bežať, len informatívne som zmeral vo vzorke obsah kyslíka (meral som v nefiltrovanej vzorke, ale sonda bola v časti odsadeného výluhu, čiže nie dole ani hore, kde sú väčšie častice rašeliny), nemeraná hodnota kyslíka 5,3 mg/l, čo je viac ako čo som nameral vo vode z kohútika 3,27 mg/l, takže podľa tohto vyzerá, že prevzdušňovanie pri lúhovaní by potrebné nemuselo byť, lebo kyslík vyčerpaný nebol (meranie ešte musím zopakovať a aj vo filtrovanom výluhu)

tak keby niekto chcel experimentovať, môže, rašelina naozaj funguje a pokiaľ niekomu nevadí ofarbenie vody v akváriu, tak je to možnosť ako výrazne znížiť pH a KH vstupnej vody pridávanej do akvária

rašelinu v tomto teste je možné zohnať v jednej firme v bernolákove, ale majú pobočky aj v iných mestách a dodávajú aj do niektorých predajní na slovensku, neviem, či tu môžem robiť reklamu na firmu, ak niekto chce presný názov firmy, nech napíše do správy, alebo ak to číta admin a môžem tu dať link na firmu, nech dá vedieť a ja ho sem vložím.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 20 Okt 2014, 15:35

pH prefiltrovaného výluhu teraz 5,97, vodivosť vstupnej vody 585 us/cm, vodivosť filtrovaného výluhu 196 us/cm, čiže klesá aj vodivosť vstupnej vody.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod stiff » 22 Okt 2014, 12:06

Transporti, vďaka za pekne prevedený a následne zdokumentovaný pokus ako vplýva kyslá rašelina na parametre vody. Výsledok je prinajmenšom zaujímavý.

Pridám jeden odkaz, mnohí to iste poznáte:

http://maniakva.sweb.cz/raselina.htm
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 22 Okt 2014, 12:23

stiff: nie je zač, nie som súkromník :D

v nasledujúcom kole sa chcem zamerať na zistenie stability udržania pH z hľadiska času medzi pravidelnými výmenami vody pomocou tohto výluhu v mixe so vstupnou vodou, chcel by som sa priblížiť niekde k pH 7, takže uvidím koľko bude treba výluhu (čo záleží samozrejme aj od pH pripraveného výluhu), ešte doplním, že hrať sa s rašelinou a výluhom ťažko pripadá do úvahy ak niekto nemá digitálny pH meter, ktorý občas treba aj skontrolovať, či je nakalibrovaný, keďže doma pH meter mám a buffer pH 7, tak som skúsil otestovať čo spraví s vodou rašelina

momentálne som znížil pH pod 8,0 lebo som nemal dosť výluhu a nechcem meniť pH veľmi skokovo a riešim otázku ako predísť tak pracnej filtrácii, lebo je to pakáreň (takže asi do pančuchy budem skúšať alebo čerpadlo a ťahať z vrstvy, kde nie sú časti rašeliny)
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod stiff » 22 Okt 2014, 12:43

No ono je to práve ten problém, že aj keď rašelina týmto smerom funguje, je dosť zložito použiteľná v našich akva pomeroch. Hlavne pre tých, čo majú 500 a viac litrové akvárka. 6dcl rašeliny na 5l vody, to je 60l rašeliny na 500l akva. Nereálne :) Okrem toho, stabilita takejto vody pri zaťažení rybami a ešte v hustej osádke je otázna. Takto nízke KH je len otázkou času, kedy pH padne na 2-3, ak tam nepridáš uhličitany. O to skôr, ak veľa kŕmiš a máš zanesený filter... Okrem toho, ťažko odhadnúť kapacitu (potenciál) rašeliny. Po výmene vody, by si ju vymenil? Či len doplnil? A koľko? Treba vysledovať.. Dáš to do filtra, fúkneš ten bordel do akva.. Keď sa to začne rozkladať, už samo o sebe to zaťaží filtráciu, atď, atď...

Inak jednoduchšie ako s rašelinou by si to mal s jelšovými šiškami, konármi, alebo kôrou. Podobne dubové konáre, kôra, listy... Oproti rašeline majú výhodu hrubšej konzistencie... Všetko som to kedysi používal a je to dosť komplikované a pracné, hlavne ak má človek viac akváriek.. Proste babračka, pre mňa na nervy ;)

Listy mandľovníka morského (Terminalia catappa) - tak isto znižujú pH, okrem toho majú super antibakteriálne účinky...

Najlepšie sa mi osvedčili jelšové konáre. Aj s kôrou. Tie som nasekal v zime normálne zo stromu a nechal za domom presušiť niekedy do leta. Potom do suda vymočiť, aby prebehli plesne a aby to kleslo na dno. Možno 2 mesiace. Ale používal som aj bez močenia priamo do akva. Keď som chcel/potreboval ten prvý silný výluh.. Je to vhodná dekorácia, Huminy sa lúhujú postupne, nemusíš s tým hýbať... a tiež to dá dole pH aj keď určite pomašie ako veľa rašeliny. Zasa to nie je neriadená strela. Niektoré druhy rýb obžierajú veľmi radi túto kôru (Uaru - oba druhy).

Všetky spomínané veci majú aj antibakteriálne účinky (huminy, triesloviny).
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 22 Okt 2014, 13:20

ja rieším rašelinu iba preto, že budem mať akva 120l, čistý objem nech bude 90l až 100l, takže tam je to ako tak reálne, pri veľkom akva by som ani neuvažoval o tom, výluh chcem mixovať so vstupnou vodou, takže KH určite nebudem mať 1,5, proste dostať sa niekde na pH 7 a príslušné KH, ak udržím približne stabilné pH rašelinového výluhu, čo sa dá (pokiaľ sa výrazne nezmení vstupná surovina-rašelina a mám pH meter), tak viem odmerať pH mixu a robiť tento mix a doplňovať pravidelne tento mix, pri pH 8,2 bude pre mňa úspech mať aj pH 7,5, pri pH 8,2 mi v akva pomaly skapíňaju aj anubiasy a mám africké riečne cichlidy, v akva budú len dva kusy hemichromis lifalili a prísavník a možno nejaké neritiny, znížiť pH chcem aj kvôli tomu, že by som chcel mať aj nejaké rastliny v akva a aby aj trochu vyzerali, plus som zistil, že pri tomto pH rastliny prehrávajú na plnej čiare boj s riasami a riasy sú schopné si krochkať aj pri tomto pH
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod kvietik » 22 Okt 2014, 18:09

ja momentalne pouzivam raselinovy extrakt od aquahum a jelsove sistice(z jelsi pri nedalekom potoku ;) ) ale robim to skor kvoli huminom a taninom a ich ucinkom na ryby-prirodzenejsie prostredie. skalary maju radi "ciernu" vodu ...
pouzival som viacero druhov granulovanych raselin aj vlaknitu z Kapušian, ale tento extrakt je pre mna najpraktickejsi kvoli jednoduchemu davkovaniu a nemusim riesit puncochy alebo davat raselinu do filtra.
PH som ale dlho nemeral, takze neviem o kolko znizuje, ale vyliahli sa mi tam Pterophyllum sp. Nanay , takze to s tou vodou nieco robi.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 26 Okt 2014, 16:19

Naložil som rašelinu do dámskych silóniek, takých malých a dal som lúhovať, tak som zvedavý, čo to spraví takto, ale rašelina sa tým minimálne dostáva do vody, takže výsledný výluh bude ďaleko čistejší od samotnej rašeliny.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod stiff » 26 Okt 2014, 20:30

kvietik píše:ja momentalne pouzivam raselinovy extrakt od aquahum a jelsove sistice(z jelsi pri nedalekom potoku ;) ) ale robim to skor kvoli huminom a taninom a ich ucinkom na ryby-prirodzenejsie prostredie. skalary maju radi "ciernu" vodu ...
pouzival som viacero druhov granulovanych raselin aj vlaknitu z Kapušian, ale tento extrakt je pre mna najpraktickejsi kvoli jednoduchemu davkovaniu a nemusim riesit puncochy alebo davat raselinu do filtra.
PH som ale dlho nemeral, takze neviem o kolko znizuje, ale vyliahli sa mi tam Pterophyllum sp. Nanay , takze to s tou vodou nieco robi.


Jelšové šišky áno, ale aquahum ti pH dole nedá. Je pufrovaný na pH 7. Skôr ako znížiť, ti pH stabilizuje (na chvíľku) niekde okolo neutrálu. Čo je celkom fajn ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod kvietik » 27 Okt 2014, 21:12

myslel som, ze aqahum dava dole ph, ale neva, kedze ako som pisal davam ho tam kvoli tym huminom. a aj z vodovodu mi ide voda s ph cca 7 ...pre chov (nie odchov )mojich ryb je to uplne v poho.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť