ruducha

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

ruducha

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 19:30

Táto téma asi sem nepatrí, ale nie je tu kategória, kde by som ju dal, možno by to chcelo urobiť novú kategóriu - nechám na admina

Pestuje niekto v akváriu s mäsožravými cichlidami rastlinky? Ak áno, nemáte problém s ruduchou?
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 19:50

objavilo sa mi hlavne na rohoch listov echinodorov, trocha aj na anubiasoch a konci dreva v akváriu toto (pridávam link na foto, na niečo podobné, čo mám v akva)

je to oveľa kratšie ako na obrázku, tak 2-3mm, ale je to biele ako na obrázku, sú to také chĺpky, čo vyrastajú z okrajov listov hlavne, nie je to čierne alebo tmavé, ale svetlé, tak svetlošedé, je to ruducha?
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 20:27

buď je to ruducha, alebo hnedá riasa (diatoms), povrch rastlin, kde je, je mastný resp. zaslizený
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 29 Sep 2014, 06:35

bez nejakého obrázku sa nedá určiť čo o je ....
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 29 Sep 2014, 07:32

skúsim dnes nafotiť, ak sa mi podarí, ale ako som písal, nie je to čierne ani nejak moc tmavé, sú také ako keby chlpky, ktoré sú hlavne na okrajoch rastlín, niekde aj mimo okrajov, tých chĺpkov nerastie viac z jedného miesta, ale ako keby išiel jeden, dľžku majú tak povedzme 2-3mm a sú svetlé, také biele, mierne sivé

nevyzerá to vôbec takto:
http://planta.aquariana.cz/foto/Ruducha_03-3_max.JPG
http://www.aquasat.cz/Clanky/rasa_ruducha_01.jpg

skôr sa to podobá štruktúrou na zelenú vlátknitú riasu, ale ono to nie je zelené ale svetlá, naozaj vyzerá ako biela alebo veľmi jemne šedá, svietim trubicami 2700K, čo je dosť oranžové svetlo, takže možno pod inou trubicou by sa to javilo trošku inej farby.
http://www.aquasat.cz/Clanky/rasa_cerna_01.jpg

môže byť ruducha aj svetlá, nie iba taká čierna alebo tmavá? Prípadne mi skúste poradiť ako výlučiť čo to je zač, napr. či sa dá ruducha zotrieť rukami alebo nejaké také pomôcky, ktoré môžu naviesť, čo to je. Inak stopro viem povedať, že tam, kde to je, tak keď prejdem po tom rukou, tak je to také slizské, tie listy sú oslizené, nie je to nejaké drapľavé alebo tak

foto skúsim dodať
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 29 Sep 2014, 08:01

najviac sa to podobá na toto http://www.rostlinna-akvaria.cz/vlaknita-rasa-75
sú to také vlásky, ale nie sú zelené, sú svetlé, inak rozbehla sa mi viac po tom, čo som pridal ešte ďaľšiu trubicu cool white a mal som cca 0,45W/l 18W T8 830 warm white a 8W T5 cool white svietil som 12 hodín, nehnojil som ničím ani som nedával CO2, pH kľudne aj 8,2, vstupná voda máva 7,8, tvrdosť cca 10-12 stupňov nemeckých, vodivosť cca 500 microS, teraz svietim iba 18W 2700K a v jednom rohu mám takú malú 5W bielu led žiarovku, ktorou prisvetľujem valisnériu, lebo je nasadená v rohu a drevo bráni svetlu, takže hlavné osvetlenie je iba cca 0,3W/l, dávam teraz CO2 z burčiaku cez prečisťovaciu flašu a skúsil som prihnojiť hnojivom PlantaMIn 0,5 ml každý deň a dal bivoj do dna ku echinodorom a ku valisnérii, aby sa trošku rozbehli rastliny, keďže sa jedná o akva, ktoré beží cca 2 mesiace a mením častejšie vodu, pH mám teraz na úrovni cca 7,4
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod huhu » 29 Sep 2014, 08:14

Nemas nahodou akva v zabehu alebo po zabehu? Mne sa riasa prebujnela po zbehu, ked sm ridaval ryby a teraz po mesiaci a pol jej niet. Hneda zmyzla uplne a teraz tam je trosku zelenej/svetlej na pozadi. Uvdime co bude. Svetlo som nemenil, myslim si, ze to suvisi z chemizmom vody a uz sa to stabilizuje...
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 29 Sep 2014, 08:28

v zábehu je určite, čo sa týka rastlín, beží asi dva mesiace, čo sa týka cyklu dusíka, tak už je akva dávno zabehnuté, NO2 mám nulové a dusičnany okolo 15-20 mg/l, celkovo som mal problém, že rastliny sa nechytali, mám tam echinodory anubiasy a v rohu valisnériu spiralis, anubiasy začali mať žlté listy a nejak sa horné malé začali aj rozpadávať, valisnéria na začiatku hnila, takže som ju skúsil poriediť a vytiahnúť viac zo substrátu, lebo možno som ju zasadil moc hlboko, k rastlinám som zahnojil bivojom a začal som dávať CO2 a hnojivo PlantaMin, Echinodory mi ženú nové listy a čo ostalo z Valisnérie sa mi zdá, že sa chytá, ale nerastie nejak strašne, no prestala tak chcípať.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod huhu » 29 Sep 2014, 08:34

hm... v niektorom z casopisov akvarium pisali o riasach a fosfore ci com, nepamatam presne, Ked celkom skus popozerat.
http://www.klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: ruducha

Neprečítaný príspevokod simon » 29 Sep 2014, 09:25

Toto by nemala byť ruducha. Podľa názvu by som predpokladal, že ruducha je tak trochu do června, nie? Ak ti nenapíšu tí, čo ju mali, alebo niečo o tom vedia, pozri na CP, tam bolo o nej určite niečo popísané. Mne sa zo začiatku tiež začala robiť riasa, čo je prirodzené. A robí sa mi aj teraz, ale nie veľa. Riasu som vyriešil tak, že osvetlenie nezapínam, len vtedy keď kŕmim, alebo pri ňom sedím a pozorujem. Máš v akva prísavníkov? Mne aj títo pomáhajú s riasou.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia