Pemza jako filtrační medium

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Pemza jako filtrační medium

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 26 Dec 2018, 10:20

Ve svých filtrech používám k zachycení dusičnanů SZAT Clear water a Anex Pure PA202, což je pravděpodobně totéž. Bohužel tato media z vody odstraňují i její tmavé zabarvení, kvůli kterému přidávám do vody torben a olšové šišky. Mám v plánu místo anexů dát do filtru nějaká vysoce porézní media pro osídlení nitrifikačních bakterií. Před několika týdny jsem koupil litr Matrixu, ale přijde mi to hodně drahé (500kč/L). Podle bezpečnostního listu výrobku je to 100% pemza, která se dá koupit 5L za 60kč. Máte někdo zkušenosti s pemzou ve filtru? Jestli rozumím dobře nitrifikačnímu procesu, tak nitr. bakterie přeměňují čpavek a dusitany na dusičnany. Po odstranění anexu by se asi musela měnit voda častěji, protože kytky tolik dusičnanů nespotřebují. Navíc v plánované velké nádrži s nimi ani nepočítám.
Odkazy: Bezpečnostní list Seachem Matrixu, v Section 3 je složení - 100% pemza https://www.dropbox.com/sh/iu6wapszkkos ... 151217.pdf
Pěkný článek, kde je otestována ůčinnost Matrixu a pemzy https://www.golias.net/akvaristika/expe ... itrifikace
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Pemza jako filtrační medium

Neprečítaný príspevokod nhkg » 26 Dec 2018, 10:44

Pemza a Matrix se často řeší na rybičkách, však tam i Marcel dříve hodně přispíval a dneska po něm převzal štafetu Maq. Mělo by to být v základě totéž jako keramika (Eheim substrat pro, Sera Siporax, ...). Takže ti to vyrobí NO3 a co pak s ním? Měnil jsem 50% vody týdně a mám celou hladinu porostlou plovoucími rostlinami a stejně to nestačilo. Takže jsem to vzdal, vykašlal se na Torben a mám ve filtru 4 litry Pure PA202.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Pemza jako filtrační medium

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 26 Dec 2018, 21:05

Hlavně by mě zajímalo, jestli anex z vody stáhne i třísloviny a ostatní látky, kvůli kterým se Torben do vody přidává. Jinak nemám důvod přemýšlet o jiném mediu. Doufám, že ne, protože třeba v přípravek Catappa X obsahuje výtažek z listů mandlovníku a vodu nezabarví. A když jo, tak bude mít anex co dělat, koupil jsem toho 3 litry :-D Tu diskuzi na rybičkách jsem nějak přehlédl, za to se omlouvám. Prosím tedy o smazání příspěvku
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Pemza jako filtrační medium

Neprečítaný príspevokod samosebou » 27 Jan 2023, 10:45

Ja mám vo vstavanom filtri vyše 5l filtračnej pemzy, oproti Matrixu vidím rozdiel ten, že Matrix mi príde vyššej kvality, ako keby z veľkého množstva obyčajnej pemzy prebraté tie najkvalitnejšie kamienky. Čo by v praxi mohlo znamenať, že poskytne viac miesta baktériám. No za tú cenu mi to nestojí.
samosebou
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 11 Dec 2022, 13:32


Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia