Nová rada filtrov JBL e*02

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod l_laco » 10 Feb 2018, 09:52

Zdravím vás,
podľa hlasovania o tom akú techniku používate ku svojim akvárkam som si všimol, že veľká časť z vás / z nás používa značku JBL. Verím preto že mnohí sme už zaregistrovali novú radu filtrov JBL s koncovým označením 02. Podľa informácií ktoré sa mi podarilo na internete zohnať by tam nemal byť zásadný rozdiel, aspoň nie vo výkone a spotrebe el. energie a ani objem filtrov sa nezmenil.
Vychádzam z údajov na týchto tabuľkách:
JBL tab 01.jpg

JBL tab 02.jpg
JBL tab 02.jpg (96.05 KiB) Zobrazené 6186 krát

Zmena by však mala byť hlavne v použití rozdielneho vrchného koša, ktorý bol podľa môjho názoru v sérii *01 dosť nepodarený. Malé bočné predfiltre z veľmi riedkeho molitanu moc nefungovali a prepúšťali dosť nečistoty ďalej a ak som ich vymenil za jemnejší molitan veľmi rýchlo sa zaniesli a prietok filtra sa dramaticky znížil. Taktiež plochý plast pod hlavou filtra ktorý mal oddeľovať prichádzajúcu znečistenú vodu od vytekajúcej prefiltrovanej vody moc dobre netesnil a tak sa voda zmiešavala hneď pod hlavou filtra. Nehovoriac o tom že samotné koše medzi sebou dobre netesnia a tak voda nie je "nútená" ísť až na dno filtračnej nádoby ale si nájde cestu pomedzi koše a tak filtrácia nie je až taká dokonalá ako by mohla byť.
Chcem sa preto spýtať, či už niekto kúpil a vyskúšal ten nový tzv. kombikôš? Mal by byť jednoducho zameniteľný za pôvodný kôš s tým, že vstupný predfilter má mať o 100% väčšiu plochu a taktiež pod ním by mal byť väčší koncový molitan. Rovnako sa odstráni ten rozdelovací plast.
No podľa videa sa mi zdá, že síce plocha predfiltra sa zväčšila ale radikálne sa ztenšil,čo si myslím že tiež moc kvalite predfiltrácie nepomôže.
Video:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0lUtSzqKhXo[/youtube]
Tiež by ma zaujímalo, ak už niekto má nový radu *02 či sa nejako zlepšila tesnosť jednotlivých košov alebo je to stále na rovnakej úrovni?
Zvažujem totiž kúpiť nový filter a váham či sa oplatí investovať vyššiu sumu za e1902 alebo za podstatne lacnejšie peniaze kúpiť e1901 keďže parametre výkonu, objemu a spotreby sú rovnaké ... a ten "kombikôš" je samostatne oveľa lacnejší ako cenový rozdiel medzi týmito dvoma filtrami.
Obrázok užívateľa
l_laco
 
Príspevky: 229
Registrovaný: 08 Sep 2014, 20:57
Bydlisko: Žilina / Prievidza

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod nhkg » 10 Feb 2018, 10:59

Mám JBL901 a budu ho prodávat. Bez předfiltru se hrozně zanáší ty malé boční předfiltry, i když jsou dost hrubé. S předfiltrem v podobě kostky molitanu naražené na sacím koši dost klesá průtok. Nakonec to dopadlo tak, že jsem měl sání uvnitř HMF, pak fungoval filtr jak měl. Ale když už mám HMF, na co potřebuju externí filtr? Takže teď ho mám použitý v karanténě a pak půjde na prodej. Do všech svých nových větších akvárií si už nechávám vlepit přepážku pro vnitřní filtr.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod l_laco » 10 Feb 2018, 11:20

nhkg píše:Mám JBL901 a budu ho prodávat. Bez předfiltru se hrozně zanáší ty malé boční předfiltry, i když jsou dost hrubé. S předfiltrem v podobě kostky molitanu naražené na sacím koši dost klesá průtok. Nakonec to dopadlo tak, že jsem měl sání uvnitř HMF, pak fungoval filtr jak měl. Ale když už mám HMF, na co potřebuju externí filtr? Takže teď ho mám použitý v karanténě a pak půjde na prodej. Do všech svých nových větších akvárií si už nechávám vlepit přepážku pro vnitřní filtr.


Presne. Aj ja mám moje dva JBL e1501 zapojené za malými predfiltrami na podobnom princípe ako HMF. Je to v podstate jediná účinná možnosť ako zabrániť častému otváraniu filtra, ale aj tomu aby filter zbytočne nenasával napríklad krmivo...
Celá táto vec ma zaujíma, lebo ceny za filtre série *02 sú dosť vysoké a okrem toho vrchného "predfiltračného" koša vlastne nič nové a lepšie neponúkajú. Takže mi vychádza lacnejšie kúpiť starú verziu *01 a k tomu len samotný kombinovaný kôš ...
No reálny rozdiel môže posúdiť len ak niekto má oba filtre. Snažil som sa nájsť niekde v kamennom obchode filter aby som si mohol pozrieť na živo, no zatiaľ ho nikde nemajú .. nikde kde som bol.
Obrázok užívateľa
l_laco
 
Príspevky: 229
Registrovaný: 08 Sep 2014, 20:57
Bydlisko: Žilina / Prievidza

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod RAP » 10 Feb 2018, 20:11

Mám ve staré 401 tenhle nový vrchní koš. V podstatě je celý vršek jako předfiltr. Jestli funguje líp nevím, nesundal jsem z nasávacího koše molitan, aby mi nenasával krmení.
RAP
 
Príspevky: 294
Registrovaný: 26 Jan 2016, 01:17

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 11 Feb 2018, 13:11

.. ja čo som kupoval pred zhruba rok a pol e1501 greenline tak ten nemal tesnenie medzi hlavou filtra a vrchným košom je tam "vybranie" a zatesnenie je tzv "zámkom" .. neviem či to lepšie tesní a zabraňuje primiešavaniu vody zo sania do výtlaku.. čo sa týka priepustnosti medzi jednotlivými košmi, nezdá sa mi čo píšeš.. keď ich poukladáš do seba tak ako má byť, nemôže byť ten spoj netesný, keď ich dobre nepoukladáš nezavrieš dobre filter... ja som v spodnom koši nechal molitan čo tam bol a keramiku som dal len ďalších dvoch košov a samozrejme vo vrchnom koši som tiež nechal tie molitany čo tam boli origo... takto čo nezoberie predfilter, skončí na spodnom koši a ide mi z toho relatívne čistá voda a filter sa mi nezanáša.. (filter otváram a čistím tak raz za 4-5 mesiacov)
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod l_laco » 22 Mar 2018, 16:53

Tak som neodolal a včera som kúpil 2ks spomínaných kombikošov. Pri najbližšom čistení mojich dvoch filtrov e1501 ich nainštalujetem.
Môj prvý dojem po otvorení krabice bol trochu rozpačitý. Molitan toho predfiltra je síce pekne veľký, no zároveň tenký a jeho štruktúra je riedka. Určite vydrží dlhšie priepustný ako tie dva malé kúsky v pôvodnom koši e1501. No zároveň si myslím že prepustí dosť drobných čiastočiek, takže bude potrebný ešte jemnejší molitan do spodného koša, alebo rovno tento nahradiť nejakým TM 20 až 30.
V spodnej časti kombikoša sa nachádza jemný molitan ktorý dočistí vodu tesne pred vystupom.
Čo sa týka tesnosti medzi oboma časťami tohto koša, tak je to zas sklamanie. Po zaklapnutí západiek stále zostáva malá štrbina po celom obvode. Možno to v nádobe dotlačí hlava filtra, no zamrzí že to súdruhovia v NDR už nedotiahli k dokonalosti. Alebo ... je to zámer, aby aj pri totálne zanesenom a zapchatom filtry voda stále vytekala a tak mohli tvrdiť, že filter stále "funguje".
V každom prípade je tento kombikôš zaujímavé a nie moc drahé riešenie, ako v starých typoch JBL e1501/1901 zlepšiť účinok predfiltra.
Obrázok užívateľa
l_laco
 
Príspevky: 229
Registrovaný: 08 Sep 2014, 20:57
Bydlisko: Žilina / Prievidza

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod Rasto_2001 » 03 Apr 2020, 22:09

Pozdravujem
Nemáte problém že vám tiečie alebo slzí spod hlavy filtra?
Ja mám 1902, kúpenú z bazoša, bol ešte v záruke, po prvom poskladaní som si až ráno všimol že slzí ... ešte že mám kovoví stojan a vynilovú podlahu pnáč by to všetko bolo ...
Tak som ho rozobral prečistil tesnenie pokukal koše, poskladal ešte raz a bolo OK ale pre istotu už som dal pod neho vyšší nepouživaný plech na pečenie...
po mesiaci prevádzky som ho otvoril chcel som kuknúť ako je zanesený a keď som dal hlavu nazad zase tečie ... odstaviť odpojiť hadice vyliať vodu spod vrchného krytu poskladať a zas všetko OK - je to normálne ? predtým som mal nižšiu radu a starší model a za cca 9-10 rokov sa mi toto snáď stalo len raz aj to keď som mal zle založenú tesniacu gumu keď som ju čistil ...
Obrázok užívateľa
Rasto_2001
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 05 Sep 2014, 21:46

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod l_laco » 04 Apr 2020, 07:16

Treba vymenit tesnenie pod hlavou. Tiež mi tiekol apo výmene je OK.
Obrázok užívateľa
l_laco
 
Príspevky: 229
Registrovaný: 08 Sep 2014, 20:57
Bydlisko: Žilina / Prievidza

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod Rasto_2001 » 04 Apr 2020, 08:48

l_laco píše:Treba vymenit tesnenie pod hlavou. Tiež mi tiekol apo výmene je OK.

tiez ma to napadlo ako prve, ked som ho ale druhy kret poskladal a prestal tiect tak som to tak nechal, ale do najblizsieho cistenia ho kupim a vymenim, dam potom vediet ci to pomohlo
Obrázok užívateľa
Rasto_2001
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 05 Sep 2014, 21:46

Re: Nová rada filtrov JBL e*02

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 04 Apr 2020, 23:50

Rasto_2001 píše:
l_laco píše:Treba vymenit tesnenie pod hlavou. Tiež mi tiekol apo výmene je OK.

tiez ma to napadlo ako prve, ked som ho ale druhy kret poskladal a prestal tiect tak som to tak nechal, ale do najblizsieho cistenia ho kupim a vymenim, dam potom vediet ci to pomohlo


mal som rovnakú skúsenosť.. pri jednom z troch JBL.. ale si myslím že som to tesnenie "sekol" ja keď mi nesadli dobre koše.. kým mi prišlo nové tesnenie, pomohlo natrieť tesnenie "lekárskou vazelinou"
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia