HMF filtr

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

HMF filtr

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 27 Nov 2017, 21:45

Řeším nové 500litrové akvárko a uvažuju o tomto typu filtru. Vím, že někteří z vás ho v akvárkách máte. Při pročítání netu jsem narazil na výpočet plochy filtrační vaty vs. výkon čerpadla. http://www.tlh-info.de/hmf/hmf_funktion.html a http://www.tlh-info.de/hmf/hmf_berechnungen.html. Pokud použiju čerpadlo o výkonu 2000l musel bych mít podle mě strašně velkou plochu vaty. Chci se zeptat jestli je pro fungování našeho typu akva nutnost držet se průtoku 5-10cm/min nebo se mám na to vyprdnout a neřešit to.
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod blegon » 27 Nov 2017, 22:02

Já používám jen tyto filtry.
Průtok bych řešil podle osádky.
Já kvůli geošům používám výkonná čerpadla.
A ve větších nádržích mám tyto filtry vždy dva.
Jeden se silnějším průtokem a jeden se slabším.
Třeba v 900l mám v jednom filtru čerpadlo 4000l/h a v druhém 2200l/h.
Vnitřek filtru doporučuji vyplnit kostkami molitanu.
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 27 Nov 2017, 22:24

Takze ty ses s nicim nepocital. To ja tam chci jen jeden. V uvahach je polomer ctvrtkruhu 25cm vyska bude 50cm a tloustka vaty 5cm. Vykon cerpadla jak jsem rikal 2000 litru/hod. Nebo tam muzu dat neco slabsiho a na honeni vody jeste jedno cerpadlo. Furt nevim.
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod nhkg » 27 Nov 2017, 22:49

Já jsem můj HMF popsal zde: https://rybicky.net/clanky/1637-hamburs ... -filtr-hmf , info o nádrži zde: https://rybicky.net/nadrze/24364-rio-ostravice Mám čerpadlo 750l/h + cca 400l/h udělá externí filtr, který má sání uvnitř a výstup mimo HMF.
Průtok určitě může být menší, ale jestli i větší nevím. Já jsem to neřešil a nepočítal. Ale do nového akvária bych spíše vlepil filtr z černého skla, u HMF mě štve, že jsou vidět lišty (černé jsem nesehnal).
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 28 Nov 2017, 16:29

Tvůj článek jsem četl a chtěl bych postupovat podobně. Na základě vašich zkušeností taky se s tím nebudu počítat. v první fázi využuju domácí zdroje - slabší čerpadlo a současný externí filtr. pPodle toho jak vše bude fungovat nebo nefungovat, budu postupovat dál.
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod blegon » 28 Nov 2017, 17:14

Rozměr bych udělal 30x50cm ať se ti v něm lépe něco dělá ;) .
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 28 Nov 2017, 21:20

Právě, že já tak velký nechci. To už můžu udělat přepážku na jednom konci akvária. Uvidíme ještě o tom popřemýšlím.
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod Saty » 17 Dec 2017, 11:53

Chtěl bych slyšet názory k výběru filtru. Do nové nádrže (cca 1200 litrů) se rozhoduji mezi dvěma způsoby filtrace.
První je klasický vlepený vnitřní komorový filtr přes celý bok akvaria o šířce 15 cm. V něm bude celkem 6 komor, jedna na přítok, čtyři na filtrační hmoty každá o šířce 10 cm a jedna na výtlačné čerpadlo, které bude svedeno do rozstřikovací rampy. V tomto případě mám dotaz jak silné čerpadlo použít? Chtělo by to aspoň 3000 l/h.
Druhý způsob mi poradil Pavol ( tímto mu díky) a to místo vlepené přepažky použít přes celý bok HMF filter. Pro něj by stačilo mít jen vlepené na boku pásy skla a jednu příčnou vzpěru. Zezadu by bylo místo na čerpadlo a různý další filtrační materiál. Samozřejmě je potřeba zajistit a podepřít celý filtr i zezadu aby ho nefcuclo čerpadlo. To se dá vyřešit na míru uřezaným biomolitanem. Čerpadlo je použité néjaké proudové. Velkou předností tohoto řešení je, že celý filtr se nevyndává kvůli údržbě, ale celá plocha filtru se jednoduše odsaje (odkalí). To se mi líbí celkově u všech HMF filtrů.

Ještě doplním, že na druhém boku akva bude vlepena ješte jedna malá přepážķa za kterou bude biomolitam s čerpací hlavou, případně zde může být sveden i jeden menší externí filtr.
Díky za nápady a názory ;)
Obrázok užívateľa
Saty
 
Príspevky: 615
Registrovaný: 03 Máj 2016, 20:57

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod blegon » 17 Dec 2017, 12:13

O tom že by se HMF nemusel při čištění vyndávat jsem neslyšel.
Co takhle udělat dva rohové HMF?
Mám to tak ve své 900l.
Celkový výkon čerpadel mám 6000l/h.
Jinak čerpadlo(a) bych nedával na rampu.
Jen proud nasměrovat k hladině ať se pěkně vlní.

Ten vlepený filtr také není špatná volba, ale s tím zkušenosti nemám.
Prílohy
PART_1513364628537.jpeg
PART_1513364649484.jpeg
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: HMF filtr

Neprečítaný príspevokod liborass » 17 Dec 2017, 12:33

jak často ten filtr čistíš? Mě se docela zanáší a plavou mi v akva různé částečky, uvyžuju ještě o přidání nějakého vnitřního filtru na mechanickou filtraci...
liborass
 
Príspevky: 419
Registrovaný: 15 Apr 2015, 15:28

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron