Moje prvé akvárium

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 22 Sep 2014, 11:34

Zaujal ma príbeh o ktorom písal "huhu" pri téme svojho akva. Myslím, že každý jeden akvarista nejako začínal a bolo by možno zaujímavé čítanie, ak by sa ešte niekto chcel podeliť s nami o svojej púti akva svetom.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 22 Sep 2014, 11:44

taktiez som po precitani nad tym rozmyslal,
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 22 Sep 2014, 12:10

OD jojo2409: s akvaristikou som sa dostal do styku uz asi v 6az 7 rokoch,nakolko asi kazdy s mojej rodiny mal nejake to akvarium,takze som vyrastal v prostredi akvapozitiv,co poznacilo aj mna.Aj v skole nas bolo par nadsencou ktori doma mali akvaria,prevazne do 100 litrov objemu,co sa nam zdalo byt obrovske,mali sme v nich prevazne gupky mecune,skalare,vela rastlin,okyslicovanie cez hlucnu pumpu a molitanovy filter.rybky nas drzali dost dlho,no potom sme vsetci prepadli basketbalu.Na rybky uz nebolo tolko casu,este sa o to chvilu staral otec,no casom akva islo do pivnice.Navrat k akvaristike nastal asi tak pred 4 rokmi,siel som psom kupit krmivo,do novej akvaristikyv Humennoma tam som ich uvidel,myslim malawky,roznofarebne,krasne rybky,hned ako som prisiel domov som hladal miesto pre akvarium,nenapadne nahodil tema pred manzelkou.Onedlho prislo moje prve akva v 2 faze akvaristiky,klasicky komplet 112 litrov,kamene piesok a yellowky,zebry,elongatusy.No ako kazdy uz asi po pol roku som zacal premeriavat izbu,ocami presuvat nabytok a cakal na pricho mojich narodenin.Co by si chcel k narodeninam,spytala sa manzelka,chvilu ticho a potom som povedal ze vacsie akvarko,ukazal nakresizby ako by to vyzeralo a zabralo to.Predal som 112 kompleta stolik,a kupil komplet 375 l diversa,to bolo obrovske a stihol som ho zariadit do mojich narodenin.Presiel nejaky cas a akva sa my zdalo znovu primale,znova som meral,kreslil,a cakal na vhodnu chvilu,to oznamit manzelke.A verte tomu prisla.vsetko prebehlo ako minule,predal som 375,a s nakresom stolika a osvetlenia som siel k znamemu stolarovi,jak to videl skoro odpadol,ale o 2tyzdne bolo vsetko hotove,a nacas doslo aj akvarko.Doma sa ocitla moja 500 LITROVKA,s rozmerom 2500x500x400,ktora takto funguje uz rok apol,nocasom pribudla 200 do detskej,a do komory 3 60 litrove,zena to ustala aj ked sem tam my to da najavo,ci to nieje vela.Momentalne mam v 500 malawi,no tie poputuju do 200 ,a v 500 planujem tanganiku,nejake cyphotilapie,altolamprologus,julidochromis.No urcite to nieje koniec vsetkych moznosti,ktore som vycerpal,lebo uz existuju tajne plany na malu chovnickua 4 metrove akva,ale to az nabuduce
Prílohy
IMG_1525.JPG
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 22 Sep 2014, 13:24

Ten môj bol, takýto.
Začalo to asi pred 22 rokmi(odhadujem podľa veku môjho staršieho syna, teraz má 26). Typický panelákový 2-izbový byt. V ňom suchý vzduch, tak sme na radiátory vešali odparovače. Raz prišla moja žena s nápadom, aby som urobil v izbe akvarko. Tým by sme vyriešili vlhkosť a deti by mali radosť. Najprv som sa tomu bránil, že okolo akvária je kopec roboty, čistenie, voda a neviem aká ešte alchímia, atď. No ale po čase som neodolal tlaku a akva som urobil. Kolega v robote mi daroval asi 80 litrové. Náhoda. Náhoda bola aj to, že presne pasovalo na skrinku, ktorá bola súčasťou dteskej izby a tak som mal aj podstavec. Nakúpil som potrebné veci, vybavenie a hurá na to. Piesok, kamene , úkryty, rastlinky. Akva som napustil a potom som ho začal upravovať. V studenej vode naplnené až po vrch. Dovtedy som sa v ňom čvachtal, až kým nespĺňalo moju predstavu o peknom akváriu. Keď mi na druhý deň vysela z nosa sviečka, čudoval som sa, kde som nachladol. Potom prišli rybyčky: C. Makki-Cichlida červenohrdlá, prísavník, labeo bycolor, pancierníčky a moje obľúbené kardinálky čínske. Dodnes sa čudujem, že rybkám sa darilo a rastlinkám tiež. Až tak, že rastliny som dával aj do akvapredajne na výmenu za krmivo. Cichlida vyrástla a požrala mi takmer všetky kardinálky. Keď som videl, že ich je stále menej a menej, posvietil som si na akva v noci a zistil, že sa na nich vykrmuje. Synovia si po určitej dobe už akva ani nevšimli, ale mňa to chytilo a stále viac času som trávil pri ňom, až to manželke začalo vadiť. Mal som ale argument. Ja som ho nechcel!!! Prešla doba, detské postieľky sme vymenili za válendy a neostal priestor. Ale tak som si zaumienil, že ak raz bude možnosť, tak možno.... Odvtedy a doteraz mám odložený stolík pod písací stroj, na ktorom som chcel mať nádrž. Za čas aj poslúžil, ale prešlo véééééééľa rokov. Potom som mal za určitý čas v robote 300L s Malawskými cichlidami. Všetci mi ho chodili obdivovať ako na exkurzie. Mal som aj elementky, kde som odchovával mladé. Ale prišla doba, keď mi robotu zrušili a akva som musel predať, lebo doma nebolo miesto. Keď synovia chodili na výšku potom sa mi vmestilo do izby 120 litrové, ktoré som znovu dostal od kolegu. A tam som využil aj ten spomínaný stolík. To sa ale dlho u mňa neohrialo. Starší syn výšku ukončil, začal pracovať v Blave a prišiel čas. Válendu som vyhodil, stolár urobil posteľ na vysokých nohách. Pod neho som dal kancelársky stôl s počítačom. A miesto, ktoré som tak získal, som vyplnil tým, čo sa teraz volá 300L Tanganyika. Väčšie sa nedalo.
A ešte čo sa týka výroby tej postele. Stolár mi urobil kratšie nohy oproti plánu asi o 30-40cm. Presne si už nepamätám. A viete si predstaviť, ako by som sa dostal k stolu a k počítaču?? Jedine plazením. A čelo by bolá samá hrča!! Ale urobil novú, bez preoblémov.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod huhu » 22 Sep 2014, 23:36

paradne citanie, tesim sa na pokracovania :)
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 23 Sep 2014, 05:57

ved ty si s tym zacal,tak musis aj citat a hodnotit
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod huhu » 23 Sep 2014, 09:35

Aj hodnotit? :) No super, ako v skole znamkou, ci slovne? Alebo celou vetou :D ?
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 23 Sep 2014, 09:45

aj tak še da aj tak še da
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 23 Sep 2014, 13:57

jojo2409 píše:aj tak še da aj tak še da

Chyba v gramatike. Namiesto "aj" má byť "i"!!!
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod jojo2409 » 23 Sep 2014, 13:59

ok beriem moja chyba
Obrázok užívateľa
jojo2409
 
Príspevky: 234
Obrázky: 0
Registrovaný: 07 Sep 2014, 13:28
Bydlisko: HUMENNE

Ďalší

Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť