Záhada otierajúcich rýb

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod martin filip » 03 Feb 2019, 16:02

Chcel by som sa tu s vami poradiť s problémom otierajúcich sa rýb. Trvá to už približne jeden a pol mesiaca. Otiera sa mi cca polovička osádky a neviem prečo. Ryby nejavia žiadne extra príznaky ochorenia jedine trochu rozstrapkané žiabrové plutvy a jeden kus má na plutvách zopár bielych škvŕn, ale ten sa neotiera vôbec. Jediné čo ma napadlo je nejaká baktérka, ale žiadne iné príznaky som si nevšimol. Skúšal som esha 2000 ale nezabralo. Hodnoty vody som meral, všetky v norme. Ani tie plutvy nevyzerajú nejak zle,ale neviem čoho sa mám chytiť. Kŕmim od tedy,len suchým, ryby sú žravé, pekne vyfarbené aktívne, len sa otierajú. Nemá s tým niekto skúsenosti?
martin filip
 
Príspevky: 384
Obrázky: 0
Registrovaný: 06 Jún 2017, 18:32
Bydlisko: Velke Uherce

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 04 Feb 2019, 08:33

Mě se takhle otírali tlamovci. Přestěhoval jsem se do města, kde je velmi měkká a hlavně kyselá voda (pH 6,2-6,4). Předtím bylo pH 6,8 - 7. Po dvou měsících jsem je prodal a začal s JA. Ten rozdíl nebyl moc velký, ale rybám asi vadil, tak mě napadlo, jestli nemáš podobný problém. Spíše tedy jestli se pH nějak nezvedlo.
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod martin filip » 04 Feb 2019, 10:50

To ma napadlo tiež,otierajú sa hlavne nové ryby. Čo tam trochu nepasuje je to že ryby sú od Ondra a on má tiež tvrdú a zásaditú vodu. Riešili sme to spolu veľa krát a ja som to nechal ako poslednú alternatívu. Poprosím Ondra nech si zmeria ph a porovnám s mojim ph. Nevedel som že aj relatívne menšie rozdiely môžu spôsobiť takéto problémy. Ďakujem že si sa ozval. Ten tvoj príklad je podľa mňa ukáškový. Prekonzultujem to s Ondrom a Mirom a je dosť možné že budem musieť meniť osádku,aj keď veľmi nerád. Toto sú moje vysnívané ryby :cry:
martin filip
 
Príspevky: 384
Obrázky: 0
Registrovaný: 06 Jún 2017, 18:32
Bydlisko: Velke Uherce

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod Michal_1987 » 04 Feb 2019, 12:16

Martin, u mňa sa naopak takto správajú staré Geophagus sp. Tapajos. Nerobia to často, resp. nemám čas ich sledovať tak dlho ako by som chcel. Nové a mladé ryby /aj od Ondra/ to skoro vôbec, resp. vôbec nerobia. V druhej nádrži mám od kamaráta skupinku starších rýb Cynotilapia afra a tie to robia tak isto a často. V ďalšej zase mladé Melanochromis auratus spolu s Labidochromis caeruleus yellow a o dno neotrú ani omylom. A to prišli z tvrdšej a zásaditejšej vody. Aké máš hodnoty NO3, NO2, NH3 a podobne? Ja to nemám čím zmerať, ale u mňa to robia staršie ryby v trochu viac ´´zarybnených´´ akvárkach. Možno ti to trochu napomôže, a možno aj mne :?
Michal_1987
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 22 Aug 2018, 10:24
Bydlisko: Otrhánky - Okres: Bánovce nad Bebravou

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod martin filip » 04 Feb 2019, 13:23

NH3 nič,NO2 nič,NO3 do 20mg / l aj to po piatich dňoch čo tradične už mením vodu. Tým to nebude si myslím. Skôr ma zaujíma prečo mám vstupnú vodu 7 ph a v akva 8 ph a to tam mám drevo , jelšové šírky atď.
martin filip
 
Príspevky: 384
Obrázky: 0
Registrovaný: 06 Jún 2017, 18:32
Bydlisko: Velke Uherce

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod nhkg » 04 Feb 2019, 14:08

Jaké máš dno a kameny v akváriu? Mi pH v akváriu klesá. pH jde snížit kyselinou ( H3PO4, případně v kombinaci s HCL), ale ve tvrdé vodě to je problém.
Mi se dříve otíraly mřenky. Pak se objevila krupička. Po léčbě Esha Exit zmizela krupička i otírání. Ale doma tak jednou za týden vidím otírání u Geophagus Xingu, vždy bukem skřelemi o dno. Ostatní ryby to nedělají. NO3 mám pod 20, pH kolem 6,6.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod martin filip » 04 Feb 2019, 16:27

Dno je kremičity piesok a kamene sú tiež v poriadku, ale dnes som vytiahol z filtra že vraj seachem matrix a ponoril do octu a bublinkoval. Kupoval som to ešte z 375-kou a zrejme to matrix nebude, no čo už moja chyba mal som si to overiť. Dúfam že to bolo ono inak neviem. Keď tých vecí čo sa pchá dnes do filtrov je neúrekom, voľakedy mali len molitan a fungovalo to.
martin filip
 
Príspevky: 384
Obrázky: 0
Registrovaný: 06 Jún 2017, 18:32
Bydlisko: Velke Uherce

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod blegon » 04 Feb 2019, 18:16

Tak jsem to dnes měřil a pH mám 7-7,5
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod martin filip » 04 Feb 2019, 21:43

Takže rozdiel v ph tam je,ale či to je ten problém uvidím. Celkom ma znepokojuje čo som to mal vlastne vo filtri, ale hlavne že je to už preč. Asi to dvíhalo ph a tožvie čo všetko to spôsobovalo a obsahovalo ?
martin filip
 
Príspevky: 384
Obrázky: 0
Registrovaný: 06 Jún 2017, 18:32
Bydlisko: Velke Uherce

Re: Záhada otierajúcich rýb

Neprečítaný príspevokod martin filip » 17 Feb 2019, 18:16

Rozlúskol som problém prečo mi stúpa ph v akva.
Ph totižto nestúpa,ale klesá,nechal som odstáť vstupnú vodu 24h. a hneď z ph7 bolo vyše 8,5
Takže nie je vstupná voda ako vstupná voda.
Test som dva krát opakoval a výsledok ten istý, dokonca už po dvoch hodinách čo voda stála bokom mala viac ako 8,5ph.
Zatiaľ som zaradil naspäť výluhy a rozmýšľam nad kyselinou H3PO4,ale pri tej tvrdosti vody čo mám neviem? Poraďte ako najlepšie znížiť ph v tvrdej vode,dík.
martin filip
 
Príspevky: 384
Obrázky: 0
Registrovaný: 06 Jún 2017, 18:32
Bydlisko: Velke Uherce


Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron