Aquatab

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

Aquatab

Neprečítaný príspevokod kvietik » 11 Sep 2017, 21:27

Neviem kto každý pozná tento web, ale kto nie, tak si ho občas pozrite, všetky tohoročné články sú o amerických cichlidách ...http://www.aquatab.net/clanky/
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod jancibie » 12 Sep 2017, 06:59

poznám tú stránku,ale článok o cichlách mi unikol a neľutujem..... :o
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2121
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod RAP » 12 Sep 2017, 12:02

jancibie píše:poznám tú stránku,ale článok o cichlách mi unikol a neľutujem..... :o

Proč?
RAP
 
Príspevky: 294
Registrovaný: 26 Jan 2016, 01:17

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 12 Sep 2017, 17:18

Přečetl jsem to všechno. O chování ryb tam toho mnoho není. Dělení do druhů a podruhů je zajímavé, ale kde autor bere ty české názvy ryb, to mi hlava nebere.
To nejlepší na sérii článků jsou asi fotky. Jinak nic moc.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod nhkg » 12 Sep 2017, 17:56

Na české názvy jsou vydány knihy, které má pár lidí v republice a asi 1 knihovna. Autor se myslím na tvorbě názvosloví podílel, tak ty knihy asi má. Už jsem to s ním řešil. Je demence, že ty všechny ty knihy nejsou volně ke stažení na netu. Nějaké na Aquatabu jsou, ale netýká se cichlid: http://www.aquatab.net/ke-stazeni/
A souhlas, taky nechápu ty texty u těch článků. Jsou hrozně povrchní, takže člověk neznající daný rod se z nich nedozví důležité věci k chovu a pro zkušenější to jsou až na názvosloví všechno známé věci.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod paloi » 12 Sep 2017, 18:47

Ešteže Maďari používajú latinské názvy. Maskaheros argenteus by kľudne mohla byť Cichlid ezüstfej

Ešteže Španieli používajú latinské názvy. Inak by Heros efasciatus bol Chinchilla rayas en la cola

Ešteže Nemci používajú latinské názvy. Inak by Cichla monoculus mohla byť kľudne Cichla einäugig

Akurát v Čechách "niekto" musí silou mocou vymýšľať živočíšnym (a sledujem, že aj rastlinným) druhom české názvy a vnucovať ich chovateľom (a pestovateľom). Záslužná činnosť. Za zásluhy by sa patrilo tak na úrad práce... Perleťovka puntíkatá, perleťovka ďáblice, perleťovka zeměžrout.... preboha.... čo to je :?: :?: :?: To vymyslel niekto, kto je úplne kompletný :?:

Keď som hľadal Tomocichlu sieboldii, tak som našiel na YouTube.com video z Jordánska. Pekne tam bolo napísané Tomocichla sieboldii a jutub to našiel. Keby to ten Jordánčan napísal v jordánčine, tak sa okrem Jordáncov nikto nedozvie, čože je to za rybu.

Nasierajú ma tieto české názvy do nepríčetnosti. A keď vidím na slovenskom bazoši, že "predám kančíka perleťového" (alebo hocijakého iného) tak to už považujem za takmer vrchol tuposti príslušného psueudochovateľa. Lebo keď už, tak slovenský názov je Cichlazoma perleťová. Keby som robil administrátora na slovenskom bazoši, dal by som kreténovi, čo napíše slovo kančík, doživotný ban.

Český/slovenský názov pochopím u rýb, ktoré sa chovajú v zajatí desiatky rokov (gupka, neonka, skalár...), ktoré sú takmer povinnosťou v každej akvaristike, ale nasiera ma to u druhov, ktoré (pre národ zbytočný) český alebo slovenský "jazykovedec" videl akurát na obrázku.

Už len aby začali vymýšľať názov pre ôsmy deň v týždni. A ešte za to aj dostanú plat. Šľak ma z toho ide trafiť :!: :!: :!: :!: :!:
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod jancibie » 12 Sep 2017, 19:12

Čítal som si o cichlach. Názvoslovia síce pobavili, ale neriešim. Čo mi ale hlava neberie, je ze cichly veľkosťou získavajú plachosť, to mohol písať len človek čo tieto ryby v dospelosti nikdy nemal. To skôr chovateľ s čoraz väčším rešpektom siaha do vody a rieši nejaké problémy pod vodnou hladinou. Okrem toho je tam nie moc šťastne Cichla monoculus považovaná za menšieho zástupcu tohto rodu. To ma hneď napadnú iné druhy, skrátka nie som s tými informáciami vôbec stotožnený...
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2121
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod paloi » 12 Sep 2017, 20:24

Jancibie, a čo tých 15 druhov? Nie je ich viac?

Možno sa mýlim, ale ak si dobre pamätám, niekedy som čítal, je cichiel je možno 30-60 druhov :o
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod jancibie » 13 Sep 2017, 06:02

paloi píše:Jancibie, a čo tých 15 druhov? Nie je ich viac?

Možno sa mýlim, ale ak si dobre pamätám, niekedy som čítal, je cichiel je možno 30-60 druhov :o

toto je bohužiaľ pravda... :D
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2121
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Aquatab

Neprečítaný príspevokod RAP » 13 Sep 2017, 09:31

Čím déle si s rybami hraju, tím víc mi vyhovují latinské názvy.
RAP
 
Príspevky: 294
Registrovaný: 26 Jan 2016, 01:17

Ďalší

Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron