Horabagrus brachysoma

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Horabagrus brachysoma

Neprečítaný príspevokod paloi » 08 Máj 2016, 09:03

Najprv informácie z netu:

Pôvod: Ázia - Južná India, Vietnam
Dĺžka života: uvádza sa cca 10 rokov
Veľkosť: do 45 cm
Optimálne pH: 6,0 - 7,5
Optimálna teplota: 23.0-25.0°
Odporúčaný počet: skupina 6 a viac kusov vo veľkej nádrži, inak 1 kus
Minimálny objem akva: 300 litrov
Kŕmenie: mäsožravec
Charakteristika: mierumilovná a kľudná ryba, menšie ryby môže považovať za potravu. Vyznačuje sa strieborným (častokrát až zlatým) zafarbením. Čím je starší, tým je viac do zlata. Tiež je pre tohto sumčeka charakteristický čierny kruh za hlavou (nad prsnými plutvami). Potrebuje úkryty, kde sa schováva počas dňa. Vychádza až za súmraku alebo v noci, častokrát iba za potravou. Potrebuje čistú vodu, dobre filtrovanú.

Foto z netu, ako by mohol Horabagrus brachysoma vyzerať:
Prílohy
101.jpg
102.jpg
103.jpg
103.jpg (103.91 KiB) Zobrazené 4873 krát
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Horabagrus brachysoma

Neprečítaný príspevokod paloi » 08 Máj 2016, 09:19

A teraz moje postrehy a foto:

K tomuto sumcovi som sa dostal náhodou, asi pred 10 rokmi. Mali ich v obchode v jednom akváriu spolu s Astronotus ocellatus. S nápisom Mystus vittatus :mrgreen: Nevedel som, čo je to presne za druh, ale povedal som si, že je to asi vhodná ryba k ocelátom, tak som ho zobral. Mal vtedy možno 7-8 cm.

Vzhľadom na to, že sa uvádza vek na nete cca 10 rokov, ten môj by už mal mlieť z posledného. Ale nevyzerá to tak. Ale ani veľkosťou sa neblíži k uvádzaným 45 cm. Aktuálne môže mať tak 25 - 28 cm. Viac určite nemá. Možno tých 45 cm dorastie v prírode, alebo mu vadí vysoké pH u mňa (mám štandardne 7,5 z vodovodu). Možno by pri pH 6,0 narástol viac.

Ohľadom tej znášanlivosti:
Kým som mal 1 kus, bol v akváriu kľudný. V januári 2013 sa mi podarilo zohnať ďalšie dva približne rovnako veľké kusy. Asi týždeň to bolo nádherné. Tri rovnaké ryby spolu plávali po akváriu aj počas dňa. Ale potom sa jeden z tých nových začal mlátiť s mojim pôvodným na život a na smrť. Tretí (trochu menší) zostával v úzadí. Ryby som oddelil a po nejakom čase znovu spojil. Znovu bitky. Jeden teda musel ísť preč. Nechal som si môjho pôvodného (zdal sa mi o málo krajší) a najmenšieho z trojice. Táto novovytvorená dvojica si celkom rozumie, bitky nepozorujem. Takto spolu fungujú už viac ako 3 roky.

Po výmene vody zvyknú ryby na nejaký čas vyplávať mimo úkrytu a ležia "voľne pohodené" na štrku. Chladná voda ich trochu otupí, tak som dnes urobil nejaké zábery. V čase, keď toto dopisujem, ryby sú už zasa niekde schované ;)
Prílohy
hor1.jpg
hor3.jpg
hor5.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Horabagrus brachysoma

Neprečítaný príspevokod paloi » 20 Mar 2018, 21:25

nové foto, aspoň niečo, často ho nevidieť
Prílohy
horabagrus kuk.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Horabagrus brachysoma

Neprečítaný príspevokod paloi » 13 Máj 2020, 12:22

Tu som si dovolil skopírovať jedno foto - iooop-ov sumeček. Už keď sa mu taká fotka podarila.
Prílohy
BF628C8D-C887-48C7-9D7C-87AFD069B064.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava


Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron