Pseudoplatystoma fasciatum

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 25 Sep 2015, 20:10

Pseudoplatystoma fasciatum

Pseudoplatystoma fasciatum.jpg
Pseudoplatystoma fasciatum.jpg (68.27 KiB) Zobrazené 7340 krát


Slovenský názov: lopatonos priamočiary

Čelaď: Pimelodidae

Biotop: Južná amerika a to v riekach aj v jezerách

Výskyt: vyskytuje sa vo veľkej časti južnej ameriky , bol odchytený vk Ekvadore, Kolumbii, Venezuele, Guayane, Suriname, Peru, Bolívii, Barzílii aj v Argentíne.

Veľkosť: uvádzaná maximálna velkosť divoko odchytených rýb je 104cm a hmotnosť až 70kg. V akváriách dorastá do 90cm.

Veľkosť nádrže: veľká ryb chce veľkú nádrž, minimálna odporúčaná pre dospelé ryby je 3x2x1m

Zariadenie nádrže: z rastlinami to nemá zmysel skúšať, nevydržia dlho. Na dno je najvhodnejší piesok, jemny štrk nieje najvhonejší u dospelých rýb sa môže zachitávať pri prehĺtani potravi v žiabrach a v traviacom trakte. Ak kamienky, tak večšiu frakciu guľatých kamienkov. Ako dekorácie v hádrži sú vhodné veľké obblé kameňe a väčšie kusi dreva. Ak je v nádrži silné svetlo , pseudoplatystomus sa rád ukrýva v ich tieni.
Filtrácia musí byť ako aj pri ostatných dravých rybách silná a účinna, po mäsitej potrave ostáva vela odpadu a stúpa hladina Nitrátov vo vode. Pri slabej filtrácií bude nutná častá výmena vody.

Voda: ideálna teplota je 22 až 26°C , ph 6 až 7,6 , tvrdosť 2 až 30°H pre pseudoplatystomu je idálnejšia kyslejšia a mäkšia voda no ryby tolerujú aj zásaditejšiu alebo tvrdšiu vodu.

Potrava: je to dravec a velmi dobrí lovec. Bez problem príma akukoľvek živú potravu. Dá sa naučiť aj na mŕtve mäso a žerie ryby (kúsky aj celé male ryby ), krevety, mušle, dážďovky. Je vhodné krmivo strieda’T, lebo ak si privykne na jeden druh potravy, iné môže neskôr odmietať.
Pozor majú sklony prekrmovať sa pre ich prirodzenu pažravosť tá vedie k obezite a následne k zdravotným problémom rýb.
Tento druh by nemal byť krmený mäsom cicavcov ! (hovädzie srdce , kuracie prsia a.p.)
V ich tráviacom trakte sa nerosklada správne a metabolizujú sa do tuku, kt. sa ukladá aj do vnútorných orgánov rýb a spôsobuje ich degeneráciu.

Kompaktibylita s inými druhmi: ak bude mať možnosť, uloví každú rybu kt. dokáže prehltnúť, no je to veľmi kľudná nekonfliktná ryba pri dostatočne veľkých rybách a vo vhodne zariadnej nádrži. Ku iným druhom čelade Pimelodidae može byť teritoriálny. Vlastný druh toleruje.

Rozmnožovanie: pohlavné rozdiely medzi samcom a samicou neexistujú. Samica môže byť zavalitejšia, no nieje to pravidlom. V bežných akváriách im je problem vytvoriť vhodné podmienky na rozmnožovanie. Vraj v akváriach pohlavne dospievajú už pri velkosti 45 – 50 cm, no aj tak potrebujú veľkú nádrž.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 25 Sep 2015, 20:14

sám som sa stal majiteľom tejto úchvatnej (pre mňa) ryby a preto som lustroval net , tak sa s vami podelím o info ;)

IMG_6631.jpg


IMG_6632.jpg
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod Rostro » 25 Sep 2015, 20:26

Dík za popis. Ja sa tiež pochválim jedným fotom z Aquaristovej nádrže :D
Prílohy
IMG_20150920_101342.jpg
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 25 Sep 2015, 20:45

dva palce hore 8-)
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod jancibie » 25 Sep 2015, 20:52

Potrava: je to dravec a velmi dobrí lovec. Bez problem príma akukoľvek živú potravu. Dá sa naučiť aj na mŕtve mäso a žerie ryby (kúsky aj celé male ryby )
Len by som doplnil,že žerie aj celé veľké ryby... :D
mne žral 20cm festae,tak som ho dal preč....foto z Bojníc
Prílohy
Obrázok 15120.jpg
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod paloi » 25 Sep 2015, 21:05

... a mne minulý týždeň uhynuli dva kúsky, čo sme v júni doviezli s Durim z Dříteče. Rástlo to ako z vody, už dobiehali pána Sorubína Limu, no zlomila ich nejaká pliaga :(
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 25 Sep 2015, 21:09

jancibie píše:Potrava: je to dravec a velmi dobrí lovec. Bez problem príma akukoľvek živú potravu. Dá sa naučiť aj na mŕtve mäso a žerie ryby (kúsky aj celé male ryby )
Len by som doplnil,že žerie aj celé veľké ryby... :D
mne žral 20cm festae,tak som ho dal preč....foto z Bojníc


no s toho mám aj ja obavy, šak uvidím čo s nih bude.
Mám ich troch, som mal obavu že sú malé no nakoniec sa chytili tak ak všeky 3 ostanú, budem ponúkať ;)
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod jancibie » 25 Sep 2015, 21:21

Chlapci,chlapci....toto nie je akváriová rybka.Ja som to už pochopil.... :D
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 26 Sep 2015, 06:46

no to píšu aj na mnohých fórach, že to "nieje akvarijná ryba" ... ale pomôžem si :mrgreen:
No v JA je to lovná ryby velkého hospodáskeho významu , v niektorích lokalitách už bola vylovená pre jej chutné mäso takmer bez kostí.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pseudoplatystoma fasciatum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 26 Sep 2015, 06:51

aj Mr. Bleher je ňou fascinovaný :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

IMG_6731.jpg
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Ďalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron