Megalodoras uranoscopus

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod Janek » 30 Aug 2015, 13:48

Jedná se o další z mých milovaných oploutvených příšer.
Narůstají impozantních rozměrů, v akváriích kolem 50 cm.
Jsou to klidné těžké ryby které se nevyplatí dráždit a dokáží se o sebe velice dobře postarat.
Jsou neskutečně vyzbrojené a jejich uchop do klinče prsní ploutví způsobuje opravdu hluboká nepříjemná zranění, ještě člověk cukne a nadělá si mnohem víc škody než kdyby zůstal v klidu.
Takový krunýřovec nebo i cichlida si říká o rozpárání pupku ale naštěstí jsou to opravdu diplomati kteří to nemají zapotřebí dokud je někdo vyloženě nevezme do tlamy, což je při velikostech nad 20cm téměř nerealné.
Jinak jako typiční trnovci jsou věčně zašití a o pozornost opravdu nestojí, jeden by řekl že je ta ryba k ničemu když jí nevidí, ale pro mě osobně je zážitek kdy klidně i po půl roce trnovec dostane chut předemnou protáhnout ploutve k nezaplacení. Ten woow efekt co je to za nádheru a o kolik je majestátnější než posledně přinutí člověka zapomenout na to že ho zase měsíce neuvidí. (oni totiž v těch mezičasech jsou schopni celkem dost vyrůst :D )

U mě si momentálně vegetí dva kousky
Můj první, menší, lehce poškozený z válčení s adonisem, kolem 20 cm velký. (fotky jsou starší)
S ním jsem si užil své a přivezl jsem ho jako 11cm velké podvyživené škvrně a jen tajně doufal že bude hezky růst
Pak přišly problémy s polámanou prsní ploutví, ale už sa naučil bez ní a to přání ohledně růstu mi krásně plní.
DSC04664.JPG

20150528_210623.jpg

20150528_210917.jpg


Druhý kus, to už je jiný ořech, adoptován jako už téměř 30cm velký hovaďák :D
Jako otřískaný chovatel trnovců jsem si myslel jak ho zpracuju na základě taktik s menším. Okamžitě mi ryba ukázala kdo je pánem a já nakonec skončil po půl hodině pokusů, nadbíhání a štelování do správných uchopovacích pozic s rozdrbanou rukou, síťí na hadry a nenávratně sraženým sebevědomím :D Ta ryba po mě v termoboxu normálně šla a cíleně se mě snažila dostat do zmiňovaného sevření prsní ploutví. Nakonec jsem skončil v pracovních rukavicích a povedlo se. Ale na mazlení už taková ryba určitě není, a co teprve když má půl metru.
Jestli roste, nevím, za nějaký ten rok to přeměřím, ale rozhodně je to momentálně jeden z největších klenotů v mých vodách.
DSC05617.JPG

DSC05619.JPG

DSC05620.JPG
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod Belial » 30 Aug 2015, 14:15

Krásne ryby. Tiež mám slabosť pre tieto dinosaury...
Žiadna nádrž nieje dosť veľká...
Obrázok užívateľa
Belial
 
Príspevky: 350
Registrovaný: 03 Sep 2014, 13:10
Bydlisko: Handlová

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Aug 2015, 15:13

Belial píše:Krásne ryby. Tiež mám slabosť pre tieto dinosaury...


Ja tiež ;) Aj keď je to menšie a teda použiteľnejšie, na nigera sa to nechytá... Teda aspoň pre mňa je Oxydoras niger TOP medzi týmito dinosaurami :)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod Janek » 30 Aug 2015, 16:19

Souhlas, osobně je řadím tak nějak vedle sebe, respektive si nedovedu představit že bych měl litráž na nigera a neměl uranoscopa. Bohužel niger by byl u mě už dávno kdyby byly litry :x
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Aug 2015, 16:30

Moje sumečky (čerstvé mobilfoto) :-)
M. uranoscopus, Pterodoras granulosus a Oxydoras niger.
Prílohy
IMG_20150830_171515.jpg
IMG_20150830_160325.jpg
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod Janek » 30 Aug 2015, 16:32

vidíš, a mě se zrovna třeba Pterodoras granulosus nelíbí vůbec, to jsou už uplná čuňata když narostou :D ikdyž jsou velicí což je do ořích akva fajn.
Jinak ten niger je super ... jak jsou velcí ?
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Aug 2015, 16:40

Ja som kedysi zháňal nigera, ale nemal som dlho šťastie, tak som vzal 2x Pterodorasa od Glasera. Potom sa mi podarilo zohnať jedného nigera a jedného irwini (uranoscopus), ale tie Pterodorasy som si nechal. Rastú oveľa pomalšie ako niger. Ten môže mať teraz tak 45, možno aj 50cm, ťažko to odhadnúť. Pterodorasy tak asi 30 a Megalodoras možno 25cm. Ten mi nejako moc nerastie od začiatku..tiež je poškodený, ale je no.. a páči sa mi, len nech už má 40-50cm :) :) Mám tam ešte dvoch takých asi 30cm costatusov a jedného Agamyxis pectinifrons. :mrgreen:
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod Janek » 30 Aug 2015, 16:44

Tak to je pěkné, je fajn že má tu nádrž zařízenou tak že se nikam nezašijou a prostě se musí povalovat v prostoru, i když nigeři tak stydliví nejsou.
Ovšem těm 30cm velkým costatum se mi moc nechce věřit :D
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Aug 2015, 17:04

Hej, hej, bol som to preveriť, ten costatus má tak max 26cm. 30 ani náhodou, sorry :) Ale väčšia sranda je, že toho druhého som ani nenašiel, nevyliezol ani na žrádlo, tak som z toho teraz mierne v pomykove :) Ale boli dva isto...kedysi... :mrgreen: A ten niger má tak 45cm max, keď sa človek lepšie pozrie.. No ;)
Prílohy
IMG_20150830_174708.jpg
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Megalodoras uranoscopus

Neprečítaný príspevokod Janek » 30 Aug 2015, 17:09

No ono i 26 je napříč všem tabulkám :D mě by se to jedině líbilo ale asi máš v akva docela raritu jestli je to takový obr
On je tedy pod názvem costatus v drtivé většině prodávan armatulus a i ten se dostává ve výjmečných případech na 20
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Ďalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia