Potamotrygon reticulatus

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 29 Sep 2014, 18:31

Čeleď: Potamotrygonidae (Potamotrygonidae)
Česká synonyma: Trnucha Dumerillova, Trnucha mřížkovaná, Trnucha síťovaná, Trnucha statná
Latinská synonyma: Potamotrygon reticulatus
Anglicky: Smooth back river stingray
Biotop: Amazonie.
Věd.popsáno: Castelnau, 1855.
Původ: Jižní Amerika: řeky Amazonka a Orinoko, Francouzská Guyana, Guyana, Surinam.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: 15 let.
Dop.počet ryb: 1 kus nebo pár. Lze je chovat i ve skupině (mladé jedince), ale jen v opravdu velkých nádržích.
Min.vel.n.: 600 litrů a délka minimálně 150cm.
Krmení: Různé živé malé rybky, žížaly, nítěnky, červi. Kdo se rozhodne pro chov, musí počítat s častým přísunem živé potravy. V přírodě se krmí převážně hmyzem a bentickými korýši.
Pohlaví: Samci bývají větší a tmavší, ale nemusí to být pravidlem. Samci mají pterygopody - pohlavní orgán samců paryb.
Odchov: Oplození je vnitřní, mláďata se vyvíjejí uvnitř vajec, která zůstávají v těle matky, těsně před porodem se vylíhnou. Rodí až 12 mláďat, v zajetí však podstatně méně. Nově narozené mláďata ihned příjímají pakomáří larvy a jiný vodní hmyz.
Snášenlivost: Chovat jen s velkými rybami nebo samostatně.
Charakteristika: Chovat ve velké nádrži s jemným křemičitým pískem, aby se mohla zahrabávat. Pozor na ocas, akvárium musí být přikryté krycím sklem, doplňkem dna jsou vhodné kořeny, kde rádi odpočívají a kryjí se před přímým světlem. Pozor na jedový trn. V chovu je důležitá teplota, hygiena prostředí a pravidelná výměna vody.

Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 21 Nov 2015, 17:25

Ďakujem Tibor, že si založil túto tému ... nemusím to ja rozpisovať.

Už nejaké cca 2 mesiace mám tieto malé raje aj ja. Pôvodne som kúpil 4ks , no dve z nich mali max. mesiac čo je málo na presun rají.
Jedna bola už v podstate vyvrátena keď, som ich vybalil a do rána pošla a druhá ešte bojovala tri dni, ale už to nedala.
Aj keď sa raje rodia živé, prvý mesiac sa len rozkrmujú a prvé 3 mesiace sú veľmi háklivé na akékoľvek väčšie zmany tak v tom veku je minimálna šanca, že prežijú transpost. Kupoval som to na dobierku, čo je moja blbosť, ale momentálne na vycestovanei pre ryby nemám čas, tak som ponuknutú možnosť využil.
No venujme sa tým čo mi ostali, našťastie samec a samica.

Samica:
CSC_2380.jpg


Samec:
DSC_2370.jpg

DSC_2369.jpg


Už si prešli karanténou a aklimatizáciou a už sú v 450-ke , toto sú fotky ešte pred vpustením.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod nhkg » 21 Nov 2015, 17:54

Závidím. Krásné ryby. Jednou si je taky pořídím.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 22 Nov 2015, 00:05

Rostro píše:Na to všetko si mal fakt šťastie, že ti zostal zrovna pár. O týchto sa traduje, že sú náročnejšie na kvalitu vody a zmenu ako napríklad P.motoro. Či je to pravda ťažko posúdiť. Kedysi ( r.2013) som ich aj ja mal. Kúpil som ich spolu s P.motoro. Keď tieto porovnám tak P.reticulatus sú také kľudnejšie raje. Aspoň oproti motorákom. Tie sú ďaleko "živšie" raje.



Samozrejme , že reticulatus sú úplne iné ako motoro a má aj iné nároky ako motoro.
Pri odchyteních rajách, robili rozbor obsahu žalúdka. Motoro obsah žalúdka cca 80% ryby , 15% larvy hmyzu a 5%detrit a iný bordel z dna. Reticulaty 60% larvy hmyzu, 30% ryby a 10% detrit a bordel. Tak podla toho to treba ja kŕmiť. Nerobil som ten rozbor ja, len som čítal články s netu tak ruku do ohňa zato nedám, no čo mám reti a ako vidím, čo žerú, aj to sedí. Motoro su lovci, aspoň tý čo mám s nimi ja skúsenosti. Mne už aj 3 mesačné raje ulovili za 2 dni 5ks neoniek, čo som im len tak zo zvedavosti pustil do nádrže.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 22 Nov 2015, 17:30

Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod kvietik » 23 Nov 2015, 07:58

su krasne, pozeram, ze uz si ich pridal do akva k tercovcom, tak snad sa im tam bude darit
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 25 Nov 2015, 08:52

pekne sú a je výhoda že nenarastú tak veľké ako motorače takže netreba na ne až také veľké vane :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod Janek » 25 Nov 2015, 08:55

No já někde četl že umí taky překvapit tyhle potvůrky. U motora je téměř jistota že naroste obrovská placka, u těchto prý jen vyjmečně, ale i to se stává.

Jinak jak to chlapi u nich máte s parametry vody ? Udajně by tyhle placky měly lépe snášet i tvrdou
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 02 Feb 2016, 19:55

Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon reticulatus

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 02 Feb 2016, 19:56

Sú nafúknuté, zadychčané, lebo tesne predtým jedli.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Ďalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia