Polypterus Senegalus

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Polypterus Senegalus

Neprečítaný príspevokod Lubik » 10 Júl 2019, 19:56

Tento krasavec sa ku mne dostal zhruba pred 9 mesiacmi mal asi 5 cm a bol velmi rozkosny, teraz ma 20cm, je super ze sa vobec neskryva, ale aj cez den veselo plava po akvariu, je dost zvedavy, zozerie mi vsetko, granule, vlocky, salat, patentky, ancovicky, vsetko co tam hodim, uvadza sa na inych weboch ze je to velmi drava ryba ale nejak mi to tak zatial nepripada, nikoho nenapada, robi si svoje, som zvedavy do akej velkosti mi vyrastie. Na fotkach bojuje s ancovickou.
Mate ich niekto?
Prílohy
C9144FDC-1DBB-4EAD-98F0-A3980142114A.jpeg
95F1AE68-49D0-473F-923E-4A3124810908.jpeg
71861CF0-5CE7-4418-B0BB-E023413C9B8C.jpeg
4B9796DE-CCAB-47FD-9A87-5C099781BF22.jpeg
020DACF5-ECE6-4E1D-AC7C-EC70550C2AFE.jpeg
014783BD-E026-4B0B-BAB0-605FA5DFB022.jpeg
večne nespokojný
Lubik
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 19 Apr 2019, 01:39
Bydlisko: Levoca

Re: Polypterus Senegalus

Neprečítaný príspevokod paloi » 10 Júl 2019, 20:38

Lubik píše: Na fotkach bojuje s ancovickou.


Bojovať s mrazenou ančovičkou, no to už je len boj :o Keby nebola anička mrazená, ej bisťu, tá by s ním pozametala akvárium :mrgreen:
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Polypterus Senegalus

Neprečítaný príspevokod Lubik » 10 Júl 2019, 21:58

co som zatial videl jeho jemnu povahu, tak aj to je mozne :D
večne nespokojný
Lubik
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 19 Apr 2019, 01:39
Bydlisko: Levoca

Re: Polypterus Senegalus

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 23 Dec 2020, 17:01

Něco málo k oživení vlákna :)
Od škvrňat mám dvě dospělé samičky, občas si vzájemně pomůžou od jiker... A ne a ne k nim sehnat samce :roll:
Prílohy
IMG_20190708_184427.jpg
Velká 2.jpg
Velká 1.jpg
Malej 1.jpg
6.jpg
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Polypterus Senegalus

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 13 Sep 2023, 21:56

Tak senegalců už mám nějaký ten pátek 5, dva jsou kluci a u nejmladší rybky nevím. Na údajně děsně dravé predátory ovšem super, značka ideál do společenstev kde čas od času někdo i odchová - zatímco nově přidanou mrňavou rybičku dokážou velice rychle zaměřit, dohonit a sníst, cokoli se narodí v jejich domovském akvárku nejedí. Nikdy! Jako obyvatelé bažinatých vod s převážně noční aktivitou mají velice slabý zrak a tak se řídí hlavně (vynikajícím) čichem, a nadto jsou docela společenští, z mé zkušenosti se dá klidně i mládě přidat k dospělému který by je snadno zhltnul, on je s ním ale hned kámoš (Pozor, u velice podobných bichirů šedých neplatí, to jsou naopak kanibalové!). Stejný metr mají i na libovolné další rybky s jim známým (domácím) pachem.
Mě sedí dospělý bichir na dně obklopen hejnem cichlidího potěru, prckové mu drze tahají živé nitěnky z tlamy a on nejen že si to nechá líbit, dokonce dává bacha, aby je nezranil.
Rybička má ten správný pach (smečky)? Přestože by se mu tak akorát vešla do tlamky, nemusí se ničeho bát.
Má neznámý cizí pach? Zaměří ji na metr daleko a vyjede, na tvora "slepého jak patrona" ji dokáže i docela dlouho hbitě pronásledovat... ;)

U mrtvé potravy ale může mít problém, díky pachu šířícímu se v akvárku tak nějak všude okolo ji po určité době po vhození nemusí dost dobře zaměřit. Léta vídám čenichající lačné bichiry kroužit pár cenťáků kolem ančovičky a pak to vzdát, že ji nenašli. Prostě proudění vody v akvárku, za chvíli je ten pach všude okolo a najít centrální bod je téměř nemožné... Ale když to chňapne spřátelená cichlida, hned se na ni nalepí jak na slepeckého psa a pak už to jde :)
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Polypterus Senegalus

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 13 Sep 2023, 22:36

... celkově jsou to takoví spíš jemní až něžní tvorové. Sice masožraví, řada takzvaných mírumilovných drobných hejnovek ze společenských akvárek mi ale oproti nim přijde jako banda totálních bestií. Ostatně takové "mírné" paví očko začne požírat jiné paví očko pokud toto teprve umírá, ještě ale žije, zatímco dravý senegalský bichir do druhého nejenže nekousne, poraněného se dokonce snaží uklidnit, konejšit, je k němu něžný. Zažil jsem, když se jednomu vzpříčila rybí kost z filetu (co měl být bez kostí) v krku a málem umřel. Že je malér jsme objevili právě dík jeho kamošům a pak mu to z jícnu odstranili nanikůrkami a pinzetou...
Ostatní ho pak dokonce hladili jemnými dotyky, věnovali mu zvýšenou pozornost, než se dal dokupy a začal se chovat jako dřív.
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary


Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron