1600l nádrž Malawi

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 03 Feb 2016, 14:13

Názov nádrže: 1600 Malawi
Založenie nádrže: 15.01.2016
Biotop nádrže: Jazero Malawi
Rozmery nádrže (d x v x h): 2500 x 800 x 800 (mm)
Hrúbka skla: 15 mm
Objem nádrže : 1600 l
Dekorácia v nádrži: piesok Hagen jemný biely frakcia 0,5-08, kamene Sansibar Rock, Large
Filtrácia nádrže: Externý komorový filter plnený hrubým bioakvacitom + voľna komora na prípadne doplnenie fitračnej hmoty. Hrana komory je totožná s voľnou hladinou - v prípade upchania filtra voda preteká ponad komory (nehrozí havarijný stav) filter je vybavený bezpečnostným prepadom zaústeným do kanalizácie. Maximálny výkon čerpadla 12 000 l/h
Osvetlenie nádrže: momentálne vo fáze návrhu
Ohrievanie nádrže: doplním
Stojan pod nádržou: murovaný z pórobetónových tvárnic Ytong 150
Kryt nádrže: momentálne vo fáze návrhu
Rastliny v nádrži: bez rastlín
Ryby v nádrži: Nimbochromis livingstonii - 8ks, Lethrinops albus Kande, Kande Island Wild - 10ks, Aulonocara fire fish Red Dragoon - 10ks, Labidochromis hongi SWEDEN - 20 ks, Metriaclima sp."zebra chilumba" Maison Reef WILD - 20ks, Metriaclima sp. "zebra gold" Kawanga RARE WF - 20ks, Copadichromis geertsi Gome - 10ks, Copadichromis azureus whitehead WF - 10ks, Labeotropheus trewavasae Thumbi West Island - 20 ks
Kŕmenie rýb: doplním
Výmena vody: plánujem doplniť o elektromagneticky ventil, automatická výmena 20l/denne + raz mesačne 1/3 celkového objemu nádrže
Fotogaléria nádrže: vložte do prílohy fotografie k nádrži
Poznámka k nádrži: Nadrž je umiestnená v novostavbe rodinného domu, s nádržou sa rátalo už pri samotnom návrhu vo fáze projektovej dokumentácie. Nádrž bola statický navrhnutá na medzný stav únosnosti v požadovanom pretvorení nula. Ak nie ste stavebný inžinieri stačí povedať, že aj pri maximálnom extrémnom zaťažení navýšenom o bezpečnostné koeficienty sa konštrukcia nikdy nepretvorí - nepohne, nedosadne, nepraskne,... niečo podobne sa rieši napr. pri jadrovom reaktore :) . (Uvádzam ako vtip)
Konštrukcia podstavca bola zhotovená z pórobetónových tvárnic Ytong hrúbky 150 mm, Povrchová úprava stien bola zhotovená 2x flexi lepidlo, výstužná sklotextilná sieťka 145g Vertex, sadrová stierka – finálna pohľadová vrstva. Vnútorný priestor podstavca som z dôvodu obavy zvýšenej vlhkosti a jej prenikaniu do pórobetónu - potencionálny vznik piesni, ochránil náterovou hydroizoláciou. Steny a podlahu som ochránil jednozložkovou kúpeľňovou hydroizoláciou Den Braven. Podlahu som „zosilnil“ aplikáciou druhej poistnej vrstvy - kaučuková náterová hydroizolácia Koster, ktorú som ochránil gresovou dlažbou s epoxidovou škárovačkou – finálna vrstva.
Do podstavca sú privedené ZTI rozvody, prívod teplej a studenej vody spojené pákovou batériou a odpad. Elektroinštalácia spočíva v inštalácií desiatich zásuviek pochopiteľne s prúdovým chráničom.
Do tejto chvíle som projekt mojej nádrže celkom zvládal no ako začínajúci akvarista som mal veľa nezodpovedaných otázok a z dôvodu mojej nevedomosti umocnenou nedostatkom odbornej literatúry či iného zdroja kvalitných vedomosti som sa dostal na mŕtvy bod.
No ako sa hovorí, božie cesty sú nevyspytateľné a priam až neuveriteľnou zhodou okolnosti som sa nakontaktoval na skvelého človeka a vášnivého akvaristu p. Ing Pavla Mužíka, ktorému patri moje veľké ĎAKUJEM. Dúfam, že sa neurazí za verejne poďakovanie. V rozsiahlych telefonátoch, emailoch mi ochotne a trpezlivo odpovedal na moje otázky, nakontaktoval ma na tú správnu „partiu“ ľudí a môj sen bol na dosah. Je ťažko povedať, kde by som sa dostal nebyť p. Ing. Mužika pravdepodobne by to bolo niekoľko tisícové sklamanie v strede obývačky, aj účasť na tomto portály mi poradil on :)
Nádrž som prvý krát naplnil vodou 15.01.2016, po zabehnutí 12.02.2016 nasadím várku cichlid :)
Technické parametre mojej nádrže som uviedol vyššie a ako začiatočník nemám čo viac napísať dúfam, že ma ako nového člena prijmete a Vaše rady mi budú nápomocné pri skvalitňovaní mojej nádrže ako aj mojom odbornom akva raste.
Prílohy
2.JPG
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 03 Feb 2016, 14:31

.. ahoj a vitaj !! .... len kua, prečo do takej nádhernej nádrže pchať afriku ???!!! :D :D (sorry Huhu, nawi a spo. :-D )
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 03 Feb 2016, 14:38

Dobrý deň ďakujem za milé prijatie :)
Afriku som si vymyslel sám, Malawi sa mi veľmi páči. Ryby som chcel jednoduché na "údržbu" som začiatočník netrúfam si začať s rybami a celkovým biotopom nádrže nad moje sily ... možno aj toto bude na mňa veľa. Možno časom sa pustím do niečoho odvážnejšieho.
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 03 Feb 2016, 14:53

Já myslím, že je to odvážné až dost. Máš to hezký, promakaný a Malawi je v pohodě.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod kvietik » 03 Feb 2016, 15:01

Ahoj, prezentácia prípravy výborná.Teším sa, až tam budú ryby.Budeš ich pridávať postupne? Inak výmenu vody by som zo začiatku dal asi častejšia ako raz za mesiac.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 03 Feb 2016, 15:16

Plzenaak píše:Já myslím, že je to odvážné až dost. Máš to hezký, promakaný a Malawi je v pohodě.

Veľmi pekne ďakujem
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 03 Feb 2016, 15:25

kvietik píše:Ahoj, prezentácia prípravy výborná.Teším sa, až tam budú ryby.Budeš ich pridávať postupne? Inak výmenu vody by som zo začiatku dal asi častejšia ako raz za mesiac.

Ďakujem veľmi pekne
Ryby budem pridávať postupne v troch krokoch. Výmenu budem vykonávať raz za dva týždne 1/3 objemu. No ak to skombinujem s automatickým doplňovaním vody 20l/deň tak by som chcel "velku" výmenu vody 1/3 objemu znížiť na 1x mesačne.
Je moja úvaha správna ? Alebo mi viete navrhnúť niečo lepšie ?
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod paloi » 03 Feb 2016, 15:55

Dominik829 píše: som začiatočník


Tak na to, že si začiatočník, si mal veľmi jasnú predstavu nádrže. Až mám chuť Ti to neuveriť. Samozrejme, že časom prídeš na to, že "niečo sa dalo urobiť trochu inak", ale aj tak myslím, že si nad prípravou strávil veľa času.

Ja už teraz vidím niečo, čo by som predsa len urobil inak :( Iba 1600 litrov? A nedalo sa ešte trošku viac? :D

Juraj1973 píše:.. ahoj a vitaj !! .... len kua, prečo do takej nádhernej nádrže pchať afriku ???!!! :D :D (sorry Huhu, nawi a spo. :-D )


Juraj, len počkaj, Tebe dá niekto z kamarátov afrikáncov po papuli :mrgreen:
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 03 Feb 2016, 16:47

paloi píše:
Dominik829 píše: som začiatočník


Tak na to, že si začiatočník, si mal veľmi jasnú predstavu nádrže. Až mám chuť Ti to neuveriť. Samozrejme, že časom prídeš na to, že "niečo sa dalo urobiť trochu inak", ale aj tak myslím, že si nad prípravou strávil veľa času.

Ja už teraz vidím niečo, čo by som predsa len urobil inak :( Iba 1600 litrov? A nedalo sa ešte trošku viac? :D

Juraj1973 píše:.. ahoj a vitaj !! .... len kua, prečo do takej nádhernej nádrže pchať afriku ???!!! :D :D (sorry Huhu, nawi a spo. :-D )


Juraj, len počkaj, Tebe dá niekto z kamarátov afrikáncov po papuli :mrgreen:


No príprava bola pre mňa bola viac ako časovo náročná.
Doma sme mali malé akvárium s guramami a gupkami, ako chlapec som chodil do knižnice a požičiaval som si knihy o akvaristike, kde som obdivoval cichlidy, na školskom výlete v zoo som videl Malawi na vlastné oči a bol som nadšený, vedel som, že toto chcem mať. Musel som si ale počkať, až kým nebudem veľký :) a postavím si vlastný dom. Vedel som, čo chcem, no nevedel som ako.
V popise uvádzam aj úctivé poďakovanie, mentor mojej nádrže vynikajúci, ochotný človek a skvelý akvarista ma usmernil a dal do kopy s dobrou partiou či sa jednalo o zhotovenie nádrže, filtra alebo samotné ryby. Pevne verím, že rybám sa bude dariť a nádrž bude fungovať iba pre radosť :)
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod nhkg » 03 Feb 2016, 16:49

Začínáš s asi 100x větším akváriem než bývá běžné. :D
Já bych se na tu výměnu třetiny vody vykašlal a zvednul bych výměnu automatickou, ať to mění aspoň 5% vody za den (nastavíš si dle počtu ryb a požadované kvality vody). Aspoň nebudou tolik kolísat parametry vody a ty si ušetříš práci. Budeš jen odkalovat podle potřeby. My měníme 1x týdně 30-70% vody, protože měnit 5-10% vody každý den ručně by zabralo hodně času a nechceme plašit ryby každý den.
Jaké máš parametry vody? Nebudeš muset denně něco sypat, aby jsi upravil tvrdost a pH pro Malawi?

Máš ideální nádrž pro Skaláry vysoké. Třeba se časem dopracuješ k cichlidám z Ameriky jak většina z nás tady. ;)
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Ďalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 6 hostia

cron