Tanganyika Reloaded

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 25 Nov 2021, 18:05

Názov nádrže: Tanganyika v Bytči
Založenie nádrže: už 30.11. alebo 1.12.2021
Biotop nádrže: Tanganyika v 500 litorch ;) tj. snaha čo najrozumnejšie vyplniť plochu i vodný stĺpec = skaly, piesok, ulitky, zopár rastlín, aj voľný priestor.
Rozmery nádrže (d x v x h): 1300 x 600 x 650 mm
Hrúbka skla: 12 mm
Objem nádrže : 507 lit
Dekorácia v nádrži: zadná strana čierna fólia, kamene (zo Súľova pre lepšiu tvrdosť vody), piesok, odolné rastlinky - nie veľa, ulity slimákov, aj morské ulity a asi tam budem musieť nejak "vkusne" nainštalovať niekoľko lesklých mušličiek, ktoré požadujú moje dcérky...toto bude isto ešte upravené v budúcnosti podľa potreby buď mnou alebo miestnymi obyvateľmi ;)
Filtrácia nádrže: externý filter Oase Biomaster 850 Thermo (ak by nestíhal, niečo vhodné doplním, ale ja mu verím!)
Osvetlenie nádrže: vrchný hliníkový kryt (biely ako skrinka pod akvárkom) s 2 trubicami (white a blue)
Ohrievanie nádrže: integrovaný vo filtri 400W
Stojan pod nádržou: "Zosilnená" skrinka (lamino DTD, korpus s dvojitých dosiek) vyrobená na mieru pre toto akvárium: 1300 x 650 x 700(v) mm
Kryt nádrže: Hliníkový kryt zn. cF - (biely ako skrinka pod akvárkom)
Rastliny v nádrži: budú 2 ks Cryptocorina XXL + 10 ks Anubiasov
Ryby v nádrži: Počiatočné osídlenie bude (všetko mladé rybky 3-4 cm): 20 x Cyprichromis Leptosoma jumbo Kekesse "Yellow head" , 15 x Lamprollogus ocellatus "Gold" , 10 x Altolamprollogus compressiceps Karago "Yellow", 10 x Enantiopus sp."Kilesa"
Kŕmenie rýb: plánujem 2 x za deň (ráno + večer) - prevažne mrazená potrava (cyklop a iný vhodný planktón) + nejaká suchá kvalitka (to ešte budem konzultovať s manželmi Fuljerovcami, od ktorých rybky aj akvárko beriem)
Výmena vody: 2-4 krát za mesiac, presný objem a frekvenciu uvidím podľa kvality vody
Fotogaléria nádrže: keď bude, rád priložím :D
Poznámka k nádrži: K akvaristike sa znovu vraciam po viac ako 20 rokoch, kedy som musel akvárium (vtedy Tanganika: Cyp.leptosoma mpulugu + Lamp.Ocellatus) zrušiť kvôli odchodu na VŠ. Tanganyika ma vždy fascinovala vďaka veľmi múdrym a zaujímavým rybkám. Vždy som sa chcel k nej vrátiť, teraz, keď už mi môžu aj dcérky pomáhať, je verím vhodný čas, veľmi sa na to tešíme :) Akvárium a osadenstvo som si navrhol tak, aby sa skombinovali viaceré typy biotopu jazera a každý obyvateľ akvária našiel svoje prirodzené útočisko tak, aby bol spokojný a čo najlepšie sa využil celý objem/priestor. Preto tam budú piesočné plochy (enantiopus), rastlinky a veľká plocha na plávanie (leptosoma), územia s ulitami (ocellatus) a aj skalnaté úkryty (compressiceps). Budem vďačný za každú radu, či doporučenie...
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod paloi » 25 Nov 2021, 20:36

Vďaka za prvý príspevok, dal si si záležať. Teraz nejaké fotky by to chcelo. Určite už stojan je na mieste :-)

A potom priebežne z inštalácie a zábehu. To tu má zvyčajne úspech ;)
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 25 Nov 2021, 22:03

Práve stojanová skrinka trošku mešká, ale do konca týždňa už vraj bude ;)
Zatiaľ si študujem, čo všetko sa za tých 20 rokov zmenilo (napr. filtre sú úplne iné, ale výmena vody sa moc neposunula :) ,nové druhy rybiek, krmivá, úpravu vody, zabiehanie akvárka atď.), chystám dovybavenie, analyzujem vodu a jej najlepšiu možnosť úpravy, najlepšie náplne do filtra, ale aj napríklad hadicu, polystyrén medzi akvárium a skrinku a hlavne!!! uisťujem ženu, že pravdepodobnosť prasknutia nášho akvária je minimálna a že to podlaha naozaj udrží :D
Nový filter mi už fičí u Fuljerovcov v tanganickej nádrži, každá baktéria bude pri zábehu dobrá!
Zatiaľ prikladám (alebo sa o to aspoň pokúsim) jediné foto, čo zatiaľ z prípravy mám - prípravu kameňov do akvária ;) a fotky zo zábehu a spol potom budú...
Prílohy
kamene príprava_1.jpg
dezinfekcia na špičkovej úrovni, navaril som 4 hrnce :)
kamene príprava_2.jpg
finálny produkt "Tanganyika al dente"
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod RadoA » 26 Nov 2021, 05:32

Nie je to akvárko zbytočne vysoké? (ale teraz je to už jedno...)
A kašli na rastliny.
Obrázok užívateľa
RadoA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 0
Registrovaný: 20 Sep 2014, 07:04

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod paloi » 26 Nov 2021, 06:06

Nové druhy rýb nie sú za posledných 20 rokov. Len sú dostupnejšie :D A teda po 20 rokoch aj podstatne drahšie :(
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 26 Nov 2021, 10:16

RadoA píše:Nie je to akvárko zbytočne vysoké? (ale teraz je to už jedno...)
A kašli na rastliny.


No to je pravda, že teraz už je to jedno :) Ale o výške som dosť rozmýšľal. Tých 60cm je hlavne kvôli leptosomám, to sú moje srdcovky, ktoré som choval pred viac ako 20 rokmi a ako si pamätám, krásne mi plávali v strede a hornej časti (vtedy som mal 50cm výšku). Malé rybky sa radi schovávali medzi veľkými listama Cryptocoriny. Ale ak sa rastlinkám nebude dariť, nebudem ich tam nasilu držať, sľubujem :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 26 Nov 2021, 19:32

Ahojte, zvažujem jednu vec a chcel by som Vás poprosiť o radu, názor, doporučenie.
Pôvodne som plánoval ako podložku pod akvárium polystyrén (2cm hrúbku), ale teraz potrebujem nájsť lepšiu alternatívu.
Akvárium bude v obývačke, bude na bielom stolíku na mieru s bielym krytom na mieru, aby bolo všetko kompaktné a zladené. Polystyrén bol hneď prvá voľba, ale keď som si spomenul ako kedysi vyzeral po pár mesiacoch/rokoch môj polystyrén pod akváriom, svoj názor som prehodnotil.
Najprv som hľadal nejaký tvrdený biely polystyrén, ale nič vhodné som nenašiel (10-20mm ružový alebo zelený pás mi tam vôbec nepasuje). Bol mi odporučený Mirelon, ale ešte dostala sa mi do rúk alternatíva od rodičov, ktorým zostal zaujímavý materiál - parozábrana použitá pri oprave strechy. Je dosť tenká (cca 2-3mm), ale veľmi tuhšia ako napr. karimatkové materiály. Z jednej strany má hliníkovú fóliu, čo by myslím nevadilo. Celkovo mi príde veľmi "sympatická" a vhodná aj z dizajnového hľadiska, pretože tak tenký sivý pás by asi vôbec nevadil. Jedine sa teda ale obávam tej malej hrúbky pod 500 litrové akvárium.
Ešte doplním, že podlahu mám dobrú rovnú, (ako) v novostavbe :)
Čo si o tom myslíte, šli by ste do toho? Druhou alternatívou, ak by som nešiel do tohto riešenia, by bolo zakúpenie originál podložky pod akvárium (čo je vlastne tzv.karimatka).

Ďakujem vopred za každý názor, radu, doporučenie.... a pekný víkend všetkým :D
Prílohy
podložka pod akva_parozabrana_1.jpg
z jednej strany je material ako tvrdsia karimatka, z druhej je hlinikova folia
podložka pod akva_parozabrana_2.jpg
podlozka je dost tenka cca 2-3mm
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 26 Nov 2021, 19:43

paloi píše:Nové druhy rýb nie sú za posledných 20 rokov. Len sú dostupnejšie :D A teda po 20 rokoch aj podstatne drahšie :(


Tak asi mi vtedy niektoré druhy utiekli, hold ešte nebol internet tak dostupný, prekladal som si vtedy anglické a nemecké knihy za cenu zlata :) Ale bral som to napríklad z pohľadu C.Leptosomy, ktorú som poznal na konci minulého tisícročia :roll: asi len v 2 variantach a pre "Mpulungu", ktorú som si vtedy zamiloval, som cestoval s otcom a strýkom až niekde ku Prahe (jednu som kupoval za 100 Kč vtedy pred cca 25 rokmi). Strýko tam vtedy kupoval Duboisy, ktoré tiež nebolo tak ľahké zohnať a bolo známych (u nás) len pár variant. Dnes ich je už celkom viac, a áno, máš pravdu, oveľa dostupnejšie :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 27 Nov 2021, 21:55

Tak a akvárium je už na svete :D
Bol som ho dnes doobeda u Fuljerovcov s dcérkami pozrieť, vypadá parádne :) Dovezú nám ho začiatkom týždňa, keď ho budem mať na čo položiť.
Stolík už mám ale tiež (foto možno zajtra), dnes podvečer ho šikovný stolár dokončil presne podľa požiadaviek a ešte večer som si prišiel odviezť, teraz čaká v aute, kým zoženiem aspoň dvoch chlapov na pomoc s vynesením po schodoch ... dúfam, že zajtra už bude na svojom mieste ;)
Prílohy
02.jpg
Vedel som, že bude krásne, ale aj tak ma prekvapilo :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod 1joko » 28 Nov 2021, 11:59

Ďalšia Afrika pribudne. A teším sa na finálnu foto
Obrázok užívateľa
1joko
 
Príspevky: 180
Obrázky: 0
Registrovaný: 09 Nov 2014, 20:05
Bydlisko: Lučenec

Ďalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Bing [Bot] a 3 hostia