Pterophyllum scalare – divoké formy

Diskusia o diskusoch a skalároch

Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod bano » 05 Apr 2016, 22:56

Snáď každý z nás mal túto rybu aspoň chvíľu v svojom akváriu. No nie tak veľa z nás má/ malo aj niektorú z divokých foriem tejto nádhernej ryby. Túto tému som založil aby sme sa podelili o skúsenosti s chovom a hlavne s rozdielmi medzi jednotlivými formami. Prakticky nikde na CZ/SK webe som nenašiel zoznam doteraz známych divokých foriem.
Viem že tu na stránke sú chovatelia zatiaľ týchto foriem:

Pterophyllum scalare Manacapuru
Pterophyllum scalare rio Tocantins
Pterophyllum scalare rio Nanay

Ďalej som počul o pár chovateľoch CZ/SK, ktorí u seba majú tieto formy:

Pterophyllum scalare Xingu
Pterophyllum scalare Belém
Pterophyllum scalare rio Japura
Pterophyllum scalare Santa Isabela

V zahraničí som zas zaregistroval tieto formy:
Pterophyllum scalare Mocajuba
Pterophyllum scalare rio Cuiuni
Pterophyllum scalare rio Tapajos
Viem že vyšla publikácia „Dobrodružství s amazonskými anděly“ , kde by malo byť pár foriem popísaných, no nejako sa k nej neviem dostať. Snáď sa nám podarí zozbierať pekných pár informácií. Foto či video rôznych foriem pre lepšiu identifikáciu je vítané ;)
bano
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 29 Jan 2016, 20:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod RAP » 06 Apr 2016, 06:30

Začnu od konce, napiš na tenhle email burzanovsky@centrum.cz a domluv se.
A pokud chceš sehnat další info o skalárech http://ceskycichlidklub.eu/SKALARY/index.php , asi nejsnadnější začátek. ;)
RAP
 
Príspevky: 294
Registrovaný: 26 Jan 2016, 01:17

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod bano » 06 Apr 2016, 18:02

Na danej stránke je práve uvedených len pár divokých foriem. Rozpísané sú len Manacapurky, Nanayky a práve Tocantinsky. A ďakujem za adresu autora, určite to využijem.
bano
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 29 Jan 2016, 20:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod pavol69 » 06 Apr 2016, 19:02

Môj názor : "Vzhľadom na málo chovateľov divokých foriem/odchytov ( WILD )/odchovov ( F ) Pterophyllum scalare, nebolo by lepšie tému pomenovať rod Pterophyllum - divoké formy ? Možno by prispeli aj chovatelia, ktorí majú odchyty/odchovy Pterophyllum altum a Pterophyllum leopoldi."

;)
Pavol
pavol69
 
Príspevky: 97
Registrovaný: 05 Sep 2014, 16:52
Bydlisko: Detva

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod bano » 06 Apr 2016, 19:47

pavol69 píše:Môj názor : "Vzhľadom na málo chovateľov divokých foriem/odchytov ( WILD )/odchovov ( F ) Pterophyllum scalare, nebolo by lepšie tému pomenovať rod Pterophyllum - divoké formy ? Možno by prispeli aj chovatelia, ktorí majú odchyty/odchovy Pterophyllum altum a Pterophyllum leopoldi."

;)


Priznám sa že som tému pomenoval takto zámerne, hlavne s ohľadom na altumy, keďže ich formy sú názvovo veľmi podobné s Pterophyllum scalare. Druhým dôvodom bol fakt, že altumy sú vzhľadom na výšku akvária pre mňa zatiaľ utópiou a nechcel som sa dráždiť niečím, čo je pre mňa len utópia. ;)
bano
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 29 Jan 2016, 20:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod pavol69 » 06 Apr 2016, 19:57

Nechcem Ti protirečiť, Pterophyllum altum nemá formy je len Pterophyllum altum.
Pavol
pavol69
 
Príspevky: 97
Registrovaný: 05 Sep 2014, 16:52
Bydlisko: Detva

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod bano » 06 Apr 2016, 20:19

pavol69 píše:Nechcem Ti protirečiť, Pterophyllum altum nemá formy je len Pterophyllum altum.


Máš pravdu, zle som sa vyjadril. Ide o to, že pri Altumoch sú pri odchytoch z rôznych oblastí (Orinoco, Atabapo, Inirida) viditeľné rozdiely v sfarbení a pri prehľadávaní videí na youtube som videl v názvoch označenia ako Pterophyllum altum Orinoco......z toho som usúdil, že sú to názvy foriem ako pri Pterophyllum scalare. Tak som sa dozvedel niečo nové :geek:
bano
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 29 Jan 2016, 20:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod kotyzavamberk » 07 Apr 2016, 08:04

Dnes se mi líhne výter Tocantins a zítra bude další .
kotyzavamberk
 
Príspevky: 511
Registrovaný: 12 Sep 2014, 10:54

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod bano » 07 Apr 2016, 16:04

Tak to je ideálna doba na popis čo a ako s Tocantinskami. Ako som už písal inde, rád by som si zahovoril 8 kúskov. Inak aká je to generácia? Predpokladám že rodičia nie sú WF?
bano
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 29 Jan 2016, 20:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Pterophyllum scalare – divoké formy

Neprečítaný príspevokod kotyzavamberk » 07 Apr 2016, 22:59

Rodiče jsou F4 ,řikal mi to chovatel ,od kterého je mám,věřím mu .5ekl bych ,že tocantins jsou docela tolerantní na vývojovou vodu,dokonce se jednou vykulili v běžné vodovodní.Použil jsem vodu z řeky .
kotyzavamberk
 
Príspevky: 511
Registrovaný: 12 Sep 2014, 10:54

Ďalší

Späť na Discus, Pterophyllum

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron