Mesoheros ornatus

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 14 Apr 2016, 20:21

Mesoheros ornatus dříve "Cichlasoma" ornatum
Popis: Regan 1905
Výskyt: Jižní Amerika - jihozápadní Kolumbie (Rio Patia) a severozápadní Ekvádor (Rio Durango , Rio St. Javier)
Uváděná max. velikost: samec 25 - 32cm
pH: 7,0 - 7,6
Teplota: 24 - 28°C
Potrava: převážně masožravec - v žaludcích ulovených ryb byly nalezeny převážně ulity vodních plžů a zbytky vodního hmyzu všeho druhu

- Tolik z nemnohých informací na netu ;)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

V únoru jsem neudržel na uzdě svoji zvědavost po těchto nádherných rybách , po kterých pokukuju a studuju údaje už cca rok .
Objednal jsem si je z Německa od Glasera a přes p. Kudrnu jsem si nechal dovézt 4ks . Byly udávané jako WF (odchyt Kolumbie) . Při jejich ceně se p. Kudrnovi nechtělo je posílat ČD Kurýrem , ani se mu nedivím kvůli případnému úhynu při přepravě nebo při jiné situaci a následném řešení reklamace . Naštěstí se s ním dá slušně domluvit a nabídl mi že při plánované rozvážce ryb po ČR je schopen se ke mě přiblížit a ryby mi předá osobně . Co čert nechtěl , měl cestu do Ústí nad Orlicí což je pro mě cca 13km od baráku takže co víc si přát :D . ve smluvený čas večer jsme se v Ústí sešli a ryby mi předal - vše v absolutním pořádku . Tímto mu ještě jednou děkuju ;)
Rybky byly asi 4cm malé , takže žádná hitparáda . Měl jsem hlavně strach jak zvládli cestu z Německa přes Aquamaster v Kolči až ke mě domů . Doma jsem pro ně měl připravenou sólo 200l nádrž , kde byl jenom Panaque L190 a dvě Sturisomy . Připravil jsem jim do nádrže odpadní plastovou trubku a větve s listím umělé rostliny aby se měli po vypuštění kam schovat . Ukázalo se to jako dobrý nápad , protože ryby se po rozplavání po nádrži fest plašili při každém pohybu u přední stěny nádrže a naráželi do stěn . Naštěstí jim to trvalo tak 2 dny , kdy opatrně začali vystrkovat zvědavě hlavy a později se osmělili opatrně plavat i přede mnou a dnes po necelých 2 měsících už je vše OK a ryby se proplouvají po nádrži jako zkušení mazáci . Je to dáno hlavně tím že skoro od začátku neskutečně rádi žerou dá se říct cokoliv ale hlavně maso (patentky,gamarus,mušle,krevety) a jak měli hlad tak se museli osmělit a dlouho se nezdržovat v úkrytech protože jim to jinak Panaque a Sturi sežrali .
Informací na netu je málo a některé se ještě od sebe radikálně liší . Takže poznatky o nich budou asi dlouholeté zkoumání , pokud se jim bude dařit . Zatím musím říct že mě mile překvapili svojí adaptabilitou na nové prostředí a tou chutí k žrádlu a taky přírůstky na délce . Dal jsem k nim nedávno do nádrže ještě 4ks Botia kubotai , které jsou menší než oni ale nechávají je na pokoji - pokud se jim mřenky nenavezou do krmení napadaného na dně , kdy je ale jen odeženou a dál se věnují krmení . Momentálně jim dělá společnost dokonce 4ks Petenia splendida "wild morph" a vycházejí spolu v pohodě - jen Petenie jsou u krmení tradičně nejrychleji ale to oni zvládají vždycky . Někdy si nacpou pupky tak že vypadají jako iooppovi malý Hoplarchus :D myslím ornáty .
Existují ale i takové informace že jsou v pohodě ale pár chovatelům prý při 12cm vykillovali v nádrži všechny ryby menší než oni . Dokonce se dva chovatelé schodli na tom že je viděli několikrát lovit spící nebo podřimující ryby v šeru po zhasnutí světel a ornáti napadali spící ryby vždy rychlým startem zespodu ode dna na břicho a hlavu ryby u hladiny . Takže uvidíme jak to s nima půjde dál ;)
Jsou super , ze šedých myšek na začátku s přibývajícím věkem a váhou začinají jít do krásy a začínají jim zelenat skřele , tmavnout černé fleky na bocích , na skřelích se zvýrazňují modré tečky a hřbetní a řitní ploutve začínají červenat . No těším se z nich jako paloi ze siebold :D

Ještě jedna zmínka - existují podobné ryby s názvem Mesoheros gephyrum a neustále se vedou ve vědeckých kruzích spory o tom jestli se jedná jenom o poddruh M. ornatus nebo jeho lokalní barevnou variantu anebo přímo samostatný druh rodu Mesoheros . Na googlu jsou pod jejich jmény fotky taky spřeházený cik cak . To nechám ale na povolaných .....

Však posuďtě sami :

https://www.ciklid.org/artregister/art.php?ID=1470

https://www.ciklid.org/artregister/art.php?ID=1468


No a dávám pár fotek těch mých čudel - fotky prosím neporovnávat s těma v odkazech :D
Dnes mají cca 7cm , takže spokojenost !
Prílohy
Co1-25.2.16.jpg
25.2.2016 - vypuštění
Co2-25.2.16.jpg
25.2.2016 - vypuštění
Co4-28.2.16.jpg
28.2.2016
Co5-28.2.16.jpg
28.2.2016
Co6-28.2.16.jpg
28.2.2016
C.o.1-30.3.16.jpg
30.3.2016
C.o.2-30.3.16.jpg
30.3.2016
m.o.1-13.4.16.jpg
13.4.2016
m.o.2-13.4.16.jpg
13.4.2016
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod paloi » 14 Apr 2016, 20:31

... a to si sa pochválil až teraz? Super :P
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 15 Apr 2016, 06:38

paloi píše:... a to si sa pochválil až teraz? Super :P


Byly to fakt malý vyklepaný čudly když jsem je dovezl , tak jsem se nechtěl unáhlit se založením karty kdyby si to náhodou rozmysleli a odešli na druhý břeh :D
Myslím si že teď už jsou za vodou , tak jsem se osmělil ....
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 15 Apr 2016, 08:47

Nádherný rybky a pěkný počtení. Tak ať rostou ;-) .
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod kvietik » 15 Apr 2016, 14:22

No ryby v dospelosti budu vyzerať fakt nádherne, tak nech sa darí...
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod kotyzavamberk » 15 Apr 2016, 14:31

No Pavle ,konečně je vidím,opatruj je jsou to klenoty matky přírody.Je to stejně hezký pocit ,když víš ,že to co plavalo na druhé polokouli ,plave ted u tebe doma.A rostou pěkně.
kotyzavamberk
 
Príspevky: 511
Registrovaný: 12 Sep 2014, 10:54

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod paloi » 15 Apr 2016, 16:47

HEAD66Y6 píše:
paloi píše:... a to si sa pochválil až teraz? Super :P


Byly to fakt malý vyklepaný čudly když jsem je dovezl , tak jsem se nechtěl unáhlit se založením karty kdyby si to náhodou rozmysleli a odešli na druhý břeh :D
Myslím si že teď už jsou za vodou , tak jsem se osmělil ....


V podstate máš pravdu. To len ja som mal neskutočné nutkanie založiť kartu Tomocichly sieboldii skôr ako som mal ryby, už som to chcel niekedy pred rokom. To vieš, aby ma niekto neubehol. To by som nepredýchal :D Ale sieboldii bola výnimka ;)
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod sumdir » 16 Apr 2016, 14:08

nech sa dari mesoherosom, aj peteniam, aj rastlinkam ;)
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod paloi » 17 Apr 2016, 20:32

sumdir píše:nech sa dari mesoherosom, aj peteniam, aj rastlinkam ;)


Heady mi písal, že pripravuje samostatnú tému o akváriových rastlinách. Len teraz si nie som istý, či si ho nepohnevám, keď som to vykecal :oops:
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Mesoheros ornatus

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 18 Apr 2016, 12:23

paloi píše:
sumdir píše:nech sa dari mesoherosom, aj peteniam, aj rastlinkam ;)


Heady mi písal, že pripravuje samostatnú tému o akváriových rastlinách. Len teraz si nie som istý, či si ho nepohnevám, keď som to vykecal :oops:


Děkuji všem za pochvalu ;)
Tak já se bojím že téma o akvarijních rostlinách já nezaložím , neboť za mou letitou akvaristickou kariéru mi zdechli snad všechny kytky , který existujou . Já dokázal svojí neznalostí zabít i takovej ten "vodní mor" / Egeria densa se to myslím jmenuje ? A to mi každej tvrdil jakej je to plevel :D A když už se našla květina která mi rostla jako blázen Valisneria gigantea - tak tu jsem zase zabil svojí snahou zastřihnout ji do únosné velikosti pro mou nádrž .
Je teda fakt že moje nezdary ovlivnilo i to že už cca 18 let chovám stř. am. cichlidy , který se s rostlinama špatně vyrovnávají :D ale to by vypadalo jako že se vymlouvám a to nechci . Jako vodní zahradník jsem prostě lempl ! Jsou rostlinky který se mi každoročně vypěstovat daří a myslím si že dobře ale to sem nepatří a je to na jiné fórum :mrgreen:
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Ďalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron