Geophagus steindachneri

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod ioopp » 20 Apr 2015, 09:00

Ryba pocházející z Kolumbie z povodí Rio Magdalena a jejího hlavního přítoku Rio Cauca. Zalesněné toky s písčitým dnem...blackwaters. Je známo víc barevných variant. Ryby jsou mimo tření snášenlivé a nekonfliktní. V období tření jsou ale samci mimořádně agresivní a to jak k samicím, které často zabijí, tak i k ostatním mnohem větším rybám. Samice jsou mezi sebou snášenlivé. Určitě chovat jen jednoho samce a skupinu samic. Ryby se dorůstají do 20cm. Samice jsou menší.
Teplota rybám vyhovuje 24-30°C (při těch 30°C byl samec agresivní pernamentně)
pH 6,0-7,5
voda měkká až polotvrdá
V akváriu by měly být úkryty nejlíp z kořenů a to hlavně pro samice.
Ryby jsou všežravé o čemž vypovídá i obsah žaludků volně žíjících ryb, který tvoří nejvíc různí vodní i suchozemští bezobratlí, semena rostlin, a sediment. Ryby potřebují jemné dno, kde proséváním jemného písku přes žábry hledají potravu. Potrava by se měla volit spíš menší velikosti, protože i dospělým rybám občas dělá problém pozřít větší sousto. Krmit spíš víckrát denně v malých dávkách, než jedno vydatné krmení.
Samci jsou proti samicím větší barevnější a s věkem jim roste výrazný tukový hrb na temeni hlavy.
Ryby tvoří pár jen krátce během tření. Samec se dvoří samici třepaním hlavy za strany nastranu s přivřenou vylice originálně našpulenou tlamou...omlouvám se, ale líp to popsat neumím :D . Tření probíhá v předem vyhloubené jamce oběma rodiči. Samice ihned bere jikry do tlamy, kde proběhne i oplodnení. Jiker můžebýt údajně 200ks podle velikosti samice. U mě měly cca 12cm samice kolem 70-80 jiker. O potěr se stará jen samice. Přibližně 14 dní po oplodnění poměrně velkých jiker samice vypouští mladé z tlamy. Samec mi mladé někdy žral a někdy si jich nevšímal. Nosící samici samec vždy ignoroval a neútočil na ni ani když se měl třít s jinou. Samice na sebe během nosení a hlídání útočí. Dokud má samice v tlamě jen jikry, tak se ostatním rybám straní. Když jsou mladé připravené k vypuštění z tlamy začne být samice agresivní a teritoriální. Potěr je po rozplavání poměrně velký a ochotně žral i mražený cyclop.
Nádrž 250L a větší.
Prílohy
q5 (2).jpg
samec
dddd.jpg
klasicky našpulená držka při dvoření se
DSC03591.JPG
nosící samice
0332555110.jpg
mladý modrý samec kterého mi sestřelil Hoplarchus :(
88989.jpg
mladý pár
54654.jpg
samice
22112.jpg
dvořící se samec
08889.jpg
jeden den rozplavaní prckové
446.jpg
samice s potěrem
004.jpg
samice s potěrem
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod ioopp » 20 Apr 2015, 09:03

steindachneri
Prílohy
gfbgbfg.jpg
odch.jpg
mladá cca 4cm rybka
aaaxxc.jpg
7pel.jpg
odrostlý potěr
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod ioopp » 20 Apr 2015, 09:04

Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 20 Apr 2015, 10:15

Doplnil bych, že samci jsou k sobě velmi agresivní. Já nedokázal udržet dva v akváriu.
Prílohy
_IGP6177.JPG
_IGP6128.JPG
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod ioopp » 20 Apr 2015, 11:14

u mě zůstal jen ten co je na fotkách, z 5 kusů :evil: hrozně se mezi sebou masí...
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 20 Apr 2015, 11:36

Ryby jsou mimo tření snášenlivé a nekonfliktní. V období tření jsou ale samci mimořádně agresivní a to jak k samicím, které často zabijí, tak i k ostatním mnohem větším rybám. Tak toto na toho samca čo som mal ja vôbec neplatilo. Bol agresor na všetko čo sa v akva pohlo a bez rozdielu či to bola veľká ryba alebo obyčajný list.
1.jpg


Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod ioopp » 20 Apr 2015, 11:56

:mrgreen: no to je přesně jeho chování... jen u mě to měl těžší o to, že nebyl v pozici dominantní ryby v nádrži, tak si musel dávat bacha po kom vystartuje. :twisted:
dál mezi těmi odchyty od Kalaby byly ještě tito kousci, někteří se vyklubali ze "samic"
http://rybicky.net/nadrz/14962/329.jpg
http://rybicky.net/nadrz/14962/420.jpg
http://rybicky.net/nadrz/14962/292.jpg
a tady toto nevím co bylo zač...
http://rybicky.net/nadrz/14962/432.jpg
ryba předrostla dominantního samce, který na ni reagoval jako na samici předváděním a snahou se třít. Přitom se ryba na obrázku chovala k samicím, jako samec. Nikdy se s nikým netřela.
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod ioopp » 20 Apr 2015, 12:01

ten modrý mě hodně mrzel...už jsem byl natěšený, že budu mít takovouto rybu
:(
http://ih3.redbubble.net/image.9612513. ... ,075,f.jpg
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 20 Apr 2015, 12:32

Tak přesně takového samce jsem měl já.
Můj samec byl agresivní jen k ostaním samcům. Samice celkem nechal na pokoji. Na ostatní ryby si vůbec netroufal.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Geophagus steindachneri

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 20 Apr 2015, 13:09

môj prišiel do zabehnutého akva skočil do heckelaka a ten mu dal najavo kto je v akva pán potom do geayi tie mu dali skupinovú terapiu a 2 dni sa tváril ako utláčaná ryba a po 2 dňoch to už bol zasa ten uhundraný samec čo mu vadí aj voda v akva. Teraz som ho poslal na skupinovú terapiu ku kamarátovi k ocelatom takže uvidíme ako to dopadne
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Ďalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia