Pterophyllum altum

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod patko226 » 23 Jan 2015, 22:20

Zdroj textu: http://animal-world.com/encyclo/fresh/c ... elfish.php
zdroj obr. - internet


Pterophyllum_altum_5.jpg



Názov: Pterophyllum altum (Skalár vysoký, Altum Angelfish)
Veľkosť: 40.00 cm
Minimálna veľkosť akvária: 208 L
Temperament: Stredne agresívna
Dĺžka života: 15 rokov
Chov: minimálne pár
Teplota vody: 26 do 29°C
Ph: 4.5 - 5.8
Tvrdosť vody: 2 - 10 dGH
Typ dna: rôzne
Potrava: všežravec - vločky, granule
Úroveň znalostí akvaristu: Pokročilý

Táto cichlida bola prvý krát popísaná v roku 1903. Od Pterophyllum scalare sa liši svojou veľkosťou.

Pterophyllum altum sa objavuje v riekach Južnej Ameriky - povodie rieky Amazon, v hornej časti rieky Negro, a v povodí riekky Orinoco a jej prítokov (Inirida a Atabapo) do Puerta Ayacucho. Vo voľnej prírode sa tieto cichlidy vyskytujú v kľudnejších vodách, plných vegetácie, ponorených stromov a podvodných rastlín. Ako všežravce sa živia malými rybkami, bezstavovcami alebo plávajúcimi malými časticami vo vode.

Sfarbenie Pterophyllum altum je strieborné, ktoré môže byť s nazelenkavým nádychom. 3 tmavé (hnedasto-červené) pruhy idú pozdĺžne po celom tele. Existujú aj hybridné jedince, ktoré vznikli krížením Pterophyllum altum a Pterophyllum scalare, ktoré voláme Orinoco Altum.

Altum je veľmi zlá voľba pre začínajúcich akvaristov. Sú náchylné k chorobnej diere v hlave (dierová nemoc), majú problém s príjmom dusičnanov a sú náchylné k chorobám zo stresu. Sú veľmi citlivé na kvalitu vody.

Pterophyllum altum je spoločenská cichlida, ktorá je najmenej agresívna z rodu Pteropthylum V dospelosti môžu prejavovať svoje teritoriálne nároky. Vytvoria si páry a budú obhajovať svoju "rodinu" a teritórium špeciálne počas trenia. Táto cichlida nevyhrabáva ani nepoškodzuje rastliny v akváriu.

Pohlavie sa veľmi ťažko určuje, v čase trenia, papila samca je špicatá a samičia je tupá. Rozmnožovanie je veľmi náročné. Chovné páry tvoria dlhodobo pár. Počas párenia by mali prijímať potravu obohatenú o proteíny, ale nesmú byť prekrmované. Voda počas trenia by mala mať teplotu v rozmedzí 30° - 31°C, PH 5.8 - 6.2 a tvrdosť vody by mala byť 1 - 5° dGH. Samce niekedy vydávajú hlasný škrípavý zvuk so svojimi čeľusťami pri párení. Samica položí na vyčistené miesto v akváriu okolo 1000 ikier, ktoré samec následne oplodní. O ikry sa striedavo starajú obaja rodičia. Poter sa vyliahne v priebehu niekoľkých dní a do 1-2 týždňov sa rozpláva.
i´m cichlid positive
Obrázok užívateľa
patko226
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 17 Jan 2015, 14:50

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 24 Jan 2015, 11:04

patko226 šikovný si ty "chlapčisko" , dobrá robota to čo tu vkladáš
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod kvietik » 24 Jan 2015, 11:57

no ale je tam info ktore je dost kontroverzne a v podstate aj nepravdive ak ma pamat neklame,-
Kód: Vybrať všetko
 Existujú aj hybridné jedince, ktoré vznikli krížením Pterophyllum altum a Pterophyllum scalare, ktoré voláme Orinoco Altum.
b Pt. altum z orinoca su Pt. altum a nie krizence. Stiff co ty na to?
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod stiff » 26 Jan 2015, 13:20

Ja už po alťákoch dlhšie nepátram, myslím na nete. Nesledujem aktualizácie... Keď som sa v tom šprtal (cca pred 2 rokmi), boli jasne preukázané a zdokumentované kríženia skalár x altum. Neviem o tom, že by sa mladé z takéhoto kríženia nazývali "Orinoco altum". Skôr sa v cenníkoch prídavkom "Orinoco" za názvom (Pterophyllum altum) zvykla zdôrazňovať pravosť alťákov. Čiže ak vidím názov Pterophyllum altum Orinoco, myslím si, že je to "originál". Žiadne peru altum, Santa Izabel altum a pod... Inak okolo týchto rýb panuje zaujímavá "hmla" a rôzne legendy.. Okrem iného napr. Bleherové občasné verejné poznámky ohľadne Linkeho (a teda českých altov) línie a ich pravosti... :)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod kvietik » 26 Jan 2015, 17:22

myslim, ze na ceskom skalarfore je info o DNA testoch a zaver je ze ceske pt.altum su prave altumy...
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod stiff » 27 Jan 2015, 12:42

Nemáš link?
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod kvietik » 27 Jan 2015, 15:50

mam dam, ale asi sa budes musiet prihlasit lebo nie vsetky temy su verejne...
Kód: Vybrať všetko
http://ceskycichlidklub.eu/SKALARY/viewtopic.php?f=35&t=713
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod stiff » 27 Jan 2015, 17:05

Dík ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod stiff » 15 Máj 2015, 11:14

stiff píše:Ja už po alťákoch dlhšie nepátram, myslím na nete. Nesledujem aktualizácie... Keď som sa v tom šprtal (cca pred 2 rokmi), boli jasne preukázané a zdokumentované kríženia skalár x altum. Neviem o tom, že by sa mladé z takéhoto kríženia nazývali "Orinoco altum". Skôr sa v cenníkoch prídavkom "Orinoco" za názvom (Pterophyllum altum) zvykla zdôrazňovať pravosť alťákov. Čiže ak vidím názov Pterophyllum altum Orinoco, myslím si, že je to "originál". Žiadne peru altum, Santa Izabel altum a pod... Inak okolo týchto rýb panuje zaujímavá "hmla" a rôzne legendy.. Okrem iného napr. Bleherové občasné verejné poznámky ohľadne Linkeho (a teda českých altov) línie a ich pravosti... :)


Nedávno som na fb dal sériu foto (archív) z môjho odchovu. Len tak pre zaujímavosť, lebo v poslednej dobe som zas začal naháňať a zháňať tieto "skaláriky" a ako som sa prehraboval v PC, zostavil som taký skrátený "photostory". No a ako som tu vyššie spomínal Blehera a jeho "hmly", tak zas sa ozval na tieto Linkeho línia alťáky, a nazval ich Rio Negro skaláre. :) Tuším už tretí alebo štvrtý raz, neviem čo ho furt štve :) Klasicky si rýpne, potom spraví reklamu na niektorú zo svojich kníh a stíchne.. Ak to niekoho zaujíma, pozrite si komentáre tu:

https://www.facebook.com/stefan.stiffci ... nref=story
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné


Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia