Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod paloi » 15 Sep 2014, 18:45

Hovoril som si, že založím tému o Astronotus ocellatus a popíšem nejaké tie základné informácie. Ale tie sa dnes dajú nájsť kdekoľvek na nete. Tak načo? Nič nové aj tak nevymyslím, tak som si povedal, že to napíšem inak. Takto:

Astronotus ocellatus je ryba, ktorá ma sprevádza s malými prestávkami už dlhé roky. Prvé dva exempláre som kúpil ako 16-ročný v miestnom Chovprodukte. Predajňa bola 300 metrov od školy, vybehli sme si tam kedykoľvek cez prestávku. Spolužiak ma vtedy odhováral, nekupuj to, to bude obrovská ryba. Ale figu, myslel som si. Kúpil som ich, mali tak 4 cm. Veď tie ryby v Chovprodukte sú všetky také malé, aj v knižke, ktorú mám, je najväčší skalár. Astronotus ocellatus v knižke nebol. A internet tiež nebol. Neodolal som malým bielo-hnedým strakatým rybičkám. Musel som ich mať. Boli nádherné. Úplne iné ako moje vtedajšie Akary modré. Týždeň bolo dobre. Aký som len bol frajer, keď som rozprával, že ani gupky to nenaháňa. Ale po týždni som zbadal, že malých rýb je akosi menej. Prišiel som k závažnému zisteniu - Astronotus ocellatus malé ryby nenaháňa, on ich rovno žerie. :twisted: Po 2 týždňoch som ich niesol do školy, spolužiakovi. Mal väčšie akvárium. Ale akosi mi začali Astronotusy chýbať. A malé ryby ma prestávali baviť. Prešlo pár mesiacov, možno pol roka a zaobstaral som si ďalšie. A už ma to nepustilo. Áno, boli malé prestávky, keď som si otrávil 24 cm ryby nejakou pliagou z potoka a po 2 dňoch bolo prázdne akvárium. Alebo keď sme čakali do rodiny prírastok a v byte nebolo miesto na kočík, tak som požičal na rok akvárko švagrovi. Preto spomínam v úvod tie „malé prestávky“.

Jedno akvárium sme mali kedysi aj v práci, v kancelárii. Spolu s kolegom, rovesníkom, sme sa dohodli, že tam zoženieme Astronotusy. Zohnali sme. Šesť kusov. Čistí oranžoví albíni, bez jediného červeného fľaku. Dnes sa také snáď už ani zohnať nedajú. Tretí kolega, mohol by nám byť otec, sa pýtal – chlapci, čo to žerie? Vysvetlili sme, že všetko. Muchy, komáre, motýle, malé rybky, dokonca aj kuracie mäso. Jedného dňa nás starší kolega prekvapil. Ráno vybalil niečo z tašky. Rozbalil alobal a tam bol kus hovädzieho mäsa, asi tak na poriadne veľký rezeň. My vyvalení, že čo s tým bude robiť? So surovým mäsom. A on že – kŕmiť ryby. Že to zachránil v nedeľu v kuchyni, keď manželka robila obed, že to musí zobrať do roboty, lebo že aj on musí niečo priniesť rybám, aby chlapci na neho v robote nezazerali. Išlo nás zvalcovať od smiechu. Naše Astronotusy mali asi 6 cm. Ten kus mäsa sme dali do mrazáka a odkrajovali z neho možno dva mesiace. :D

Astronotus ocellatus bola prvá ryba, ktorej latinský názov si moja manželka zapamätala. Jedného dňa som ju pristihol pri prezentácii akvária návšteve. Jej slová zneli asi takto: a táto ryba, čo má papuľu ako nahnevaná svokra, to je Astronotus ocellatus. Perfektné prirovnanie, lepšie by som to nevymyslel. Odvtedy takto prezentuje Astronotusy každej návšteve (ak teda zrovna neprezentujem ja…) :D

Na začiatok pár fotiek mojich bývalých Astronotusov. A potom ste už na rade Vy, s Vašimi príspevkami, s Vašimi fotkami ;)
Prílohy
PICT5884.jpg
PICT5895.jpg
PICT5896.jpg
PICT5900.jpg
PICT5910.jpg
PICT5912.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod Rostro » 15 Sep 2014, 18:56

Paloi pre toto ťa mám rád. Vždy si rád prečítam/ vypočujem tvoje príbehy, ktoré píšeš/ vyprávaš s takým zapálením :!: To myslím samozrejme v dobrom. Myslím si, že toto je cichlida, ktorá spolu s C.nigrofasciatus sú najbežnejšie cichlidy v akvaristikách. Tie sa dali zohnať všade. Asi každý, kto chcel začať s cichlidami začínal aj s touto cichlidou. Povedzme si na rovinu, keď sú malinké sú naozaj lákavé hlavne svojou farebnosťou a živosťou... ako vidíme na obrázku :)
Prílohy
Oscar.jpg
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Sep 2014, 19:42

aj ked vyrastie je to pekná ryba ...
DSC_1256 (kopie).JPG


aj ked ta moja nemá papulu ako Milanová svokra :D
DSC_2165 (kopie).JPG

CSC_1283 (kopie).JPG

či ??? :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod Rostro » 15 Sep 2014, 19:46

To tvoje vyzerá ako svokor :mrgreen:
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Sep 2014, 19:56

Rostratus-admin píše:To tvoje vyzerá ako svokor :mrgreen:


veď aj to je samec, nejakých 25cm
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 16 Sep 2014, 07:47

Rostratus-admin píše:Myslím si, že toto je cichlida, ktorá spolu s C.nigrofasciatus sú najbežnejšie cichlidy v akvaristikách.


Souhlasím a přitom to vůbec nejsou vhodné rybky pro začátečníka. Pak nemají mít cichlidy špatnou pověst.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod stiff » 16 Sep 2014, 09:57

Haha, perfektné prirovnanie s tou svokrou. To by ma nikdy nenapadlo :). Mne oskary vždy pripomínali také nenažrané a drzé hovadka (prasátka) okaté papuľnaté a furt hladné.. Na tejto foto mi, neviem prečo, pripomína nejakého čínskeho naštvaného bôžika pomsty. :)
Prílohy
oskar.jpg
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod Aiven » 16 Sep 2014, 17:11

Ospravedlnujem sa za nekvalitne foto ale fotit akva mi vobec nejde.
Na to treba talent ja ho nemam :D

Zopar mojich milaškov:
Prílohy
DSC00353.JPG
Ocellat bez sauronoveho oka
DSC00339.JPG
DSC00338.JPG
Obrázok užívateľa
Aiven
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 06 Sep 2014, 05:54
Bydlisko: Nitra

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod paloi » 16 Sep 2014, 18:27

Aiven, toho z tej prvej fotky nemáš aj z väčšej vzdialenosti? Takmer bez červenej kresby, to ma zaujíma!
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Astronotus ocellatus – ryba s papuľou nahnevanej svokry

Neprečítaný príspevokod jancibie » 16 Sep 2014, 18:35

Tak pridám aj ja zopár fotiek z minulosti.....
Prílohy
150.jpg
106.jpg
10.jpg
1.jpg
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2121
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Ďalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron