Chiapaheros grammodes

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 26 Jan 2016, 19:40

Chiapaheros grammodes (cichlasoma grammodes)

samica:
1350ba4ee8b.jpeg
1350ba4ee8b.jpeg (19.26 KiB) Zobrazené 6358 krát


samec:
DSC_5038.JPG


Prirodzený biotop:
Stredná amerika , povodie Rio Grande de Chiapa (Mexiko) a najzápadnějšie časti Guatemaly.

Habitat:
Tento druh sa vyskytuje tak v plytkých ako aj v hlbokých vodách, a nezáleží ani na tom, či je riečny tok pomalý alebo silný. Vegetácia je veľmi riedka alebo žiadna. Teplota vody sa pohybuje mezi 20 až 29°C, voda je zväčša tvrdá až velmi tvrdá pri hodnote pH 7 až 8.

Velkosť/ pohlavné rozdiely:
Samci bývajú väčší ako samice , dorastajú 18 až 26 cm. Ak sú ako mladé ryby chované v skupine, tak sa v skupine vyberú alfa ryby. Potom rastú alfa samec a alfa samica rýchlejšie ako Beta ryby, atď. Beta ryby nikdy nedosiahnu velkosť alfa a budú celý čas nevyfarbené. Preto ak chceme dosiahnuť maximálnu velkosť u všetkých rýb, je vhodné ich rozdeliť do viacerých nádrží. To platí samozrejme len pre ryby v akvárijných podmienkach. V prírode si beta ryby nájdu vlastné teritórium. Pohlavne dospievajú od jedného roka, vtedy je už možné rozoznať pohlavné rozdiely medzi pohlaviami. V tom veku dosahujú velkosť cca 10 cm.
Samcom sa vtedy na hlave začnú vykreslovať červené čiary, ktoré sa ako prechádzajú na telo rozpadajú a vytvárajú po tele ryby červené bodky.
Podla tejto kresby dostal tento druh svoje pomenovanie (gram modes)

Povaha / Starostlivosť:
Pre ich vysokú vnútrodruhovú agresivitu, pokiaľ nie sú ryby chované vo velkej nádrži z dostatočným množstvom úkrytov, sa odporúča ich čím skôr po začatí dospievania a vytvorení párov rozdeliť, lebo už spomýnaný alfa pár môže ostatné ryby svojho druhu zabiť.
Aj keď tieto ryby rastú až do “puberty” veľmi pomaly, aj tak potrebujú dostatočné množstvo živočíšnej potravy (larvy hmyzu, krevetky, rybky a.p.) primeranej veľkosti. Ak by ryby hladovali, vystupňuje sa vnútrodruhová agresivita a väčšie kusy budú intenzívnejšie napádať ostatné a nakoniec požerú menšie ryby.
Čím vyššia teplota vody v nádrži, tým je väčší apetít rýb a samozrejme aj rast. No vyššia teplota spôsobuje aj ich vyššiu agresivitu.
Pre tieto povahové vlastnosti je odporúčaná mimimálna dĺžka akvária pre tieto ryby 160 cm a v nádrži spoločnosť len podobne “tvrdých” rýb.
Na parametre vody tieto ryby nie sú extra citlivé. Prispôsobia sa a potom tolerujú rôzne pH, aj tvrdosť vody.
Teplota vody v nádrži môže tiež sezónne kolísať.

Rozmnožovanie:
Pre rozmnožovanie je ryby vhodné stimulovať zvýšením teploty vody na ideálnu teplotu 27°C a kŕmením živými, alebo mrazenými rybkami, prípadne inou vysokopreteínovou potravou.
Ak sa dáva “spáriť” pár rýb, kt. netvoria prirodzený pár, je potrebné ich držať spolu v nádrži oddelených dostatočne pevnou bariérou, nakoľko samec môže neznámu samicu zabiť.
Počas rozmnožovania sa vyfarbenie samca ešte viac zvýrazní, samica stmavne až sčernie, len chrbtová plutva sa vyfarbí do olivovozelena s červeným lemom.
Vytierajú sa na nejakú kolmú alebo previslú stenu (kameň, drevo), ikry kladú v riadkoch.
Poter sa liahne po zhruba 2 až 4 dňoch. Padne na dno, samica ho presunie do ňou vyhĺbenej jamky. V tomto štádiu stráži rodičovský pár cca 0,5m2 v okolí poteru.
Po ďalších 2 až 4 dňoch sa poter rozpláva. Ako sa poter rozpláva a rodičia ich začnú “vodiť”, potom samec stráži a terorizuje už celú nádrž.
Poter je žravý hneď od vyliahnutia, žerie každé krmivo, ktoré dokáže prehltnúť. Nie len pri nedostatku krmiva poter “okusuje” rodičov, živia sa ich kožným sekrétom, no okusujú im aj kožu, šupiny aj plutvy. Rodičia im to tolerujú, aj keď pri tom trpia.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod paloi » 26 Jan 2016, 20:16

Lámem si hlavu - kde som ja len toto videl? ;)

To už sú fotky z Tvojho akva? lebo ten samec sa mi zdá nejaký veľký :)
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod Janek » 26 Jan 2016, 20:18

Další nádherná ryba z uplně jiného soudku, která by stála za hřích a kde na to má člověk brát ty litry :D :D :D :D Pěkné info
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 26 Jan 2016, 22:33

paloi píše:Lámem si hlavu - kde som ja len toto videl? ;)

To už sú fotky z Tvojho akva? lebo ten samec sa mi zdá nejaký veľký :)


No taký dobrý nie som, za tri dni to nedám na takú veľkosť :D
Tieto foto som ukradol z netu, ešte sa im nechce fotiť. Ked som v chovni, sú vkuse zalezené.
Vidím ich len tak, že ked idem do chovne, pootvorím dvere len na takú 2cm medzierku, aby si to nevšimli, že ich pozorujem a vtedy sa viem trošku pokochať.

Stiff má pekné fotky týchto rýb, najkrajšie aké som na webe našiel. Stiffino povŕŕŕtaj sa troch v "archíve" a ukáž niečo ...
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 26 Jan 2016, 22:43

pekne to bude kamo, teším sa na fotky :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 06 Feb 2016, 15:37

Fotit sa to ešte nedá, no už sa podarilo jedno rozostrené video.
Je to zozumované z diaľky, ešte sa celkom ku akva neviem priblížiť bez toho aby zaliezli, ale sú tam :)

Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod ioopp » 06 Feb 2016, 15:49

Pěkně popsané ryby. Ten samec na fotce je nádherný!
Zkus dát nahrávat video a odejdi z chovny :) Nebo si počkáme, však oni tě zachvíli budou kropit vodou při krmení :twisted:
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod sumdir » 06 Feb 2016, 18:00

ty toho stale nemas dost :mrgreen: takýchto vrahov sizohnal. s cim to chces skombinovat :?:
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 06 Mar 2016, 14:43

06.03 2016

Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Chiapaheros grammodes

Neprečítaný príspevokod paloi » 06 Mar 2016, 14:50

Stále plný počet?
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Ďalší

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť