Cryptoheros Cutteri

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Janek » 23 Okt 2015, 21:07

Tak jsem si všiml že tu ještě chybí vlákno ke cutterům, proto bych rád doplnil své poznatky, fotky a podělil se o zkušenosti i jejich kouzlo.
Každý asi známe Cryptoheros nigrofasciatum, panamensis a tak dále a tak dále, chov je stejný, nebudu tedy zbytečně popisovat.
Jsou to stejně snadné ryby jako snad všechny z rodu Cryptoheros, já je ale považuji za jedny z nejkrásnějších a pro mě vůbec nejoblíbenější z malých kančíků.
Koupil jsem je jako mladičký pár od známého, byly opravdu droboučcí, krásně stavění a vyloženě roztomií.
Párově to jsou bezproblémové ryby, zamilovaní až po uši, neustále u sebe jako na provázku a jelikož jsem je kvůli neustálému přívalu mladých držel i nějaký čas odděleně, zažil jsem si i jejich znovusetkávání, kdy z těch dvou vyloženě zářila radost, i když to jsou "jenom" ryby. Při dnešním přelovování se po delší době potkaly až v kyblíku, ani to je je nevyrušilo od natřásání, otírání a kroužení jednoho kolem druhého.

Jediné známky agrese jsem vypozoroval v období tření, kdy samec nekompromisně po rozplavání potěru přebírá veškerou péči a samice musí jít stranou, podobně i před třením zažívá zpravidla 3 denní teror ze strany samce, který ale naštěstí nevede k ničemu fatálnímu.
Samci nedělalo problém vodit potěr až do prodejní velikosti, což jsem při odchovu bral jako velké +
Jinak jsou to ryby na třecí prostor nenáročné, nezřídka se třou dva páry vedle sebe na malém prostoru, každému páru stačí jen květináč.

Jsou to neskutečně potentní ryby schopné produkovat tisíce mladých, tim spíš nechápu že vlastně ani moc dobře k sehnání nejsou, nebo jen nárazově, i když za levno.
Odemě už nějaká ta stovka mladých taky odcestovala a odchovávat je je vyloženě radost.

Co do povahy bych je ale přirovnal například k nikaragujcům.
I přes svou velikost se o sebe dovedou velice dobře postarat a nedělá jim problém diktovat i 2x větším rybám.

Můj přibližně roční samec má momentálně přes 14 cm, přivezl jsem si ho jako 8cm čudlu před cca 8 mesíci , samice se ale do valného růstu nepustila a i když vyrostla pěkně, o proti samci vypadá jako potěr.
IMG_2800.jpg
Samec

IMG_2801.jpg
samice

IMG_2799.jpg

IMG_2843.jpg

IMG_2844.jpg

IMG_2878.jpg
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod blegon » 23 Okt 2015, 21:31

Máš nádherný kusy :!:
Já měl dříve C. spilurus,zajímavý bylo jak měnili barvu když se třeli.
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 24 Okt 2015, 06:08

pekne opísané aj ryby
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Karpatska » 24 Okt 2015, 08:34

Super dík za info. Už po nich pokukujem niaky ten čas.
Karpatska
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: 28 Júl 2015, 11:57
Bydlisko: Martin, Košúty

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Janek » 02 Dec 2015, 19:28

Novější a snad i lepší foto
IMG_3461.jpg
IMG_3458.jpg
IMG_3453.jpg
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Karpatska » 25 Mar 2017, 21:19

Ahoj vedel by si mi dať nové fotekčky? Aj ja som si ich kúpil mám ale krpcov. Nech viem na čo sa mám tešiť. ďakujem
Karpatska
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: 28 Júl 2015, 11:57
Bydlisko: Martin, Košúty

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Karpatska » 26 Mar 2017, 12:21

Aké sú veľké?
Karpatska
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: 28 Júl 2015, 11:57
Bydlisko: Martin, Košúty

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod l_laco » 26 Mar 2017, 13:37

Jeden par, asi rok a pol staré mám aj ja. Pekné rybky, žiaľ neviem urobiť peknú fotku.
Obrázok užívateľa
l_laco
 
Príspevky: 229
Registrovaný: 08 Sep 2014, 20:57
Bydlisko: Žilina / Prievidza

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Janek » 26 Mar 2017, 14:51

Karpatska píše:Ahoj vedel by si mi dať nové fotekčky? Aj ja som si ich kúpil mám ale krpcov. Nech viem na čo sa mám tešiť. ďakujem


Cutterky už bohužel nemám, i když mi chybí. V každém případě se máš na co těšit, jsou to perfektní ryby.

Můj samec měl 14cm a to byl hodně mladý :)
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Cryptoheros Cutteri

Neprečítaný príspevokod Karpatska » 26 Mar 2017, 17:07

Mam 7 ks ale stala sa mi drobná nepríjemnosť lebo tam mam aj 1 kus C. nigrofasciatum. Vytreli sa mi.

otázočka je, či mám aj toho samca dať do veľkého akvária spolu s ostatnými C. cutterami. Alebo si už nebude chcieť vytvoriť pár, keď ho už vytvoril s C. nigrofas. ?
Karpatska
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: 28 Júl 2015, 11:57
Bydlisko: Martin, Košúty

Ďalší

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia