Lamprologus ornatippinis - moje skúsenosti s chovom

Diskusia o cichlidách z jazera Tanganyika

Lamprologus ornatippinis - moje skúsenosti s chovom

Neprečítaný príspevokod nawi » 08 Sep 2014, 21:19

Chcel by som vám predstaviť atraktívny a menej rozšírený druh šnekáča (ulitníka). V prvom rade si ho priblížme základnými údajmi.

Veľkosť:7-8cm-samce, 3-4cm samice

Teplota: 24-26°C

Pôvod: jazero Tanganyika

Potrava: najme planktón (artemia, cyklop, dafnia a pod.),živá aj mrazená potrava, kvalitné vločkové krmiva.

Veľkosť a vybavenie akvária:

Pre skupinku pozostávajúcu zo 6-8 rýb by som odporúčal nádrž z objemom min. 50l, ja ich chovám v nádrži 80x45x30 (DxŠxV) spolu 7 rýb. Spoločnosť týmto šnekačom môžu robiť ryby druhu Cyprichromis, Julidochromis, Altolamprologus a pod., samozrejme v dostatočne veľkej nádrži. Ako väčšina šnekačom aj tieto potrebujú pre úspešný chov ulity. Najlepšia je pôvodná Neothauma tanganyicense, ale keďže tie u nás nie sú ľahko k zohnaniu

používa sa ulita záhradného slimáka. Slimákov je dosť, s tým by problém byť nemal. Ja používam nazbierané prázdne ulity, a najmä od dospelých slimákov dostatočne veľké. Každá rybka potrebuje svoju vlastnú ulitu. Osobne mám skúseností že čím viac ulít tým lepšie. L. sp. ornatipinnis sú predovšetkým neustáli bagristi. Preto pre nich nie je problém za pár hodín kompletne „prestavať“ celé akvárium. Treba počítať s tým, že bagrujú často až po samotné dno akvária a nemajú problém zdolať aj 3-4 cm piesku.

Rozmnožovania a odchov mladých:

Žiaľ toto mám len naštudované z literatúry a nikdy som to osobne nevidel na živo. Samička nakladie ikry do ulity a samček vypúšťa spermie tesne k ústiu do ulity a vychádzajúca samička spôsobí podtlak v ulite a spermie sa tak dostanú dnu do ulity. Toto je teória. A z praxe to poznám niekde od tohto bodu. Oplodnené ikry stráži samička a pri akomkoľvek náznaku sa vrhne do ulity. Niekedy len tak postáva na okraji ulity a pilne máva plutvičkami aby vháňala čerstvú vodu do ulity. Po vyliahnutí mladých ešte nejaký čas trvá kým sa mladé odvážia pred ulitu. Nečakajte ich nijak veľa, zozačiatku je ich cca do 10 kusov, neskôr u skúsenejšej dvojice sa dočkáte aj zo 10-15 mladých. Ja som mal od jedného páriku, z jedného výteru cca 16kusov. Najprv sa len tak vyvalia na okraj ulity a tam polihujú, neskôr sa odvážia vyvaliť aj pred ulitu a pri akomkoľvek rýchlejšom pohybe miznú dnu. Po pár dňoch sa už skúšajú rozplavávať vedľa ulity, ale stále sa držia v tesnej blízkosti. Skoro som zabudol na samca ten usilovne stráži teritórium okolo ulity. Mladé rybky kŕmim živou artemkou, na ktorú sa krpci z chuťou vrhajú, keď rybky dosiahnu veľkosť cca 0,5cm začnem prikrmovať aj mrazeným cyklopom. Malé rybky sa príliš nepodobajú na svojich rodičov. Trvá to dobrých 5-6 mesiacov, kým dorastú do dĺžky cca.2 cm. Pohlavnú dospelosť rybky dosahujú cca. v 1 roku.

Teplota vody a kvalita:

Teplota vody, ako som už vyššie spomínal by sa mala pohybovať v rozmedzí od 24-26°C,Samozrejme treba čistú veľmi tvrdú a dobre okysličenú vodu. Ja osobne pridávam sódu bikarbónu, soľ cca. po jednej čajovej lyžičke na 25 l vody.


Na koniec len toľko, vrelo odporúčam túto rybku na chov akvaristom začínajúcim s tanganyikou. Akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa chovu týchto krásnych rýb rád zodpoviem.
Prílohy
307661_508548582499211_1777005832_n.jpg
Mladý jedinec (3cm)
1238330_621789347841800_954608942_n.jpg
samica
406154_508543802499689_905227773_n.jpg
samica
309421_508543939166342_217908858_n.jpg
samec
http://www.nawicichlid.wbl.sk
https://www.facebook.com/pages/Nawicich ... 8753917861
„Niektorí ľudia sú ako akvarijné rybky - stále v pohybe a stále bez cieľa.“
Obrázok užívateľa
nawi
 
Príspevky: 276
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: Rimavská Sobota

Späť na Tanganyika cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia