Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Diskusia o cichlidách z jazera Malawi

Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 14 Nov 2014, 09:38

Dobrý deň.
Súrne potrebujem nejaké rady.
Akva mám 250L malawi.
Všetko bolo v úplnom poriadku do dnešného dňa.
Osadenstvo:
Labidochromis caeruleus YELLOW - 8x,
Pseudotropheus socolof - 4x
pseudotropheus zebra blue+blue - 3x
Pseudotropheus demasoni - 3x
SUMČEK Synodontis eupterus - 1x
Včera som odstavil perlátor na vytváranie bubliniek vo vode(vzduchovač) a vývod vody z filtra do avka som spravil tak ako mi radili a to aby dochádzalo k prirodzenému prekyslicovaniu. Pravdepodobne to bolo málo. Dnes som dal samozrejme naspäť vzduhovač.
V noci som vstal okolo 3:00 a kukal som na ne aké sú všetky pekné a ráno okolo 8:00 zrazu boli všetky pri hladine a 5 ks už bolo mŕtvych.
Strašný pohľad. A najmä tie najväčšie a najkrajšie.
Čo ma zarazilo voda bola úplne mútna.
Hneď som vymenil 50% vody a filter a vzduchovač je naplno samozrejme. Rybky sa spamätávajú a vyzerajú že by to mohli rozchodiť ale ešte dve asi skapú. V čase keď som ich tak našiel tie už boli skoro mŕtve. Už len ležia na dne a velmi neplavaju.

Prepacte ze neopisujem podrobnejsie, píšem sem narýchlo či nemáte nejaké rady.
Nerozumiem prečo bola voda strašné mútna a aj po výmene 50% vody je stále mútna.
Ďalej či som chcel nechcel, musel som vyčistiť komplet filter, lebo z tej mútnej bol äplne celý šipnavý, tak dúfam že tam ostalo pár baktérii.

Pravdepodobne som spravil chybu s tým vzducovaním, ale viete mi povedať z čoho môže byť mútna voda? Skoro ako keď pri zakladaní akvária sa zamúti na niekoľko dní voda.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod paloi » 14 Nov 2014, 19:30

A to akvárium bolo zabehnuté? Ako dlho? Mne to pripadá tak, že nie. Akoby sa Ti ešte nerozbehol nitrifikačný proces.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 15 Nov 2014, 08:54

Akvarium je zabehnute cca nieco vyse mesiaca. Zabehnute bolo s pripravkom na zabehnutie do 24 hodín, kedy boli pridane všetky potrebné baktérie a dalo sa pekne odsledovať aj nitrifikačný proces, aj zamútenie vody,... Od zabehnutia mohlo ubehnúť cca 1,5 mesiaca. Všetko bolo v poriadku, ale ako keby keď prestal prúdiť vzduch do akva ako keby sa to pustilo znova, je to možné? Dnes je už menej mútna voda ale je a to je filter čistý a na plné obrátky. Inak všetky hodnoty vod sú OK.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod Belial » 15 Nov 2014, 08:57

Nemal si v noci náhodou výpadok prúdu?
Žiadna nádrž nieje dosť veľká...
Obrázok užívateľa
Belial
 
Príspevky: 350
Registrovaný: 03 Sep 2014, 13:10
Bydlisko: Handlová

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod huhu » 15 Nov 2014, 12:34

Ja si nemyslim, ze to je bublinkami. Ja vzduch ani nemam a nieje problem. Neverim, zeby ryby za noc "vydychali' vsetok vzduch z 250l vody. Ked bola voda mutna, muselo sa nieco stat. Mozno ako belial pise, ci v noci nevypadol prud... Ale skor sa priklanam k Paloiovi, ze sa akva este nezbehlo... Po akom case od 24h zabehnutia si tam dal ryby? Men casto vosdu a pomozes aj kysliku do vody aj zregulujes NOcka.
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod paloi » 15 Nov 2014, 13:17

Po tom, ako vysvetlil to zabehnutie, tak sa mi to nezdá. Problém nastal po 1,5 mesiaci? V tom bude iný háčik.

Možno nejaká nová dekorácia? Nič také si nepridával do akva? A dal si nejaké liečivo?
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Nov 2014, 14:33

Zamútenie vody znamená prenoženie nejakých baktérií, neviem ktorých, ale typoval by somto na sinice.
Premnožené baktérie odoberajú z vody vela kyslíka a tým dôjde k poklesu kyslíka vo vode a potom sa ryby dusia.
Môj názor ...
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 15 Nov 2014, 16:55

Jednou jsem dal novou rostlinu a díky nějakému bordelu (asi hnojivo) v kořenovém balu jsem přišel o dospělého samce Hypsophrys nicaraguensis. Rostlinku jsem vyhodil, vyměnil 50% vody a všechno se vrátilo do normálu. Nikaragujce je mi do teď líto, byl nádhernej, mírnej jak beránek a až na to neustálé rytí i celkem tolerantní k rostlinám.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod simon » 15 Nov 2014, 18:49

Tiež si myslím, že boblinkovač nie je na príčine. Mám podobný objem vody a prevzdušňujem len minimálne cez difúzor. A keby aj vypadol prúd, za 5 hod. by sa nič také nemalo stať. A aj keby to bolo z dekorácie, prekrmovania, a neviem čo ešte, stalo by sa to rak rýchlo? Možno to spôsobilo viac faktorov naraz. A nebude to ani preto, že si vyčistil filter. Teraz už len meniť vodu a kontrolovať jej hodnoty.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 16 Nov 2014, 08:50

Do akva som nič nepridával. Tvorí sa mi v akva na pozadí hnedá riasa ktorú rybky obžierajú, ale to bude hlane od prúdu vody. Riasa mi rastie iba tam kde sa vpúšťa voda z filtra pod prúdom.
OD kedy je zapnutý prevzdušňovač rybkám je lepšie. Zamútenie je už iba trochu ale vodu som menil 50% každý deň počas 3 dní. Tak isto počas 3 dní som každý deň vyčistil komplet filter z čoho mám doteraz veľké obavy nakoľkosom prišil o baktérie, no do filtra som pridal potom safestart baktérie aby sa množili tak dúfam že to bude ok.

Pomerne najnovšia rybka pridana cca pred týždňom je SUMČEK Synodontis eupterus, ale myslím že to tým nebude. Somček bol a je zdravý a vždy keď pridávam niečo nové do vody dávam preventin na dazinfekciu a prevenciu.
Naplno prevzdušňujem a teplotu udržujem na 26.
Hodnoty vody mám stále OK okrem GH, ktoré mám stále 8, ale myslím že by to nemalo robiť problémy. Všetky ostatné hodnoty sú OK a NO2 mám vždy 0 a NO3 mám stále 10. Dokúpil som osadenstvo, nakoľko ich ostalo málo a začali byť k sebe agresívny hlavne na tie čo sa zotavovali. Od vtedy sú už neni agresívne a všetko je v poriadku. Správanie OK, žiadna agresivita, všetky pekne papajú, ako keby sa nič nestalo, akurát sa častejšie obiterajú o piesok a niektoré som si všimol že majú biele dlhé výkaly občas čo nieje dobré, ale voda nezapácha, nemajú žiadne body,... proste vôbec žiadne príznaky.

Momentálne osadenstvo:
5x pseudotropheus zebra red red
5x pseudotropheus acei
4x Pseudotropheus socolofi
3x Pseudotropheus demasoni
5x Labidochromis caeruleus YELLOW
SUMČEK Synodontis eupterus - 1x

V tejto zostave sú tretí deň a všetko v úplnom poriadku ani žadne konflikty, dokonca sú aktívnejšie všetky. Dúfam že už bude všetko OK aj keď si to celé neviem vysvetliť a mrzí ma to keďže pokapali najobľúbenejšie.

Akurát sa ešte vyjadrite k tomu častejšiemu obtieraniu o piesok a občasným bielym výkalom, a taktiež na sumčekovi od kedy ho mám pozorujem jednu vec. Vždy keď sa rybky kŕmia, on nežerie vôbec. Vždy až keď je všetko zjedené tak začne plávať a asi hľadať zvyšky v piesku, poprípade ich hľadá aj o hodinu neskôr po kŕmení. Je to ok? Nájde dosť zvyškov? Mám totiž info že je to veľký jedák a nezdá sa mi že by mal dáko dostatok stravy. PRitom ostatné rybky ho nijako neohozujú.
Kľudne plavájú aj 1cm vedľa seba spolu s ním niekedy a pekne si všetky rozumejú.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Ďalší

Späť na Malawi cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia