Aka choroba?

Diskusia o cichlidách z jazera Malawi

Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 09 Nov 2014, 17:34

Dobry deň. Prosím Vás súrne o pomoc.
Hodnoty vody vetko v poriadku, objem 250L filtracia,... všetko OK.
Mám problém z yellowkami. Väčšie ktoré sú tie sa držia a nemajú žiadny problém. Mám ale aj menšie ktoré majú tak cca 4cm.
Pri jednej som si všimol jednu nepríjemnosť, a to dieru z boku za žiabrou. Nemám to odfotené, bola to doslova diera ako odhryznuté keď je z jablka tak odhryznuté z rybky do hĺbky. Zakrývala si to jednou plutvou Snažil som sa ju preliečiť, no po 3 dňoch to už mali ďalšie dve menšie yellowky. Síce oveľa menšiu dierku ale mali. Tak som ich dnes zlikvidoval a očakávam či to budú mať aj iné rybky. Pôvodná rybka u ktorej som to pozoroval to mala zo dňa na deň iba horšie. ešte tak1-2 dni a mala by dieru zkrz. Prešlo by jej to z jednej strany na druhú.

Našiel som podobnú foto: http://www.cichlidportal.sk/forum/viewt ... =16&t=1181 ale toto je len povrdhové a u mňa to bolo do hĺby cca 3-4 mm.
ale toto bola diera doslova cca 3mm priemer a 3mm hĺbka. Bola to biela diera priamo cez mäso.
Nedochádza ani k bytkám ani sa nemala kde poraniť a šoklo ma že to mali neskôr ďalšie dve ryby. Stretli ste sa s niečím podobným?
Ťažko to opísať, nakoľko nemám foto a nič podobné som nenašiel.
Bojím sa či niečím nenakazila ostatné rybky a rád by som tomu predyšiel. Stačilo že som prišiel o 3 rybky.
Rybky sa neprekrujú, všetky hodnoty vody sú OK, filtrácia bez problémov, okysličenie tiež, úkrytov majú hromadu,teplota vody okolo 25 stupňov.
Žiadne iné príznaky neboli ani žiadne zmeny v správaní.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 09 Nov 2014, 17:40

rybka.jpg

toto je podobna fotka ktorú som našiel na nete. Neviem čo bolo tymto rybám ale zvýraznil som červenou postihnutú oblasť ktorá bola aj u mňa podobná. Trochu menšia ale hlbšia ako na foto.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod simon » 10 Nov 2014, 17:34

Pozeral som v mojich záznamoch o chorobách, ale takéto príznaky som žiaľ, nenašiel.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 11 Nov 2014, 08:39

Ďakujem aj tak za ochotu, lebo som zúfalý. Tým väčším zatiaľ nič nieje, ale ostatne menšie už prestali prijímať stravu ale zatial nič iné nepozorujem.
Predpokladam že sa im tiež začne robiť tá diera a ak ano hneď ôjdu preč. Väčšie budú možno OK lebo maju asi silnejsiu imunitu.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod polygraf » 29 Nov 2014, 20:55

Skus esha hexamita velmy dobre liecivo pre dierave choroby

http://www.eshalabs.eu/deutsch/produkte/hexamita.html
Obrázok užívateľa
polygraf
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:52
Bydlisko: Šamorín

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod sumdir » 30 Nov 2014, 15:11

pokrocil si nejako s tou chorobou? v akomstave su ryby? infoermaciaby mohla pomoct inym, ak by mali rovnaky problem ;)
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 01 Dec 2014, 12:21

Sorry nestíhal som sem písať. Od jednej rybky ktorá mala najväčšiu dieru to chytili 2 ďalšie malé.
Neváhal som a vylovil som ich a boli v osobitnej nádrži so všetkým čo treba k životu.
Snažil som sa ich tam preliečiť ale iba sa to zhoršovalo. Nedalo sa na to pozerať ako trpia s čím ďalej väčšou dierou. Pôvodna najväčšia mala dieru skoro skrz celé telo už aj presvitala.
No otrasný pohľad. Radil som sa s chovateľmi a akvaristami nitko sa s tym nestretol a keďže nič nepomáhalo a rybky trpeli spravil som radikálnu no asi najhumánnejšiu vec. Rybky som dal do nádoby z vodou a do mraziaku. Je to podľa všetkého najhumánnejší spôsob usmrtenia. Ako klesá teplota vody spomaluje sa metabolizmus postupne až kým neumrie a je to pre ne bezbolestné. Následne som ich zlikvidoval.

Do nádrže som dal pre istotu prípravok preventin na dezinfekciu a už žiadny problém v akváriu nebol. Žiadna rybky nemala podobné príznaky a prešiel cca mesiac a ostatné sú zdravé a šťastné.

Dúfam že ma nikto nebude odsuzdovať za usmrtenie poprípade do budúcna môžete poradiť najhumannejší spôsob usmrtenia keď rybky trpia.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod paloi » 01 Dec 2014, 12:27

No pekne :cry: Toto ma zaujímalo. Takže nič nepomáhalo :cry: Aby bola diera skrz celú rybu, to je taký malý unikát. Snáď si to zlikvidoval definitívne.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 01 Dec 2014, 12:41

Verím tomu že áno. Sledujem akékoľvek malé zmeny keby nastali v akva ale prešiel mesiac a vôbec nič, verím že e všetko v poriadku a netuším čím to mohlo byť spôsobené. Pravdepodobne to bolo nákazlivé, ale včas som odlovil rybky aby nenakazili ostatné.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Aka choroba?

Neprečítaný príspevokod jusko » 01 Dec 2014, 14:40

eminem0308 píše:Sorry nestíhal som sem písať. Od jednej rybky ktorá mala najväčšiu dieru to chytili 2 ďalšie malé.
Neváhal som a vylovil som ich a boli v osobitnej nádrži so všetkým čo treba k životu.
Snažil som sa ich tam preliečiť ale iba sa to zhoršovalo. Nedalo sa na to pozerať ako trpia s čím ďalej väčšou dierou. Pôvodna najväčšia mala dieru skoro skrz celé telo už aj presvitala.
No otrasný pohľad. Radil som sa s chovateľmi a akvaristami nitko sa s tym nestretol a keďže nič nepomáhalo a rybky trpeli spravil som radikálnu no asi najhumánnejšiu vec. Rybky som dal do nádoby z vodou a do mraziaku. Je to podľa všetkého najhumánnejší spôsob usmrtenia. Ako klesá teplota vody spomaluje sa metabolizmus postupne až kým neumrie a je to pre ne bezbolestné. Následne som ich zlikvidoval.

Do nádrže som dal pre istotu prípravok preventin na dezinfekciu a už žiadny problém v akváriu nebol. Žiadna rybky nemala podobné príznaky a prešiel cca mesiac a ostatné sú zdravé a šťastné.

Dúfam že ma nikto nebude odsuzdovať za usmrtenie poprípade do budúcna môžete poradiť najhumannejší spôsob
usmrtenia keď rybky trpia.


Netreba riešiť humánnosť pri chorej rybe - treba ju spláchnuť a hotovo. Dávať chorú rybu do mrazáku - dúfam, že tam máš ľudské potraviny.
Ešte ma zaujíma, ako vypadá šťastná ryba? Daj nejaké video.
Obrázok užívateľa
jusko
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 12 Sep 2014, 09:43

Ďalší

Späť na Malawi cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia