Ako prevychovať cichlidu?

Diskusia o cichlidách z jazera Malawi

Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 24 Okt 2014, 15:44

Zdravíčko, tak som tu zas s problémom.
Najpr info:
Nádrž:250L
filtrácia vonkajšia aj vnútorná
okysličovač, hodnoty vody OK.
Teraz roblém:
Moje osadenstvo:
10x yellow
4x zebra blue blue
3x Pseudotropheus socolof
3x Pseudotropheus demasoni
.
Mám problém s jedným samčekom Pseudotropheus socolof.
Viem že je to teritoriálny typ, no už mi trochu žerie nervy. úkryty mám už v počte 20 v akváriu. Tetno samček si privlastňuje všetky. Skúsil som reorganizovať a nepomohlo. Inak agresívny na rybky nieje pokiaľ nejdú do žiadneho úkrytu. Akonáhle v ktorokoľvek úkryte niekoho nájde začína sa naháňačka a niekedy a boj.
Keby si privlastnil časť, tak nič nepoviem.
Je nejaký spôsob prevychovať jeho zvyk? :-) Je to inteligentná rybka, tak ma napadlo aj vždy klepnäť po skle keď začne útočiť aby si zapamätal, no to zas vystraší nielen neho ale všetkých.
Mali ste takýto problém? Ako ste to vyriešili? Alebo nejaké rady?
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod Patres » 24 Okt 2014, 17:13

Mal som podobný problém zo samcom Melanochromis interruptus, taktiež si privlastňoval všetky skrýše a naháňal všetko čo sa k nemu priblížilo. Keď mi dotrhal 3 väčších samcov a pustil sa aj do samíc pretiekol mi pohár trpezlivosti. Samca som odlovil do nádrže s venustusmi kde mu veľmi rýchlo upadlo ego. :D Asi po mesiaci som ho vrátil späť a doteraz sa chová bezproblémov.
Patres
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 30 Sep 2014, 17:58
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 24 Okt 2014, 17:19

Napadlo ma dokúpiť väčšieho samca ale zasa aby sa mi to nevypomstilo pri ostatných.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod Patres » 24 Okt 2014, 17:52

no alebo kúpiť staršieho a tohto predať poprípade ho dať do inej nádrže
Patres
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 30 Sep 2014, 17:58
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod jusko » 24 Okt 2014, 20:47

Nehnevaj sa na mňa, ale odkedy dávaš príspevky o svojom akva, tak mi je do plaču. Prečo si najprv nepreštuduješ niečo o akvaristike - od založenia akva až po výber osádky a o chove. Neviem, koľko máš rokov, ale Tvoje úvahy sú primerané detskému veku. Prevýchova ryby, ťukanie po skle a pod...
Na to sa ani nedá rozumne odpovedať.
Sorry, ale už som to nemôhol nekomentovať!!!
Obrázok užívateľa
jusko
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 12 Sep 2014, 09:43

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 25 Okt 2014, 07:46

Samozrejme beriem každý názor.
Niečo som si naštudoval a zistoval som si vhodné informácie už 2 mesiace pred tym ako som sa pustil do avária.
Viem že ide o agresívny a teritoriálny druh rýb a taktiež som si pozisťoval informacie čo boli dostupné.
Jedna vec je, že na internete som k rôznym témam našiel protichodné názory, ako napríklad koľko rýb v akva, niekde bolo podľa plochy dna, inde podľa litrov a inde na cichlidy doporučovali husté prerybnenie. rotichodné informácie som našiel k viacerým témam.
Nehnevaj sa, ale myslel som si že toto fórum je tu práve nato aby sa pomohlo začínajúcim akvaristom aby mali nielen odborné informácie ale aj informácie z prvej ruky a rady priamo od akvaristov.
To tzv. ťukanie po skle bol len nápad, ktorý som nepraktizoval a napísal som ho len ako príklad,ktorý by sa dokoca dal praktizovať keby daná rybka bola sama. Ide o velmi inteligentné rybky ktoré sa vedia aj veľa vecí naučiť, čo som videl aj v skutočnosti. Videl som ako naučili cichlidu aj aportovať. :-) a to si nerobím srandu.
Zjavne si asi neochopil čo za radu potrebujem. To prevychovanie bolo humorne pojatý problém.
Opísal som problém a očakával som že mi niekto napíše podobnú skúsenosť alebo ako to vyyriešiť. Jednu cichlidu nechcem dať preč, ednoducho chcem aby sa prestala správať až prehnane teritorálne.

Patres mi dal napríklad dobú skúsenosť, kedy mal rovnaký problém a podarilo sa mu to vyriešiť.

Jusko, nehnevaj sa ty na mňa. Mám 26 rokov a som podnikateľ ktorý má pomerne málo času a preto hľadá pomc na tomto fóre.
Ospravedlnujem sa zas ja, za to že aj názov témy aj popis som začal s nádychom humoru, či zjavne nie každý pochopil.
Ja viem že sú aj taký ako ty, ktorý spadli z neba s tým že všetko vedia, preto prepáč, že sa chcem poradiť, nakoľko ako hovorím, protichodné názory som našiel naozaj ku každe téme na internete. Taktiež sa mi stalo že na slovensku radia jednu vec a v zahraničí úplný opak.
Budem už pridávať príspevky len s vážnostou a keď pôjde o niečo vážne, poprípade sa budem snažiť kontaktovať priamo s nejakým chovateľom, aby som vás tu neotravoval. :-)
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod Rostro » 25 Okt 2014, 09:28

Ak sa da hod aj foto nadrze. Vsetky tieto ryby su teritorialne takze suboje tam budu vzdy. Idealne je mat na kazdu rybu ukryt co sa vzdy neda... Ja by som to nechal zatial tak. Dobre krm aby sa dostalo kazdej + vymena vody. Casom sa to ustali. Ocividne je teraz dominantny. Vyhodis ho z nadrze tak dalsia ryba bude dominantna. S tym neurobis nic. Chce to trpezlivost.
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 25 Okt 2014, 09:43

Presne to si myslim že vždy bude niekto dominantny. Len sa mi to vidi až moc. Rybiek mam 20 a ukrytov od seba nezávyslích mam 22. :-) dekorácie, v pozadí jaskyne,... a napriek tomu si mysli že je všetko jeho.
Hodim vecerom aj foto. Akurát som si všimol, že agresívny je hlavne cele poobedie. Doobeda je kludnejsi asi zaspaty. :-)
22 krytov je dosť tak preco obraňuje všetky?
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod Rostro » 25 Okt 2014, 10:47

Lebo cele akva je jeho teritorium. Ukryty su pre ostatne ryby :)
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 25 Okt 2014, 11:00

Je to možné. :-) je to ako u ľudí. Niekto si chce nahrabať čo najviac a niekto je chudobný. Len škoda že mám 19 bezdomovcov a jedného milionára. :-)
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Ďalší

Späť na Malawi cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia