Potulky po Holandsku

Reportáže z návštev u cichlidárov, alebo miest kde sa "objavili" cichlidy

Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:07

Prázdniny v Holandsku. Pol roka plánovania. Samozrejme, nie každý deň. Veď občas treba zájsť aj do roboty.

Čo nás láka? Vraj krajina tulipánov. Ale tie sú v máji. Super. Aspoň sa nezdržíme.

Veterné mlyny. Koho by len toto zaujímalo? Čo som mlynár? A ktovie, či bude vietor.

Rodinný výlet na bicykloch. Ďalší geniálny nápad. Už teraz cítim, ako ma po 4 rokoch bude bolieť istá časť v nohaviciach. Ale strašne. Pre tých, čo myslia, že to budú kolená, musím rovno napísať, že sú totálne vedľa. Na kolenách nezvyknem sedieť.

Ešte doma prísny pokyn od manželky – zober si knižku. Ale načo? Vraj aby som mal čo čítať. Dobre, vyberám si Vílu Nelakomku. Má to 8 strán a z väčšej časti sú to obrázky. To snáď zvládnem, každý deň jedna strana. Drsný pohľad manželky. No dobre, keď sa trochu posnažím, zvládnem aj „dvojku“ – Vílu Pomáhajku. Manželka hádže pohľad nasratej nemeckej dogy. Aha, tak to som už prehnal. Pochopil som, veď som mimoriadne bystrý. Myslí si, že dva diely by som aj tak „nedal“. Beriem teda len jednotku. Aj tak nebude čas. Všade bude voda. More. Kanály. Rieky. Verejné akváriá. Delfinárium. Akvaristiky. A cichlidy. Všade budú cichlidy. Aj v hlave. Tak načo knižku?
FishHead_500-wide.jpg
FishHead_500-wide.jpg (39.5 KiB) Zobrazené 7037 krát

Zastávka prvá. 1430 km od domova. Sever Francúzska. Mestečko Dunkerque. Po našom Dunkirk. 68 tisíc obyvateľov. Väčšia dedina. Asi ako Trnava. Cítim sa teda hneď ako doma. Parkujem pri parku. Detské ihrisko. To s úsmevom obchádzam. Aby som im to nezboril. Cieľ je jasný. Verejné akvárium v Dunkerque.
20180711_145848.jpg

20180711_145851.jpg

20180711_145907.jpg

Vstupujeme dovnútra. Ja a fotograf. Predpokladám, že mažoretka pri pokladni neovláda spisovnú slovenčinu a ja zasa neviem francúzsky. Tak si po anglicky pýtam 2 vstupenky. Platím. Mažoretka mi ponúka sprievodcu akváriom v angličtine. Ja ale nepotrebujem. Trvá na tom. Tak jej urobím radosť. Beriem sprievodcu.
Žasnem. Paráda. Toto som potreboval. Ako alkoholik fľašku. Majú to urobené tak akosi tematicky. Prvé akvárium je vlastne terárium pre korytnačky. Ďalšie je venované tetrám. A takto sa to stupňuje. Mloky. Cichlidy. Prísavníky. Pirane. Sladkovodná polovica prehliadky je za nami.
Prílohy
58.jpg
57.jpg
56.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
51.jpg
52.jpg
53.jpg
54.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:11

Pokračujeme morskými príšerkami. Morské koníky, ježkovia, murény, platesy... a samozrejme ryby.
Prílohy
pôatesa.jpg
70.jpg
68.jpg
71.jpg
69.jpg
67.jpg
65.jpg
66.jpg
64.jpg
63.jpg
62.jpg
61.jpg
60.jpg
59.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:14

Môj dvorný fotograf je nešťastný. Nedarí sa mu nafotiť štvorzubca. Nechápem, čo na ňom vidí. Veď to ani poriadne plávať nevie. Vyzerá, akoby sa pohyboval na zotrvačník. Stále dookola. Začínam sa nudiť.

20180711_144252.jpg
20180711_143710.jpg


Nemôžem postupovať ďalej. Stratil sa mi fotograf. Jóóój, on ešte stále fotí štvorzubca.

20180711_143653.jpg
20180711_143532.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:18

Dočkal som sa. Fotograf má rozžiarené oči. Už nefotí štvorzubca. Našiel niečo lepšie.

20180711_144236.jpg
20180711_144229.jpg



Pokračujeme v prehliadke. Na konci vyhlasujeme najkrajší exponát verejného akvária Dunkerque. Jednoznačne víťazí Symphorichthys spilurus.

20180711_144551.jpg
20180711_144537.jpg
20180711_144527.jpg


Akváriá čisté. Ryby zdravé. Každý jeden druh označený. Ešte aj nejaká výstavka lastúr a krabov. To nefotíme.

Končíme prehliadku. Sprievodcu som ani neotvoril. Pri východe ho odovzdávam mažoretke a úctivo sa poďakujem so slovami, že mi to veľmi pomohlo. S fotografom smutne odchádzame a hovoríme si, že toľko krásy zasa dlho neuvidíme. A to sme nemysleli na tú mažoretku. To snáď chápete.

Ak by bola cesta do Dunkerque, toto miesto by som jednoznačne nevynechal.


Tu je link, ak by to niekoho zaujímalo:
https://www.ville-dunkerque.fr/decouvri ... dunkerque/
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:20

Zastávka druhá. Sever Belgicka. Antverpy.

Centrum mesta je modrá zóna. Tam sa len tak ľahko nedá. Auto treba registrovať pre vjazd. Inak hrozí... ja vlastne ani neviem, čo hrozí. Ja som to vlastne vôbec nepochopil. Ale niečo určite hrozí. Strašná hrozba. Inak by to nepopisovali tak komplikovane. Ale aj mimo modrej zóny sa jazdí zle. Chlapcovi zo 65-tisícovej dediny určite. Rozkopané ulice, uzávierky. Anča (tak volám navigáciu) skolabuje, práve keď potrebujem nájsť nejakú obchádzku. Nikde žiadne parkovisko, tak aspoň trochu uhnem z cesty, musím Anču resuscitovať (resetovať).

Cinká na mňa cyklista. No strašná vec sa stala, ja som zastavil na chodníku pre cyklistov. Môže ma obehnúť po ceste, po chodníku pre chodcov (aj tak tu nikto nechodí pešo). Mám chuť ho prenasledovať a keď vojde na cestu, budem trúbiť ako totálny debil. Ale nemám čas na takúto prevýchovu, priorita je niekde inde. Antwerps Cichliden Center.

1a.jpg


Vchádzame s dvorným fotografom cez úzke dvere do úzkeho domčeka. Stúpame po úzkom schodisku. Na Slovensku by to nesplnilo technickú normu, také je úzke. Na poschodí nás víta majiteľ. Najprv sa tvári, že nevie anglicky. Tak prepnem na slovenčinu a to už je úplne vykoľajený. Zrazu mu aj angličtina ide. Poľutujem belgických futbalistov (10.7.2018 prehrali v semifinále MS s Francúzskom 0:1) a on na oplátku pochváli nejakého známeho slovenského cyklistu. Práve teraz, keď som chcel jedného belgického trochu vycvičiť. Ale nechajme to. Cichlidy sme predsa prišli poobzerať.

Fotograf sa aktívne vrhne do práce. Zle sa fotí, lebo miestnosť má okná na protiľahlých stenách, všade sú odrazy. Ale bojuje s tým. Priestor je malý, veľkosťou ako priemerná česká/slovenská paneláková obývačka. Akvárií nie je veľa, ale sú ukážkovo čisté, vkusne zariadené, mnohé majú pozadie. 90% rýb sú cichlidy. Ale žiadnu raritu sme nevideli. Bežné ryby, aké ma už veľmi neohúria. Asi tretina z Afriky, tretina z Ameriky a tretina diskusy.

2a.jpg
3a.jpg
4a.jpg


Nemôžem napísať nič zlé, ale akosi si vravím, že toto nie je nejaká „pecka“ kvôli ktorej by som cestoval toľké kilometre. K obchodu sa aktuálne kvôli rozkopávke ani nedalo dostať, šli sme s Ančou na pešo. Teda, dostať sa dalo, keby som vbehol do zákazu. Niektorí to tak robili. Ale na tých určite cinkali cyklisti.

5a.jpg
6a.jpg
7a.jpg


Ešte taká poznámka – trochu netradičná otváracia doba:
Streda, štvrtok, piatok a sobota - otvorené od 10h do 18h

Čo robia v pondelok a utorok pre nás zostalo záhadou. Bral by som to aj u nás. Odrobil by som si sobotu a po nedeli by som ešte dva dni zostal niekde vykotený. Napríklad pri rybách.


Tu je link, ak by to niekoho zaujímalo:
http://www.antwerpscichlidencenter.be/
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:30

Zastávka tretia. Oud Verlaat, východne od Rotterdamu. Verduijn Cichlids.

Kráčame si po parku. Samozrejme, autom. Zastavujem. Vidím plot a na plote ryby.

1v.jpg


Rybu zacítim skôr ako ju vidím. Takýto čuch mám len na ryby a na policajtov. Blížim sa k plotu. Bystré oko fotografa zaregistruje informačnú tabuľu a už fotí...

2v.jpg


Parkovanie bezproblémové. Všade ticho, ako v lese. Vchádzame do areálu, potom do budovy. Prvá veľká miestnosť. Technika, príslušentsvo, krmivá... to nás nezaujíma, toto mám aj na Bazoši a na Heureke. Čo ale na bazoši a Heureke nenájdem, to začína v ďalšej miestnosti. Je to len taká predpríprava, pomerne obyčajné ryby, nič zvláštne. Nuda.

4v.jpg


Lenže potom to príde. Miestnosť cca 10x20 metrov, 3 uličky, po 3 (niekde po 4) akváriá nad sebou, rôznych veľkostí. Usporiadané, čisté, označené. A drahé. Ale porovnateľné s cenami Thomasa Tillmanna. A v jeho cenách som zorientovaný. Normálna vec, nečakal som akciový tovar, toto nie je Lidl. V podstate ani nechcem nič kupovať, ja len chystám podklad na úžasnú story o holandských obchodoch s cichlidami.

9yyyy.jpg
9yyy.jpg
9z.jpg
9zz.jpg
5v.jpg


Mimochodom, keď spomínam toho Thomasa Tillmanna – pani mi vraví, že pozná to meno, ale nikdy sa s ním nestretla. Nos mi začína rásť dohora. Pani má ešte čo doháňať. Ryby rozdelené približne na 3 tretiny – africké cichlidy, americké cichlidy, ostatné ryby. Čo ma tu najviac zaujalo, sú africké cichlidy. Väčšinou sú to už pomerne veľké a vyfarbené kusy. Takéto nevídam na Slovensku ani v obchodoch, ani na burzách. Myslím, že tej Afriky je tu predsa len o niečo viac ako tretina. Pomaly lúskam miestnosť meter po metri. Fotograf cvaká o 106. Snáď mu vyjde karta. Toto je veľké. Majú snáď všetko. Okrem Paratilapie polleni. Tú mali na internete v ponuke ešte pred 3 dňami, mali to byť 15 cm ryby po 14,50 €, na tie som bol zvedavý. Sledoval som to každý večer ako babu v sprche cez kľúčovú dierku. A pred 2 dňami bola zrazu baba fuč. Končíme. Smer východ do parku.

3v.jpg
6v.jpg
7v.jpg
8v.jpg


Zastavuje nás pani, možno majiteľka, to neviem. Púšťa sa s nami do reči. A pýta sa, či sme boli aj v zadnej miestnosti. V akej zadnej? No neboli. Tak nás tam zatiahne, že tam určite musíme ísť, keď sme až zo Slovenska. Vyobracia ma v angličtine zo všetkých strán. Už nevládzem, potím sa. Fotograf sa vyškiera, on si spokojne fotí. Po chvíli príde, že už má všetko, môžeme ísť. Ako ísť? Ja som ešte nič nevidel. Neviem ukončiť rozhovor. Keď sa dozvedá, že cestou domov ma čaká pán Thomas Tillmann s kávou, odporúča mi firmu Panta Rhei pri Hannoveri. No konečne niečo slovenské. Obchody s knihami. Nevedel som, že sú aj v Nemecku. Pani prekvapená, že aké knihy? Veď Panta Rhei je veľký obchod s rybami. Hanbím sa, som neznalec. Ona mi odporúča, že tam treba určite ísť, že z Duisburgu to mám kúsok. Neskôr som v mape pozrel trasu. Zanedbateľných 280 kilometrov. Keď prídem domov, mám jej určite napísať mail. Že ak by som nejaké ryby chcel, eventuálne by vedela zabezpečiť prepravu do Čiech. Z Čiech totiž majú mnohé ryby, majú tam osvedčených dodávateľov. Neplánujem využiť túto možnosť, ale mail napísať musím. Patrí sa.

9zzzz.jpg
9zzz.jpg
9y.jpg
9yy.jpg


Pani milá, usmiata, ako všetci Holanďania, s ktorými sme doteraz hovorili. Chápe môj lajdácky postoj k angličtine počas školských štúdií. Stále sa usmieva. Ja už nie. Ja už nevládzem. Nuž, ale všetko raz musí skončiť. Postupne sa vzďalujem, akože ešte pozerám ďalšie akváriá, ale reálne už smerujem k východu.

9www.jpg
9ww.jpg


Smola. Fotograf sa zase niekde zasekol. A fotí a fotí. Lúčim sa s cichlidami. A on len fotí a fotí. Môj otec kedysi fotil s Ljubitelom, 12 obrázkový farebný film stál strašné peniaze. Dobre si on premyslel, čo vyfotí. Dnes už nie. Už to fičí v inej dimenzii.

Čakám vonku. Dobehne natešený fotograf a výska od radosti – mám všetko! No tak potešte aj Vy svoje oko.

Tu je link, ak by to niekoho zaujímalo:
https://verduijncichlids.com/
Prílohy
9cenovka 2.jpg
9v.jpg
9w.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:40

Zastávka štvrtá. Dolfinarium Harderwijk. Najväčšie delfinárium v Európe. Lístky je možné zaplatiť online cez internet. Vtedy vraj ušetrím čas, pretože nemusím stáť v dlhom rade pri pokladni. A ušetrím aj nejaké bubáky. Využívam túto fantastickú možnosť. Je možné si vstupenky vytlačiť alebo uložiť do mobilu. Fantastické. Geniálne.

Pri vstupe obiehame dlhý rad pri pokladniach. Na konci stojí nejaká ženská, čo vyzerá, akoby boli dve. Vyškieram sa jej, aj každému, čo nevyužil možnosť zakúpenia vstupenky cez net.. A už sme pri vstupe. Usmiata chlapíčka prikladá skener k mobilu. Prvý sken, výborne. Podarilo sa. Aj druhý, aj tretí... paráda. Už sa vidím pri tuleňoch, už som zvedavý, aké suveníry budú v obchodoch. Svrbia ma dlane. STOP! Posledný sken sa nepodaril. Čo? To nie je možné. Tak ešte raz. Každý sken znovu, či neprišlo k omylu. Chlapíčka asi nevie robiť s tou čítačkou čiarových kódov. Moja tvár sa zmenila na betónovú stenu. Majú tu bordel. A ten by som očakával skôr v Amsterdame. Tu je neschopný personál alebo nefunkčný systém. Čo si mám dokúpiť jednu vstupenku? Už som ju predsa zaplatil. Rad za nami sa predlžuje. No, do análu, to je ostuda. Príde Slovák do Holandska a zablokuje vstup do Delfinária. Dúfam, že si ma tam nefotia. Aby som nebol večer v holandských správach. Ďalší pokus o sken. Nič. Chlapíčka nás nepustí. Ani jedného. Lebo že to je skupinová vstupenka. Keď je niečo „skupinová vstupenka“, prečo má 5 kódov? Chlapíčka nemôže pustiť ani jedného. Máme ísť na informácie. Ideme. Čakáme. Pred nami stojí rodinka s uplakaným dieťaťom. Paráda. Po ničom inom som netúžil. Ubehlo 5 minút. Som zvedavý, ako toto dopadne. A som pripravený sa tam poriadne pohádať. Mám diastolický tlak krvi 160. Pre tých, čo zanedbávali biológiu a nechodia k lekárovi, to je ten spodný. Systolický mám už cez 200. A nefunguje mi obmedzovač. Nie som BMW.

Sme na rade. Mažoretka na informáciách si vypočuje informáciu. A začne s kľudom konať. Nič nehovorí. Všetko je v poriadku. Dostávame potvrdenie. Konečne. Vchádzame do areálu. Pred nami kráča ženská, čo vyzerá ako dve. Rozmýšľam - kde som ju už dnes videl? Ale teším sa, ako sme tu všetkých obabrali a neskutočne sme ušetrili.

Areál je naozaj veľký a počas dňa prebieha niekoľko vystúpení. Ten vrchol je vystúpenie delfínov. Počas dňa sú vystúpenia iba dve. Spomínam si na delfinárium vo Varne. Toto je 3x väčšie. Bazén, aj hľadisko. Aj delfíny väčšie. Celé predstavenie je vymyslené ako príbeh. Niečo som pochopil, lebo som neuveriteľne bystrý. Ale niektoré detaily z príbehu mi unikajú. To som sa ešte nepriznal, ale ja som v minulosti zanedbával aj holandčinu.

delf2.jpg
delf 1.jpg


V ďalšom pavilóne je vystúpenie tuleňov. Tu sú tri časy vystúpení. Vyberáme prvý. Máme skvelé miesto. Tu som príbeh pochopil aj s mojou mizernou znalosťou holandčiny. Po vystúpení sa dalo s tuleňmi vyfotiť.

tulen.jpg


Tretí hlavný bod je vystúpenie mrožov. Tie sú tiež v 3 časoch. To už také zaujímavé nie je, ale tam bola zasa najväčšia sranda. Z publika povyberali nejaké deti a usadili ich na lavice úplne k okraju pódia. Tam bol asi 20 cm hlboký žľab s vodou, ktorý oddeľoval pódium od publika. Deťom dali igelitové plachty, aby sa zakryli. Trochu inteligentnejší z publika (teda aj ja) už vedeli, čo bude súčasťou programu. A aj bolo. To 1,5 tonové hovado sa rozbehlo (ak sa to kotúľanie dá nazvať rozbehom) a pristálo v žľabe s vodou. Žľab zostal prázdny a upišťané deti mali vodu na ksichte. No to bola prdeeeel. Tým malým deťom vpredu to asi nebolo úplne jedno, ale ja som sa rehotal, ako keď som v 80-ych rokoch videl prvýkrát v rakúskej televízii Toma a Jerryho.

mroz vonku.jpg


Medzi nami – vystúpenie mrožov nič moc. Ale po predstavení schádzame do podzemia, ktoré je sklom oddelené od nádrže mrožov. To je iná káva. Tie obludy ladne plávajú okolo nás a obtierajú sa o sklo. Selfíčkári si tu prichádzajú na svoje. Trochu mi je ľúto, že nie som selfíčkár.

mrb.jpg
mra.jpg
mr.jpg


Okrem toho sú na voľnej ploche na viacerých miestach ďalšie vystúpenia delfínov, kde to už nie je pojednané ako príbeh, ale predvádzajú rôzne akrobatické kúsky.

delf vonku.jpg


V zastrešenom pavilóne sú raje a žraloky, ktoré dorastajú do jedného metra. Tam čakáme na kŕmenie, aspoň si myslím, že to bude kŕmenie. Presne podľa programu. Po móle vchádza do stredu bazéna dievčina. Žiaden kýbliček s krmivom so sebou nemá. Vtedy mi zaplo – to ona je krmivo. Tak to bude parádna žranica pre žraloky. Ako princezná pre trojhlavého draka. Tečú mi sliny. Neviem sa dočkať. Dievčina 10 minút niečo bľaboce do mikrofónu. Mám pocit, že ju nikto nepočúva, všetci sa medzi sebou rozprávajú. Ja som jediný, kto ju počúva. Len jej nerozumiem. Len si tak hovorím – skoč už medzi tie žraloky, dievča, bude prdel.... Asi som si to želal až príliš. Vypína mikrofón a s úsmevom po móle odchádza. A ja tam stojím s pokriveným ksichtom. No nič, som o jeden zážitok chudobnejší.

raje.jpg


Ešte zhliadneme dve veľké nádrže vedľa seba, v jednej je voda ochladzovaná, v druhej zohrievaná. To je na porovnanie aktivity rají a rýb počas chladného a teplého obdobia. Rozdiel je evidentný. Fotky nebudú, fotograf je zaneprázdnený. Vraj musí ísť vypustiť nádržku. To je tak veselý nápad. Nebol som si istý, či ho neuvidia na kamerách, keď bude delfínom vypúšťať bazén. Z toho by mohol byť problém. Ale vidím, že si to nasmeroval k toaletám. Tak to ma ukľudnuje. On myslel inú nádržku. Ale k tým dvom veľkým nádržiam sa už nevraciame. Švihneme to do reštaurácie. V podstate len taký fastfood. Len cena ako za kompletný obed (vrátane pudingu) v Hoteli Forum. A to je bez obsluhy, pochopiteľne. To sa len 30 minút postojí v rade. Delfinárium je na celý deň. Skutočne. Sme tu 6 hodín. Ku koncu som totálne hotový. K východu sa už len gúľam, ako ten mrož. Hovorím si, že končím s týmito blbinami rodinného typu. Už len akvaristiky.

Tu je link, ak by to niekoho zaujímalo:
https://www.dolfinarium.nl/
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:40

Zastávka piata. Amersfoort. Aquariumspeciaalzaak Utaka. Je tu o nich samostatná téma. Pavol69 tam už bol, od neho mám nejaké informácie.

a.jpg


Pri pokladni sedí chlapík. Prehodíme pár viet, pýtam si súhlas na fotenie. Nemá problém. Prejdeme si všetko. Veľa cichlíd nevidím. Ale ryby sú všakovaké. Väčšinu z nich som ešte naživo nevidel.

b.jpg
c.jpg
d.jpg
e.jpg
f.jpg
g.jpg
h.jpg


Toto sú síce špecialitky, ale pre mňa nezaujímavé. Ja mám v hlave poškodenie, ktoré ma tlačí iným smerom. No škoda. Nevyšlo to. Tak sa ideme rozlúčiť. A chlapík hovorí, aby sme sa šli pozrieť ešte do suterénu. Tak sme šli. Nevedel som, že je tu suterén, to mi akosi ušlo. Suterén ešte väčší ako prízemie. Dve miestnosti. Čierne. Iba akváriá krásne vysvietené. A tie ryby? Krása.

l.jpg
t.jpg
m.jpg


i.jpg
k.jpg


Nie sú tu druhy od výmyslu sveta, to nie, ale veru, vybral by som si. Fotograf je nadšený z L330 Panaque cf. nigrolineatus 'Full spotted'. Dva kusy okolo 40 cm, tretí ešte väčší. Cenovka 499,- €. Nadšenie je vystriedané smútkom.

o.jpg


Geophagy, Satanoperky, Uary, Astronotusy, ramirezky, skaláre. Všetko základné z oblasti cichlíd tu je. Aj africké cichlidy. Ale v tých sa absolútne neorientujem. Toto nie je obchod vyslovene pre cichlidára, ale určite by sa tu dalo niečo vybrať.

j.jpg
n.jpg
p.jpg
r.jpg
s.jpg


Tu je link, ak by to niekoho zaujímalo:
http://utaka.nl/
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:41

Zastávka šiesta. Van Keulen Cichliden. Dedina Woudenberg. Priznám sa, že tu mám trochu obavu, či to nie je len veľkoobchod a mňa tam ani nepustia. Majú totiž netradičné otváracie hodiny. Iba sobota od 10:00 do 16:00 a pondelok od 19:00 do 21:00. Ale nebudem mať predsa bobky, idem. Na dvore ležia korene do akvárií. Už tam asi ležia dlho, sú vyťahané od slnka. Toto by som si už asi do akvária nedal. Ale ktovie? Možno by to nebol problém. Možno by vo vode ešte natiahli peknú farbu.

Obchod vyzerá ako garáž. Pred vstupom pri stolíku sedí majiteľ. Pýtam sa, či môžeme ďalej, že sme zo Slovenska, kupovať nechceme nič, iba sa pozrieť. Samozrejme, nie je problém. A ak budeme mať nejakú otázku, bude sedieť vonku.

vk1.jpg
vk2.jpg
vk3.jpg
vk86.jpg
vk83.jpg


Vo vnútri ešte kmitajú ďalší dvaja páni. Čistia akváriá, ale nevenujem im pozornosť. Ja obdivujem. Od prvého akvária musím obdivovať. Krásne ryby. Bocourti, Paratherapsy, Geophagy, Petenie, Maskaherosy, Herosy, Tilapie, Paratilapie, aj všelijaká tá Afrika. A Herichthys carpintis. Tie sú úžasné. Dávno som skončil s týmito rybami, lebo mali vredy, nikto si s tým nevie poradiť. Ale tu ma to zasa pokúša. Keby som neodchádzal z Holandska až o 3 dni, bral by som ich. Lenže o 3 dni bude tento obchod zatvorený. 15 cm ryby po 15 €. Nemal som sem chodiť, toto som nemal vidieť. Nebudem spať.

vk84.jpg
vk4.jpg
vk79.jpg
vk9.jpg


Synspila Lago Peten. Naživo som ich videl až tu. Aj veľká samica, ale aj menšie, asi 8 cm kusy. Po 12,50 €. Nemal som sem chodiť. Toto ma bude mrzieť. Bocourti a persei úplné skvosty. Amphilophus citrinellus 15 cm pár za 35 €. Hypsophrys nicaraguensis 15 cm pár za 60 €, ten samec je neskutočný. Ako domaľovaný u vizážistu. Nemal som sem chodiť.

vk85.jpg
vk80.jpg
vk81.jpg
vk82.jpg


Majiteľ videl, ako mi tečú sliny. Hovorí, že ak sa dohodneme, môžem prísť pre ryby aj v deň, keď budeme odchádzať domov. Ale to sa mi zdá komplikované, v deň odchodu všetko skoordinovať na presný čas, to nedám. Odmietam jeho ponuku. Poďakujem. Ešte sa pýtam, či sú veľkoobchod. Hovorí, že sú obchod iba pre konečného zákazníka, nerobia predaj pre ďalšie maloobchody. Podľa všetkého majú páni normálne zamestnanie a toto robia len ako hobby. Preto tá zvláštna otváracia doba. Už mi to dáva zmysel.

Tento obchod je relatívne malý, taká väčšia garáž pre dve autá, ale je to špica. A je to prvý obchod, kde sú vyslovene len cichlidy, sumce a L-káče. Žiadne tetry, žiadne živorodky, žiadne kaprovité rybky... ani jedna. V tomto sú naozaj unikát. Ale musím sa nejako utešiť. Tak sa spolieham, že Duisburg v Nemecku bude ešte lepší. Ale to už nebude v tejto téme.

Tu je link, ak by to niekoho zaujímalo:
http://www.vkcichliden.com/

A tu ešte nejaké fotky Afriky:
Prílohy
vk87.jpg
vk78.jpg
vk77.jpg
vk7.jpg
vk6.jpg
vk5.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Potulky po Holandsku

Neprečítaný príspevokod paloi » 22 Júl 2018, 14:42

A to by bolo z potuliek po Holandsku všetko. Ďakujem môjmu parťákovi, dvornému fotografovi, za trpezlivosť a spoluprácu. Celé som to písal pre tých dvoch z Vás, čo len čítajú a nič nenapíšu, ďalej pre tých troch, čo viem, že určite napíšu. A samozrejme, aj pre všetkých ostatných. Ak ste to dočítali až sem, fakt ste borci!

Ale musím sa Vám ešte s niečím pochváliť. Tú Vílu Nelakomku som prečítal celú. A niektoré obrázky som si dokonca pozrel dvakrát. To viete, tiež som borec!!!
Prílohy
Netherland.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Ďalší

Späť na Návštevy, reportáže a akvavýlety cichlidárov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron