Správne osvetlenie nádrže

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 23 Sep 2014, 14:37

Richie: to že si bojoval so štetinkovou riasov ale vôbec nemusí byť problém toho, že či má niekto také svetlo alebo onaké, táto štetina sa mi začala tvoriť v akva, v novozaloženom ale už zabehnutom, rastliny som do neho pridal neskôr už bežalo, štetinková riasa až tak nesúvisí s tým, či je žiarivka 830 alebo 865 ale skôr s podmienkami v akva. Po prečítaní viacerých článkov a po mojej skúsenosti s ňou som presvedčený, že kvalita svetla ako taká nie je faktorom na rozvoj tejto riasy, intenzita osvetlenia hrá rolu ale vôbec neplatí, že mám štetinu: uberiem svetlo a zmizne alebo pridám svetlo a zmizne. Podľa všetkých dostupných info štetina potrebuje dostatok organických látok v akva, aby si žila dobre: čiže hlavné spúšťacie faktory: mám veľa detritu-málo odkalujem, prúdenie vody roznáša detrit, uhnívajúce rastliny-zase zdroj, drevo v akvariu-možný zdroj lebo sa rozkladá (zaleží aj aké je to drevo), nerastú rastliny-zase možný zdroj (nemajú dostatok živín? nedostatok CO2?-nehnojí sa do substrátu, nepridáva sa CO2, alebo môže byť nové akva, kde chvíľu trvá kým rastliny začnú rásť-tam zas štetina má výhodu), ak rastliny nemakajú a svieti sa tak riasa maká ako divá, ak sa pridá na svetle, tak zas len bude makať riasa a viac, čiže všetko súvisí so všetkým a treba nájsť rovnováhu a byť v stave, kedy rastú rastliny, ak teda budú v akva, ak rastliny rastú dobre, tak riasa prehráva, u nových akva po mojej skúsenosti by som kľudne začal hneď dávať CO2 alebo aspoň easy carbo a prípadne nahnojiť do súbstrátu, ak nie je v akva zásobný substrát, aby sa podporil rast rastlín a riasa začala ísť do úzadia - easy carbo som nasadil po druhom dni, čo sa mi objavila táto mrcha a rástla ako divá, musel som otrhať staré listy rastlín, kde inak rástla najviac a na miestach, kde mám vývod externého filtra do akva, čo podporuje fakt, že dobré rastie tam kde je dostatok organických látok, po nasadení easy carbo už na druhý deň sa výrazne zastavil rast riasy - easy carbo má aj čiastočný protiriasový efekt a hlavne dodáva do vody CO2, samozrejme je možné dodávať aj CO2 z burčaku alebo z flaše, a pokiaľ už štetina je v akva tak treba meniť viac vody, tým sa zníži obsah organických látok vo vode, kľudne meniť aj každý druhý deň, kým sa nepodniknú kroky proti nej.

takže intenzitu svetla treba vyberať podľa toho aké rastliny budeš pestovať a čo od nich očakávaš a potom vytvoriť také podmienky, aby rastliny rástlí, ak nerastú, štetina alebo iné riasy sú vo výhode, a treba si uvedomiť, že ak rastliny nemajú CO2, tak svietiť môžeš a rásť veľmi nebudú-potom jedine svietiť málo a možno riasa nevyhrá, samozrejme určite sa nájdu takí, čo povedia, že CO2 nedávajú a rastliny im rastú dobre a riasy nemajú-je to možné, záleží to od parametrov vody, koľko, aké rastliny majú, aký substrát, koľko svietia atď - našli rovnováhu alebo sa im proste vytvorila tak nejak "sama od seba"

čiže ťažko radiť, T5 alebo T8 žiarivky normálne kúpiš hocikde, či už warm white alebo cool white, neviem, či má veľký význam ísť do nejakých rastlinných špeci žiariviek, aj keď je možné že pod nimi rastliny idú lepšie.

takže začni povedzme tým, že budeš mať 0,3-0,6 W/l samozrejme pokiaľ nechceš pestovať náročné rastliny na svetlo a skús, uvidíš, čo sa bude diať, ak začne ísť štetina, tak je predpoklad, že rast rastlín nejde kvôli tomu že: nedostatok CO2, nedostatok iných prvkov alebo oboje, ale nedostatok CO2 je výrazne limitujúcim faktorom a dobré je meniť vodu pravidelne a občas aj odkaliť, ak teda nemáš fakt už dobre zarastené akva
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: Správne osvetlenie nádrže

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 24 Sep 2014, 06:31

Ešte pridám jeden dobrý článok o správnom osvetlení, čo sa týka farebného spektra svetla. Toto môže pomôcť aj iným prí výbere (článok v angličtine).

http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... hesis.html
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Predchádzajúci

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia