Zníženie GH a KH

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 18 Okt 2014, 19:59

Výluh pokračuje: pH (sobota 21:00) 6,74, zmena pH oproti (sobota 13:00) mizerná
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 18 Okt 2014, 20:41

Ešte doplním jeden malý detail: vodu s rašelinou nijak neprevzdušňujem, kyslík je iba ten, čo bol v pôvodnej vode alebo ten čo sa dostane cez otvor vrchnáka (otvor priemeru 3cm), ak sa dostanem zajtra náhodou do práce zmeriam obsah kyslíka vo výluhu kyslíkovou sondou. Zaujímavé by bolo urobiť jeden výluh neprevzdušňovaný a druhý rovnaký prevzdušňovať umelo, aký by bol rozdiel (možno test na druhé kolo).
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 19 Okt 2014, 08:23

takže dnes ráno (nedele 9:00) pH=6,75, takže zmena pH už žiadna, výluh som 3x prefiltroval cez posteľnú plachtu (lepší filtračný materiál doma nemám), medzi filtračnými cyklami som filter musel oplachovať vodou z kohútika, takže k čiastočnému ovplyvneniu pH mohlo dôjsť, výsledné pH filtrovaného výluhu 7,03 KH=1,5, výluh ma samozrejme charakteristickú farbu (bola použitá tmavá hnedá vrchovisková rašelina), takže svetlo to bude pohlcovať, čiže svietiť bude treba viac.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod stiff » 22 Okt 2014, 11:57

Len doplním - pokračovanie a zhrnutie (aj diskusia) o pokuse s rašelinou v inej samostatnej téme, tu:

technicke-vybavenie/raselina-zni-enie-t251.html

V tejto téme môžeme/te ďalej pokračovať v diskusii o znižovaní dGH a KH (pH)...
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod hladkyp » 22 Okt 2014, 13:29

stiff píše:Osmóza alebo demi kolóna. Nič iné... Na rašeliny a podobne "kúry" sa vykašli. Len zabiješ zbytocne čas a štrajchneš si nervy ;)

Aj som myslel , že iná možnosť asi nie je, ale som to aspoň skúsil. Asi poriešim niečo malé časom.

Ď.
hladkyp
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 17 Sep 2014, 17:04
Bydlisko: Čachtice

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 23 Okt 2014, 09:20

A este poledna otazka, viem ze je to aj an nete ale nasiel som rozne udaje.
PH,NO2 a NO3 sa mi drží v dobrých hodnotách.
No KH mám teraz 15 a GH 8-10.
GH by bolo o niečo zvýšť ak sa nemýlim ale KH je aká výška najoptimálnejšia? Poprípade jednoduché upravenie?
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Zníženie GH a KH

Neprečítaný príspevokod stiff » 26 Okt 2014, 20:50

eminem0308 píše:...PH,NO2 a NO3 sa mi drží v dobrých hodnotách.
No KH mám teraz 15 a GH 8-10.
GH by bolo o niečo zvýšť ak sa nemýlim ale KH je aká výška najoptimálnejšia? Poprípade jednoduché upravenie?


Aké je to pH keď je v "dobrých hodnotách"?
KH s inými minerálmi tvorí dGH. Alebo inak povedané celkovú tvrdosť tvorí uhličitanová tvrdosť + ostatné minerály. Čiže ak je KH 15 aj dGH by malo byť min. 15 a viac. Toľko teória. ;)

Pýtaš sa na optimálnu hodnotu KH. Ako vidím, chováš Afriku. Výška KH priamo ovplyvňuje výšku pH. Čím vyššie KH, tým vyššie a aj stabilnejšie pH. Samozrejme, neplatí to absolútne. Aj pri KH "0" môže byť pH neutrál, aj keď to pri zaťažení dlho nevydrží. Taktiež je otázne, čo presne nameráš testom na uhličitanovú tvrdosť... Tým chcem povedať, že problematika dGh vs KH vs pH nie je iba čierna a biela. Ak chováš Afriku, KH 15 je pre teba fajn a pH by sa ti malo pri bežnej prevádzke pomerne stabilne držať nad 7.
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Predchádzajúci

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť