Rastliny vo filtrácii akvária

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod RadoA » 25 Okt 2014, 05:00

Pridám sa aj ja. Na fotke je viac-menej aktuálny stav. V prepadovom filtri (pre Malawi akva), ktorý je v skrini pod akváriom, mám špeciálnu komoru pre rastliny. Má samostatné osvetlenie. Boli tam rôzne rastliny, ale kvôli údržbe ostali len anubiasy a na hladine plávajúca lemna minor. Pôvodne bol aj substrát (aquaclay).
Nepýtajte sa ma, či to funguje. Mám to už niekoľko rokov, ale nikdy som nemeral hodnoty dusíka (kvôli tomu bola komora projektovaná). Rastliny rastú - niekedy rýchlejšie, niekedy pomalšie (teda to hovorím hlavne o lemne) - predpokladám, že podľa úrovne NO3. Dakedy som bol rastlinkár, tak preto som skúsil takýto experiment.
Prílohy
_cichlidklub_sk_140622_112824.JPG
rastlinná filtračná komora
Obrázok užívateľa
RadoA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 0
Registrovaný: 20 Sep 2014, 07:04

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 25 Okt 2014, 05:27

to máš aký objem toho filtra?
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 25 Okt 2014, 15:29

Rostratus píše:Dobre to mas spravene. Aj takto sa da riesit filtracia.

aj mne sa to tak páči
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 25 Okt 2014, 17:32

RadoA ako máš nastavené svietenie ?
Máš to nasvietené nonstop ( čítal som čosi také ).
Alebo aj o variante, že svetlo vo filtry svietilo svetlo počas noci keď bola v akva tma.
Že vtedy je vraj odbúravanie N-iek z vody účinnejšie.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 25 Okt 2014, 19:48

uvidím ako to bude fungovať u mňa keď budú ponorene priamo v akva zohnal som aj mangrovnik 30cm rastlinu :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 25 Okt 2014, 21:58

Rostratus píše:Mas mangrov? A ja mam kde !!!

Este nemam doma ale objednany je ved som to poslal link
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod RadoA » 26 Okt 2014, 06:05

satan z pekla píše:to máš aký objem toho filtra?

Hrubý objem filtračnej nádrže je asi 140, čistý objem priestoru s vodou je okolo 100 litrov. Komora s rastlinami má možno 20 litrov.
Aquarista píše:RadoA ako máš nastavené svietenie ?
Máš to nasvietené nonstop ( čítal som čosi také ).
Alebo aj o variante, že svetlo vo filtry svietilo svetlo počas noci keď bola v akva tma.
Že vtedy je vraj odbúravanie N-iek z vody účinnejšie.
Nasvietené to mám asi 12 hodín; občas niekedy zabudnem zatvoriť dvierka na skrinke (v noci vetrám kvôli vyparovaniu vody), takže sem-tam aj denné svetlo.
Neviem, či celodenné svietenie nie je vyčerpávajúce pre rastliny.
Prílohy
_cichlidklub_sk_080824_130522.JPG
Foto z obdobia štartu filtra - ešte tam bol substrát; nasadená nejaká hygrophila, pistia, limnophila, ludwigia...
Obrázok užívateľa
RadoA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 0
Registrovaný: 20 Sep 2014, 07:04

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 26 Okt 2014, 06:28

prepadová filtrácia? nejako sa mi to moc nepozdáva keď odteká do filtra len povrchová voda ešte ma nik nepresvedčil že je to lepšie ako odsávanie vody pri dne moje akva je tiež robene na prepad ale ja som to po kúpe zrušil moc som nedôveroval predošlému majiteľovi čo sa týka bezpečnosti :D a druha vec je ta že mi vadilo že to dosť žblnkotalo možno to mal zle prepočítane alebo čo možno sa to dalo nejako obmedziť ale neriešil som to :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod huhu » 26 Okt 2014, 10:32

satan z pekla píše:prepadová filtrácia? nejako sa mi to moc nepozdáva keď odteká do filtra len povrchová voda ešte ma nik nepresvedčil že je to lepšie ako odsávanie vody pri dne moje akva je tiež robene na prepad ale ja som to po kúpe zrušil moc som nedôveroval predošlému majiteľovi čo sa týka bezpečnosti :D a druha vec je ta že mi vadilo že to dosť žblnkotalo možno to mal zle prepočítane alebo čo možno sa to dalo nejako obmedziť ale neriešil som to :D

Ved da sa spravit prepad, aby don sla voda z dna. Nemam s tym ziadnu osobnu skusenost ale cital som o tom. Staci ked okolo "prepadovej rury" das dalsiu, s vecsim priemerom. Ta bude vyssia ako vodna hladina a v spodnej casti bude mat otvory pre nasavanie. Voda pojde teda otvormi pri dne, potom medzi rurami hore k prepadu.

Ale ako pisem, nemam s tym skusenost.
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Rastliny vo filtrácii akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 26 Okt 2014, 12:24

Rostratus píše:Zblnkotanie sa dalo vyriesit. Mozno si zabudol ze mam dvojitu filtraciu a jedno cerpadlo taha aj z dna.

jasne u teba viem že máš :D žblnkotanie sa dalo riešiť poprípade kusom molitanu aby sa voda rovnomerne rozdelila po stenách teda aspoň si myslím
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PredchádzajúciĎalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť