čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 06 Okt 2014, 12:39

Ahojte, poraďte prosím čím najlepšie vyčistiť a aj vydezinfikovať použité akva, na zadnom skle je aj trochu riasa, tak aj tú bude treba dať dole, čo je najlepšie a aj bezpečné na čierny akva silikón. Chcem sa už pustiť do toho, že príde na radu väčšie akva.

Diky za rady.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod huhu » 06 Okt 2014, 12:51

Je na tu dezinfekciu dovod (idemem rozoberat zase chemiu :D) alebo ho chces cistit len preventivne? Ved ked tam vadi len ta riasa, tak ju spokojne umyjes pokial v akva nieje voda. Ja som svoje nijak zvlastne necistil (tiez mam jazdenku) a zatial v pohode.

Myslim si, ze ho mozes dezinfikovat savom (riedenym) cital som to pri kamenoch aj to niekto skusal s korenom a anubiasmi. Potom poriadne premyt a hotovo. Neviem no. Ja som to velmi neriesil.
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 06 Okt 2014, 13:10

preventívne :D ale možno to nie je treba, anubiasy som robil ja, ale tak nerobil som savom silikón, ale zriedené by tomu asi moc vadiť nemalo
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod huhu » 06 Okt 2014, 13:14

Slubujem, ze uz si budem pamatat aj mena tych, co pisu (ja som skor na obrazky a tak vas bez avatara mam za jedno...) :) S tym silikonom mi to nenapadlo, fakt neviem.... Pockaj este, skusenejsi sa hadam ozvu.
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod hladkyp » 06 Okt 2014, 13:21

Ja som si najnovšie objednal toto ale to je na čistenie za chodu. Používam to na čistenie krycích skiel.
http://www.jbl.de/cs/aquatics-freshwater-products/detail/2459/jbl-clean-a
hladkyp
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 17 Sep 2014, 17:04
Bydlisko: Čachtice

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 06 Okt 2014, 13:28

tak to by ma celkom zaujímalo, že z čoho to je, keď je to úplne neškodné resp. aby to nebola nejaká zriedená kys citrónová alebo niečo, čo vlastne v slabej koncentrácii je naozaj neškodné, ale sa to bude volať JBL Clean A a bude 10x tak drahé.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod hladkyp » 08 Okt 2014, 15:28

transporti686 píše:tak to by ma celkom zaujímalo, že z čoho to je, keď je to úplne neškodné resp. aby to nebola nejaká zriedená kys citrónová alebo niečo, čo vlastne v slabej koncentrácii je naozaj neškodné, ale sa to bude volať JBL Clean A a bude 10x tak drahé.

Na silný vodný kameň som to ešte neskúšal, ale časom dám vedieť či to za niečo stojí. Ale tiež si nemyslím, že je to nejaká kúzelná vodička.
hladkyp
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 17 Sep 2014, 17:04
Bydlisko: Čachtice

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod simon » 08 Okt 2014, 16:43

Ak je to akva prázdne, riasu navlhči a zoškrab žiletkou. Veľmi dobre to ide aj hubkou na riad, tou drsnejšou stranou. Ja si takto čistím čelné sklo. Tak to ide aj pri usadenom vápniku. Na dezinfekciu ,prázdneho akva, je dobrý roztok octu so soľou. Potom dobre opláchnuť. Ak dávaš do akva nové rastliny a chceš mať istotu, že si nezavlečieš do akva vajíčka nežiadúcich živočíchov, napr, slimákov, je dobré premyť ich v hypermangáne rozpustenom v nejakej nádobke s vodou.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod paloi » 08 Okt 2014, 16:49

Ja to robím presne ako Simon. Ocot som použil asi len raz, keď som kúpil staršie akva, o ktorom majiteľ tvrdil, že tam boli len ryby. Ale smrdelo, akoby tam choval myši alebo škrečka. Po octe a opláchnutí už nebolo cítiť nič.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: čistenie, dezinfekcia použitého akvária

Neprečítaný príspevokod simon » 08 Okt 2014, 16:57

Ja som takto octom a soľou dezinfikoval aj staré, špinavé ulity od slimákov. Aj keď som ich opláchol pod prúdom vody, tak po priložení ku svetlu, tak ako sa to robilo kedysi s vajíčkami/slepačími/so tam stále videl nejakú tú nečistotu. Ocot a soľ - poriadne to zapenilo, špinu zlikvidovalo ba aj ulity vybielilo. Normálne zišla z povrchu aj tá farebná hnedastá vrstva. Ostali biele. Ale nie všetky, len tie staršie.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia