Tanganyika 500

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 27 Nov 2023, 19:27

Rozmýšlal som aj nad fluvalom FX6 ale ten je tuším dosť hlučný som zachytil
Máš s ním skúsenosti?
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod samosebou » 27 Nov 2023, 21:00

Nechcel som to písať, je to každého voľba čo kúpi, ale keď už sa pýtaš tak presne som si vravel, že za tie filtre si dal cca 150€ každý. Poľské produkty sú kapitola sama o sebe a tetra viem že za veľa nestojí. To si mohol už mať FX 6 za tie peniaze a to je iné delo. Mám ju, momentálne nepoužívam keďže mám vstavaný filter. Z mojej skúsenosti a má ju aj kamoš to nie je až tak hlučné. Eheim je predražený. Mám ešte fluval 407 a je perfektný. Za mňa vyhráva fluval. Ale držím palce nech ti slúžia dobre tie dva čo máš.
samosebou
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 11 Dec 2022, 13:32

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 27 Nov 2023, 23:02

Súhlasím že fluval je dobrá značka, mal som kedysi eheim 2080Xl ale popravde na akvárium s cichlidami o takomto počte jeden nestačí. Eheim sú síce kvalitné ale veľmi drahé takže dva neprichádzali do úvahy. Na fluwale FX6 mi akosi nikdy nesedela tá konštrukcia. Je dosť mohutný ale biologických médií sa doň veľa nezmestí čo je prekvapujúce. Napriek výkonu v prerybnenej nádrži o mjom rozmere by zrejme nebol postačujúci na plný cyklus aj po skúsenosti s eheimom 2080 ktorý je kapacitne podobný. Tetru som zvolil na odporúčanie, ale pravdepodobne ho vymením ak s ním bude problém. Ešte uvidím ako to bude pokračovať.Dôvod prečo som nešiel opäť do vstavaného filtra je rozmer akvária, mám ho na amerike ale to je 255cm dlhé takže ubrať 15cm nebolo až také strašné. Tu by to bola škoda priestoru.Na druhej strane externá filtrácia je drahšia a trochu aj riziko keďže ide voda von z akva :D . Dva filtre sú fajn a ako si podotkol, je to praktické v prípade poruchy ;) . Druhý je poliak ale jeho prevedenie a feedbacky ma oslovili takže som sa preň rozhodol. Má napríklad zaujímavé riešenie vstavaného predfiltra a veľmi dobrú kapacitu a výkon. Nehovoriac o tom že je naozaj tichý, na tom mi veľmi záležalo keďže mám kreslo vedľa akvárka. Proste som si povedal že dám poliakom šancu. Ale ako vravíš je to každého osobná voľba a skúsenosť. Takže uvidím ako to pôjde
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod samosebou » 29 Nov 2023, 15:49

Tak tá FX6 by určite stačila. To je iné delo. Tým že má po celom obvode molitany, môžeš v podstate všetky koše naplniť médiami. Ja mám v spodnom koši ešte jemnejší molitan a vatu aby zachytilo čo prejde cez tie obvodové. Zvyšok bio.
Ale dva filtre sú fajn, aj pre prúdenie aby neboli mŕtve miesta. Vždy lepšie predimenzovať ako filtrovať nedostatočne. A keby niečo , máš filter navyše v zálohe.
Rátaj s tým že budú nejaké straty čo sa rýb týka, niečo sa vymláti, niečo môže skapať a niečo možno sám preriediš a necháš len pár. Takže rýb ubudne pravdepodobne.
samosebou
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 11 Dec 2022, 13:32

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 01 Dec 2023, 22:05

Dva filtre sú naozaj veľmi dobrá voľba, a ako vravíš filtrácie nie je nikdy dosť. S úbytkom počítam ako budú dorastať bude väčšia konkurencia a začne párovanie s obsadzovaním teritórií. Už teraz sa niektoré prejavujú ako riadni drsňáci, konkrétne nigriventris jeden samec. Inak zatiaľ pohoda. Upravil som interiér a odstránil tie veľké balvany v ľavo. Namiesto nich som tam dal viac menších a vytvoril nové úkryty. Zjavne to zafungovalo a rybky to baví.A mňa tiež :D
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod samosebou » 02 Dec 2023, 10:30

To bola jedna z vecí, ktoré som na začiatku spomínal, že by som niečo urobil inak ale je to vec vkusu tak to nepíšem :)
Usporiadanie kameňov, bolo ich tam dosť ale úkrytov málo. Veľké by som nechal, len ich inak uložil. Oni tie veľké skaly dodajú akváriu mohutnosť a opticky ako by sa zdalo väčšie, autentickejšie. Jeden som do môjho sám nedokázal ani vložiť :D
Neviem či si pozeral nejaké fotky,videá z jazera - to pomôže pri zariaďovaní . Je super ,že si použil jeden druh , aj farba je fajn ,len sa mi zdajuú trochu neprirodzene poukladané. (hlavne pravá časť)
Daj fotku ako si to upravil .
samosebou
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 11 Dec 2022, 13:32

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 02 Dec 2023, 12:03

Áno pravá strana nie je zrovna dobre uložená ale to bola nutnosť ako schovať predfiltre na nasávaní a trubky a väčší kameň som nemal. Aj rastliny som tam kôli tomu dal. Pôvodne som rastliny neplánoval. Teraz sa mi to páči viac a je to aj účelné
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 02 Dec 2023, 13:16

Možno by niekto povedal že je tam zbytočne veľa piesku ( cca 60kg ) ale veď pre anaeróbny a aeróbny cyklus je potrebný filter ako aj pomalý prietok pieskom. Alebo že je tam zbytočne veľa skál, a potom nie je vidno ryby. Ale veď tieto ryby milujú skrýše a pocit bezpečia medzi skalami a v úkrytoch, radšej ich budem vídať menej ale mám dobrý pocit že sa cítia dobre a môžu sa prípadne schovať z dohľadu agresívnejších kamošov. Sú tam aj ryby ako cyprichromis a paracyprichromis ktoré vyhľadávajú skôr voľný stĺpec a pre ne je tam taktiež dosť priestoru. Je to akoby som similisom nedoprial ulity slimákov v dostatočnom počte alebo vôbec. Pre mňa je smutný pohľad trebárs na calvusy či compressicepsi ktoré milujú skalné štrbiny a úkryty ako sa neisto potulujú po poloprázdnej nádrži nad kameňmi ktoré už obsadili iné ryby. Vidieť rybu pritisnutú ku hladine v rohu akvárka a trasúcu sa aby ju nezbadal agresor je smutné, lepšie je keď sa má kam schovať alebo skôr zmiznúť z dohľadu a to väčšinou stačí. Už som kdesi čítal na fóre názor akvaristu že nedáva do akvária dekoráciu aby sa mu ryby neschovávali :D . Ale je to každého vec samozrejme.
Z mojej ameriky som spravil tak trochu džungľu, je tam plno koreňov kameňov a rastlín. Prospieva to však rybám a je tam evidentne harmónia nehovoriac o lepšej kvalite prostredia a vody. Podotýkam je to môj osobný názor a nikoho nekritizujem a nechcem uraziť či poučovať, pre mňa je to proste koníček a radosť a chcem aby aj rybky boli spokojné.
Ešte pridávam video ameriky čo mám tu kúsok od seba :)
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 15 Dec 2023, 14:31

Po dvoch týždňoch zase trochu zmena
Ja mám proste tie veľké šutre rád :D
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Tanganyika 500

Neprečítaný príspevokod samosebou » 16 Dec 2023, 18:41

Lepšie po pridaní skál, aj ryby určite ocenia. Len neviem prečo ich všetky kladieš vertikálne, zdá sa mi to potom trochu neprirodzené. Ale inak paráda. Tie leleupi sú oranžové alebo žlté skôr. Ono asi video skresľuje.
Premýšľam ich prikúpiť, ale chce by som ozaj oranžové výrazné.
samosebou
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 11 Dec 2022, 13:32

PredchádzajúciĎalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 7 hostia