"Vytecene" oko u cichlidy

Všetko čo vás zaujíma o portáli CichlidKlub.sk, zmeny, informácie, nápady a pod.

"Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod SimonL » 13 Feb 2020, 21:06

Posledne dni sme si vsimli ze jedna rybka ma zvacsene obe ocka a prestala si vsimat potravu. Od ostatnych bola chudatko riadne dohryzena, chrbtova plutva bola roztrhnuta a poobhryzana. Vcera sme ju chceli dat do karanteny, ale nepodarilo sa nam ju odchytit. Dnes poobede uz plavala pri hladine a jedno oko mala akoby vybuchnute mimo ocnej jamky. Osobne som sa na to nemohla ani pozerat a bolo mi blbo. Manzel tu rybku vybral a ukoncil jej trapenie.
Teraz mam obavu aby to nechytili aj ostatne rybicky. Asi sme ju mali poslat radsej na veterinu a zistit co jej bolo, ale uz je neskoro :-(
Nas problem s akvarkom je, ze na hladine vody mame akoby "mastny" povlak. Na bokoch skla sa ten povlak usadza ako nejaky filter. Nevieme sa toho zbavit ani pri vymene vody. Existuje nejaky skimmer do akvarka, ktorym by sa dala ta hladina vody vycistit? Ake mame parametre vody vobec netusim a neviem ani cim by som to mala presne merat. Ale vidim, ze ak nechcem prist o rybky, tak musim zacat konat.
SimonL
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 13 Feb 2020, 19:01
Bydlisko: Žilina

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 14 Feb 2020, 13:24

.. ja , ak napriek tomu že som sa tu stal nejakým nedopatrením adminom, som v podstate stále ešte akvaristický začiatočník, takže moje rady nemusia byť celkom správne a najlepšie (preto by som uvítal, keby ma prípadne niekto opravil a lebo doplnil) Vôbec by som to nevidel tak tragicky . Mne sa tiež stalo za moju éru, že ryba "chytila" jedno oko , potom druhé a potom išla do "večných lovíšť" .. keď sa to nezachytí včas už väčšinou nepomôže žiadna liečba.. mne sa tak stalo keď som zanedbal údržbu (môže a nemusí to byť tvoj prípad) Keď chceš môžeš si kúpiť takéto niečo https://www.sera.sk/eshop/quick-test/p-91.xhtml Je to len orientačné ale stačí to .. a v podstate ani nemusíš riešiť nič iné len NO2 a NO3 .. pokiaľ máš dobre zabehnuté akvárium a funguje biologická filtrácia tak tieto hodnoty sú v pohode, pokiaľ nie , niečo je zlé.. "mastný" film býva od krmiva.. občas sa robil aj mne keď sa málo "čerila" hladina.. Zbavoval som sa ho tak že som na hladinu kládol rozprestrené staré noviny a tak som film zťahoval z akva.. ..ale určite je dobré zistiť príčinu prečo to vzniká
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod kvietik » 15 Feb 2020, 10:30

Trocha by som pridal na hygiene akvária. Týždenná výmena vody, nie mesačná.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod SimonL » 17 Feb 2020, 13:31

Dakujem velmi pekne za rady a pomoc. Quick test mam objednany a vodu budem menit teda kazdy tyzden. Kolko tej vody mame vymienat? Od 1/4-1/3 objemu? Filter FX6 cistime raz za 3 mesiace. Tato frekvencia cistenia pre filter je OK? Po 6 mesiacoch sme vo filtry vymenili aj molitany (biely aj cierny). Original tam bola vata a asi mikrovlakno, ale to nam firma pri cisteni akvaria dala prec a nahradila molitanmi.
Este som sa chcela opytat na tie noviny a odstranovanie povlaku z povrchu vody. Nie je problem s tou ciernou potlacov v novinach? Neostane ta farba alebo nejake zlozky z nej vo vode? Ake noviny su na to najlepsie ;-) (SME, Pravda..., si robim srandu, aj ked skusenost pomoze :-D ) ?
SimonL
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 13 Feb 2020, 19:01
Bydlisko: Žilina

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 17 Feb 2020, 14:00

Podľa objemu a počtu rýb si myslím že bude stačiť 1/4 týždeň.. ja čistím filter keď sa vyrážame zníži prietok. S tým čistením filtra pozor, lebo filter je zdrojom nitrifikačnych baktérií ktoré sú potrebné tak je nutné filtračné médiá "prať" a čistiť vo vode z akvária. Teda nie v tej z vodovodu a nikdy nie naraz meniť za nové. Ale to Ti dúfam vysvetlili.
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod SimonL » 17 Feb 2020, 15:17

Naraz necistime filter a akvarko, to nam bolo vysvetlene. Nechavame si medzi cistenim cca 2 tyzdne. Je pravda, ze filtre riadne vystriekam hadicou a mam obavu, ze naposledy sme to uz nenamacali a nepreprali vo vode z akvarka. Dam si na to viac pozor.
V akvarku sa nam este robi zelena riasa. Mohla by som na jej likvidaciu pouzit nieco taketo https://www.sera.sk/eshop/siporax-algov ... -500.xhtml ? Alebo radsej na to kaslat a iba to oskrabavat zo skla pri kazdej vymene vody?
Vdaka za vsetky rady a pomoc.
SimonL
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 13 Feb 2020, 19:01
Bydlisko: Žilina

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 17 Feb 2020, 15:40

Na riasu sa vykašli a nikdy nečisti filter (filtračné médiá ) inak ako vodou z akva .. a fakt do neho netreba zbytočne "šparchať" dokiaľ má dobrý prietok
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod perchess » 17 Feb 2020, 17:33

"Mastný film" na hladine môže byť aj sinica. Zober servítku, nerozkladaj. Chyť za jeden roh a potiahni plochou po hladine. Ak je na nej tmavozelený povlak, ide o sinicu. Riešenie - 6-7 dní nesvietiť, súčasne 2-3 dni nekŕmiť a zvyšné dni len polovicu bežnej dávky krmiva.
Obrázok užívateľa
perchess
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 07 Sep 2014, 20:11

Re: "Vytecene" oko u cichlidy

Neprečítaný príspevokod SimonL » 18 Feb 2020, 07:49

V minulosti sa stalo, ked sa v rohoch nehybala voda, ze tam vznikla taka "skrupinka" z povlaku. Ten povlak ked sa dostane na sklo tak sa taha hore po mokrom skle. Ked vyschne tak ostavaju na skle mliecne vrstvy ako z vodneho kamena. Skor sa obavam nejakej bielej plesne ci tam nemoze byt. Snad je to len bielkovina z jedla.
Problem mame, ze ak nechame filter vyzsie, aby sa cerila voda, tak nam dost zblnka a niekedy to uz lezie na nervy, lebo nie je nikdy ticho a pokoj. Tak na noc filter strcim nizsie do vody, aby nebolo nic pocut. A uz sme zazili aj penu a bezne mame bublinky na hladine. Ale teraz sa zameriam na pravidelnejsie a castejsie vymienanie vody a snad sa to zlepsi. Rybicky sme asi 3 dni teraz nekrmili, no dnes rano mi ich uz prislo luto.
SimonL
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 13 Feb 2020, 19:01
Bydlisko: Žilina


Späť na Otázky, odpovede a riešenie problémov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron