preskladovanie "aktívneho" štrku

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 15 Sep 2014, 21:19

mne ako začiatočníkovi dúfam že ospravedlníte otázku.. dnes som zrušil moju 128-ku teda stiahol, odčerpal štrk premyl vo vode z 300ky (nie priamo v nej) a chystal som sa že ho dám nazad s preorganizovaním a následnou zmenou osádky. ...no zistil som že akva je tesne pred K.O. (vypadol kus silikonu - otázka času kedy začne tiecť, doškrabané), tak som prekvapivo doma dostal súhlas na kúpu nového rovnakých rozmerov ( no hádam nezbadá spolubývajúca tých pár cm čo mám v pláne pridať).. no a otázka znie.. ako dlho mi vydrží "zabehnutý"štrk zaliaty vodou, resp. či má význam ho takto pár dní preskladovať, alebo lepšie "odvodniť" a potom nanovo premyť chlórovou ?? (momentálne ho mám vo vedre od stierky 2/3 štrku nad tým 1/3 vody a na tom vrchnák)

Ďakujem za názory
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod kvietik » 15 Sep 2014, 21:24

myslim, ze ak do strku vopchas vzduchovaci kamienok(a budes vzduchovat :) ), tak by to mohlo byt ok
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 15 Sep 2014, 21:37

uff ,, a myslíš že to vydrží ešte nejakých 16 hodín tak ako je, lebo to už mám vonku na terase a som už skoro pyžamový a kameň nemám musel by som tam hodiť fan2 a už sa mi fakt nechce dnes to riešiť .. :-(
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod kvietik » 15 Sep 2014, 21:45

ja myslim, ze hej.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 15 Sep 2014, 22:06

kvietik píše:ja myslim, ze hej.



Ďakujem za reakciu
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod Rasto_2001 » 15 Sep 2014, 22:28

podľa mňa záleži skôr na tom ako rýchlo budeš chcieť rozbehnúť nové AQ, podľa mňa dôležitejší je filter ako štrk.
v každom prípade nové AQ budeš musieť tak či tak rozbehnúť a nechať ho zabehnúť tak si myslím že to je jedno čo urobíš s tým štrkom, jedine že by to bola otázka hodín nie dní.
Obrázok užívateľa
Rasto_2001
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 05 Sep 2014, 21:46

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod kofola » 16 Sep 2014, 06:13

Tu je asi na mieste otázka na akej veľkej ploche máš ten štrk. Ak ho máš v obyčajnom vedre, tak vzduchovací kamienok niečo pomôže, ale záchráni len pár cm z vrchu. Baktérie ktoré chceš v štrku zachrániť potrebujú pre život kyslík. Ak nasypeš štrk do vedra, tak všetko v spodných vrstvách sa udusí. Ale aj takýto štrk je lepší pre zábeh akva, ako úplne nový.
kofola
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: Martin

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod paloi » 16 Sep 2014, 06:29

Teraz ráno je už asi neskoro radiť. Ale ak bol štrk rovnakej frakcie ako vo väčšom akva, mal si ho prisypať tam. A po nainštalovaní nového akva ho zasa vybrať. Najjednoduchšie riešenie.

Ale aj keby si štrk prepral v chlórovej vode a nechal vysušiť, čo strašného sa stane? Ak ho necháš bez kyslíka, začne do týždňa zapáchať. Aj tak ho budeš prať. Keď som rozbiehal 1000-ku, tak som nasypal na dno 80 kg nového prepraného a prevareného štrku. Vodu som ale dopĺňal postupne zo 600-ky, asi na 5-krát. A filtračné médiá som mal už mesiac predtým voľne vložené v 600-ke, aby do seba dostali baktérie. Tie médiá som už nepral, len so ich vložil do nového filtra. Po úplnom napustení vody som ryby prelovil okamžite, aj bez zabehnutého štrku.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod stiff » 16 Sep 2014, 09:48

paloi píše:Ale aj keby si štrk prepral v chlórovej vode a nechal vysušiť, čo strašného sa stane? Ak ho necháš bez kyslíka, začne do týždňa zapáchať. Aj tak ho budeš prať. Keď som rozbiehal 1000-ku, tak som nasypal na dno 80 kg nového prepraného a prevareného štrku. Vodu som ale dopĺňal postupne zo 600-ky, asi na 5-krát. A filtračné médiá som mal už mesiac predtým voľne vložené v 600-ke, aby do seba dostali baktérie. Tie médiá som už nepral, len so ich vložil do nového filtra. Po úplnom napustení vody som ryby prelovil okamžite, aj bez zabehnutého štrku.


Tak, tak... ;)
A keď nemáš zabehané filtračné médiá, tak len vyžmýkaj trocha kalu z filtra a je to.. Potom treba prvý týždeň trocha opatrnejšie kŕmiť, nech sa to celé zabehne a stabilizuje...
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 16 Sep 2014, 17:12

No Milan.. to by som si dal vysypať do 300 -ky.. pindare by mi ho hneď poupratovali :-D ... ...zabehnuté filtre fičia naďalej v inom akva .. tak to asi nebudem siliť, štrk premyjem a vysuším... predsa len to vyzerá na týždeň ešte ... ...do 176 litrov viem dať 100 litrov zabehnutej vody spolu so zabehnutými filtrami by som už akva nemusel hádam zabiehať.. ďakujem chalani za rady a komentáre
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť