preskladovanie "aktívneho" štrku

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod simon » 16 Sep 2014, 17:18

No ak to ešte bude týždeň stáť, tak to premy, ak máš nejakú väčšiu plochu, tak to tam vysyp a trochu presuš. Ale nič sa nestane, ak to vysypeš do nejakej, nejakých nádob a potom to pred vložením do akva znova trochu premyješ.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod paloi » 16 Sep 2014, 18:37

Juraj, písal som "štrk rovnakej frakcie". Keď mi Belial požičal 100 litrovku, vybral som štrk z 1000-ky. Vo veľkom vôbec nechýbalo.

A keď som 100-ku rušil, presypal som štrk naspäť do 1000-ky. Vôbec nebolo vidieť, že by pribudlo. Toto som robil vždy, keď som dovliekol menšie akvárium. Za 10 minút bolo zariadené a za 20 minút zabehnuté ;)

Jasné, že keď by bol jeden jemný biely a druhý dunajský, tak by som to nerobil.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 23 Sep 2014, 14:01

Ahojte, keď je tu táto téma, tak sa opýtam tiež, budem v dohľadnej dobe sťahovať hemichromis lifalili do väčšieho akvaria a mám teraz v akva štrk veľký 4-6mm, bolo by možné ho použiť pri zariadení nového ak by som uvažoval, že pôjde cca 3cm tohto štrku a naň dal nový nezabehnútý menší kremičitý štrk alebo iný štrk 1-2mm? Ak to je možné, mám ho aj nejak preplachovať alebo len postačí poodkalovať predtým než ho dám do väčšieho akva? Viem, že v biotope je aj piesok ale neviem, či ísť do priesku 0,3-1mm kvôli možnosti odkalovania a chcem mať v akva aj nejaké rastliny: anubias, echinodorus a valisneriu spiralis.

Diky.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod simon » 23 Sep 2014, 14:39

Piesok, ktorý budeš prekladať do iného akva, vodou nepreplachuj, stačí odkaliť. Nový piesok je dobré prepláchnuť vodou, lebo je v ňom dosť jemného prachu, ktorého sa premytím zbavíš. Ak hemichromisy bagrujú, tak ti ten piesok, starý s novým, aj tak premiešajú. Ak nebagrujú, premiešaš ho, aspoň jeho časť, pri odkaľovaní. Ja by som dal ten 1-2 mm. Ale prispôsobil by som to aj rastlinkám. Napr. Anubiasy sa do dna nezahrabávajú. Potrebujú mať korene von. Najlepšie okolo nejakého kameňa. Odkaľovať sa dá akýkoľvek piesok, či už s väčšími zrnami, alebo menšími. Len ten menší ide ľahšie do odkaľovača.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 23 Sep 2014, 14:48

simon: to som myslel, že ten starý veľký štrk by som dal ako spodnú vrstvu s tým, že čiastočne ho odkalím, nejaký detrit by tam ostal ako zásobné látky - vrstva 2-3cm a na to dal 2cm kremičitý piesok alebo jemný štrk 1-2 mm, prípadne urobiť miesta, kde by bol jemný kremičitý piesok 0,3 - 1mm, toho 0,3 - 1mm sa celkom bojím, lebo to pri pokuse o odkalenie pôjde ľahko do odkalovača a iná vec je aj to, že echinodorusy napr v takto malej frakcii dobre nerastú aj keď spodok by bol veľký štrk, môžno by som to videl tak, že tam kde sú echináče tak radšej ten 0,3-1mm piesok nedať a dať ho do iných častí akvaria, trebárs tam, kde rastliny nebudú.

bagrovať moc nebagrujú, lebo mám veľký štrk :D
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod simon » 23 Sep 2014, 15:03

Veď ja som to tak aj pochopil, že ten hrubší pôjde na spodok. Ale k čiastočnému premiešaniu určite dôjde. A ako som napísal, treba to asi aj trochu prispôsobiť, aké rastliny tam budú. V rastlinkách sa nevyznám, v tomto ti neporadím. A ja by som to neriešil tak, že do jednej časti taká frakcia a do inej zase onaká. Neviem, či to má nejaký praktický význam. Ale vyskúšaj to tak ako si písal a čas ukáže. Ja, keďže mám Tanganyiku a Multikov a teraz aj Brevisov , tak ten piesok je už niekoľkokrát premiestnený z jednej časti na druhú, hore-ddole, vpravo-vľavo.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 23 Sep 2014, 19:04

ako je to s použitím veľmi jemného piesku pokiaľ by som ho trebárs chcl dať na nejaké miesta, mám doma dosť veľa akváriového kremičitého piesku, ale vyzerá, že to je veľmi jemný 0,3 alebo 0,5mm? takýto piesok treba asi prehrabávať občas alebo je možné použiť nejakého slimáka, ktorý to bude prehrabávať?
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod Belial » 23 Sep 2014, 19:09

V štrku sa ti budú prehrabávať vežovky. Aspoň ti v ňom nebude nič hniť.
Žiadna nádrž nieje dosť veľká...
Obrázok užívateľa
Belial
 
Príspevky: 350
Registrovaný: 03 Sep 2014, 13:10
Bydlisko: Handlová

Re: preskladovanie "aktívneho" štrku

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 23 Sep 2014, 20:28

jj, takže ostávam pri tom, že starý veľký štrk dole a na to jemný štrk 1-2mm
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Predchádzajúci

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia